Codzienna dieta i używki (alkohol, papierosy, kawa) prowadzą do nieestetycznych przebarwień na zębach, które z czasem mogą zacząć nam przeszkadzać. W takich przypadkach zwykle udajemy się do stomatologa bądź kosmetyczki w celu wykonania zabiegu wybielania zębów. Oczekujemy wtedy, że kolor zębów diametralnie się zmieni, a my od razu po zabiegu będziemy mogli oczekiwać białego uśmiechu. Niestety rzeczywistość wygląda inaczej.
Efekt wybielania zębów zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim początkowego stanu zębów oraz przestrzegania białej diety przez określony czas po wybielaniu. Intensywność zmiany koloru zębów będzie zależeć więc w dużym stopniu od Twoich zachowań. Sprawdź, na czym polega biała dieta — jakich zaleceń należy przestrzegać i dlaczego.
Spis treści
Co to jest biała dieta?
Do zasad białej diety należy stosować się w trakcie i po zabiegu wybielania zębów, aby osiągnąć wymarzony efekt. To bardzo ważny etap, który gra kluczową rolę w wybielaniu. To od niego w dużej mierze zależy, jak biały uśmiech uzyska pacjent. Odpowiednio zaplanowana dieta w tym czasie ma również wpływ na trwałość takiego zabiegu. Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto i zastosuj się do konkretnych zasad białej diety, a będziesz mógł przez długi czas cieszyć się widocznym efektem wybielania zębów.
Sprawdź, na czym dokładnie polega biała dieta i przez jaki czas od wykonanego zabiegu należy ją stosować. Poznaj konkretną listę produktów zalecanych i tych zakazanych.
Zasady białej diety
Po wybielaniu wszystkie zęby podatne są na różnego rodzaju barwniki, które znajdują się w pożywieniu. Biała dieta zezwala na jedzenie lekkich i jasnych produktów, które nie będą tworzyć przebarwień na zębach.
Biała dieta — jak długo stosować białą dietę?
Specjalista w gabinecie stomatologicznym na pewno poinformował Cię, przez jaki czas powinieneś stosować białą dietę, aby cieszyć się pięknymi białymi zębami. Zwykle zęby przestają wchłaniać wszystkie barwniki w ciągu dwóch bądź maksymalnie trzech tygodni od wykonania zabiegu wybielania. Po tym czasie można wrócić do stosowania dawnej diety.
Zasady białej diety nie są skomplikowane, choć mogą być uciążliwe w pierwszych godzinach stosowania. Musisz być wyczulony na wszystkie produkty, które zawierają naturalne barwniki. Przez kilka dni zachowaj czujność, aby cieszyć się później pięknym uśmiechem.
Oprócz białych zębów zauważamy też kolejną zaletę białej diety. Taki sposób żywienia może być doskonałym wstępem do wyrobienia sobie zdrowych nawyków i zwracania uwagi na skład artykułów spożywczych. Zadbaj o swoje zdrowie — unikaj słodkiego i wyeliminuj ze swojej codziennej diety wysokoprzetworzone produkty. Możesz skorzystać również z oferty cateringów dietetycznych, które przygotują i dostarczą Ci gotowe i pełnowartościowe posiłki prosto pod wskazany adres. Koniec z wymówkami! Przekonaj się, że dieta może być łatwa i przyjemna. Zacznij od białej diety — małymi kroczkami do celu.
Biała dieta — co jeść po wybielaniu zębów?
Jakie produkty dozwolone są w trakcie białej diety? Białe, czyli te, które nie zawierają żadnych barwników, które mogą zabarwić szkliwo. Biała dieta bazuje więc na produktach o jasnym kolorze. Możesz jeść nabiał, jasne gatunki mięs i ryb, kremy z białych warzyw, makarony i ryż.
Produkty dozwolone na białej diecie:
- produkty mleczne (nabiał): jogurt naturalny, biały ser, kefir, masło,
- produkty zbożowe: białe pieczywo, biały ryż, otręby owsiane, kasza jaglana, białe makarony,
- białe gatunki mięs i ryb / owoce morza: indyk, kurczak, białe ryby, krewetki,
- białe warzywa i owoce: białe szparagi, ziemniaki, ogórek, cukinia, czosnek, biała fasola, biała kapusta, jabłka, banany, melon,
- napoje: woda, mleko.
Zwróć uwagę też na swoją codzienną pielęgnację jamy ustnej. Unikaj wszelkich past i płynów do płukania, które mają w składzie zielony, niebieski bądź czerwony barwnik.
Biała dieta — jadłospis tygodniowy
Poniedziałek:
- śniadanie: płatki owsiane z bananem,
- obiad: pierś z kurczaka z sosem z cukinii,
- kolacja: sałatka z melonem.
Wtorek:
- śniadanie: białe pieczywo z pastą z twarożku i ogórkiem zielonym,
- obiad: risotto z białych warzyw,
- kolacja: zapiekanka ziemniaczana.
Środa:
- śniadanie: jajecznica z białek podana z białym pieczywem,
- obiad: dorsz z frytkami z selera,
- kolacja: koktajl bananowy z jogurtem naturalnym.
Czwartek:
- śniadanie: ryżanka na mleku z jabłkiem,
- obiad: makaron z indykiem w sosie śmietanowym,
- kolacja: krewetki z czosnkiem.
Piątek:
- śniadanie: parówki z białym pieczywem i sałatką z zielonego ogórka,
- obiad: pieczony pstrąg z ziemniakami i kalafiorem,
- kolacja: zupa krem z białych warzyw.
Sobota:
- śniadanie: kanapki z pastą rybną,
- obiad: naleśniki z białym serem i bananem,
- kolacja: frytki z ziemniaków i selera z sosem majonezowo-jogurtowym.
Niedziela:
- śniadanie: pudding z nasion chia z płatkami kokosowymi i bananem,
- obiad: pierogi ruskie,
- kolacja: sałatka z białej kapusty z łososiem.
Przekąski na białej diecie
Masz ochotę na małe co nieco w przerwie między posiłkami? Przygotowaliśmy nasze TOP 3 smakołyki, które nie zawierają żadnych barwników i są dozwolone w trakcie stosowania białej diety:
- wafle ryżowe,
- jogurt naturalny z melonem,
- biały twaróg z bananem.
Biała dieta — poszczególne produkty
Frytki
Ziemniaki, a także frytki lub opiekane ziemniaki można jeść na białej diecie.
Rosół
Tradycyjny rosół nie zawiera żadnych barwników, więc dozwolony jest w trakcie białej diety. Uważaj jednak na przyprawy, które mogą zepsuć efekt wybielania zębów. Coraz częściej (a zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym) do rosołu dodaje się kurkumę, która barwi na intensywny pomarańczowo-żółty kolor.
Parówki
Parówki na śniadanie? Dobry pomysł podczas białej diety, ale tylko wtedy, gdy wybierzesz parówki z krótkim składem i z dużą zawartością mięsa.
Jajka
Na białej diecie można spożywać także jajka, tyle że bez żółtka.
Orzechy
Biała dieta zezwala na jedzenie orzechów nerkowca i blanszowanych migdałów.
Piwo
Ciemne piwo barwi szkliwo. Po wybielaniu zębów warto całkowicie zrezygnować z picia piwa ze względu na zawartość kwasu, który może podrażniać zęby oraz dziąsła.
Kawa z mlekiem
Biała dieta oznacza całkowite wyeliminowanie spożywania kawy, która tworzy silne przebarwienia na zębach. Nawet po skończonym etapie białej diety zaleca się szczotkowanie zębów po każdej wypitej filiżance kawy.
Ser żółty
Na białej diecie dozwolone są tylko białe produkty mleczne, dlatego sera żółtego nie można spożywać po wybielaniu zębów.
Białe wino
Można pozwolić sobie na lampkę białego wina, jednak pamiętaj, że niewskazane jest picie jakiegokolwiek alkoholu w czasie białej diety.
Pieczarki
Można jeść pieczarki, ale tylko surowe.
Majonez
Można jeść wszystkie sosy na bazie jogurtu naturalnego, śmietany czy majonezu.
Naleśniki
Naleśniki to dobry pomysł na obiad podczas białej diety. Zwróć uwagę jednak na wypełnienie swojego naleśnika. W białej diecie można jeść naleśniki tylko z białym farszem, na przykład serem białym lub serkiem waniliowym.
Produkty zakazane na białej diecie
Na białej diecie zakazane są wszelkiego rodzaju produkty spożywcze, które mogą zabarwić szkliwo, na przykład: czerwone wino, brązowy ryż, słodycze, fast foody, soki owocowe, kawa, herbata, czerwona kapusta, chleb pełnoziarnisty, sok winogronowy i wiele więcej. Unikaj jedzenia o intensywnym kolorze, aby zapobiegać powstawaniu przebarwień. W trakcie białej diety unikaj także palenia papierosów.
Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące białej diety powinien przedstawić Ci lekarz tuż po przeprowadzonym zabiegu. Pamiętaj, by pomimo wielu wykluczeń pokarmowych, można skomponować zbilansowaną dietę pełną zdrowych i pełnowartościowych posiłków.