Kurkuma

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Kurkuma

Kurkuma jest bardzo popularną przyprawą, o której słyszał praktycznie każdy. Charakteryzuje ją specyficzny aromat i rzadko spotykana żółta lub ciemnopomarańczowa barwa, która nadaje wszystkiemu bardzo intensywny kolor. Kurkumy nie używa się jednak tylko w kuchni! Sprawdź nasz artykuł, aby dowiedzieć się jak używa się jej w trakcie leczenia, dlaczego suplementy często ją zawierają, dlaczego spożywa się ją z pieprzem i co może zrobić dobrego dla układu pokarmowego i trawiennego!

Co to jest kurkuma?

Kurkumę (łac. Curcuma longa) czasem nazywa się także przez nazwy ostryż długi, domowy, jawajski lub kurkuma długa. Pochodzi ona z rodziny imbirowatych, a pierwsze potrawy z wykorzystaniem jej jako składnik pochodzą z krajów Indyjskich. Uprawia się ją w tropikalnych warunkach, tj. południowo-wschodnia Azja. To właśnie w kuchni azjatyckiej ma największe zastosowanie jako najczęściej używana przyprawa. Można ją znaleźć także w kuchni typowej dla Indii.

Jest ona bardzo podobna do imbiru, ale posiada też cechy odróżniające. Przede wszystkim jest to jej kolor, a także zawartość kurkuminy, przez którą zmienia się barwa posiłków, a także nadawany jest pikantny smak.

Kurkuma – właściwości lecznicze

Kurkumina zawarta w kurkumie posiada bardzo dużo prozdrowotnych właściwości i są to:

  • działanie przeciwzapalne – hamuje ekspresję genów, które tworzą białka biorące udział w procesie zapalnym, dzięki czemu ogranicza się otyłość, miażdżycę, powstawanie chorób nowotworowych,
  • działanie antyoksydacyjne – niweluje reaktywne formy tlenu, które zaburzają prawidłowe działanie komórek w organizmie,
  • hamuje rozwój guza nowotworowego,
  • łagodzenie objawów depresji,
  • wspomaga trawienie,
  • działanie przeciwbólowe,
  • stosowanie jako suplement diety wspomagający w czasie odchudzania,
  • działania przeciwbakteryjne,
  • działanie przeciwwirusowe,
  • pomaga w leczeniu cukrzycy i chorób stawów,
  • poprawia działanie mózgu,
  • poprawia układ odpornościowy organizmu,
  • działania przeciwgrzybicze.

Niektóre z powyższych właściwości kurkumy, jak np. hamowanie guza nowotworowego wciąż są w czasie weryfikacji przez naukowców, ale jest wysokie prawdopodobieństwo na skuteczność kurkumy w tym zakresie. Przeprowadzone zostały bowiem już eksperymenty na zwierzętach potwierdzające prewencyjne działanie kurkuminy, jednakże muszą zostać przeprowadzone testy na ludziach.

Kurkuma

Kurkuma – przeciwwskazania

Kurkumy nie powinny spożywać kobiety w ciąży ze względu na to, że może wywołać skurcze macicy, co może skutkować przedwczesnym porodem. Dodatkowo, nie powinny jej jeść osoby, które chorują na niedrożność dróg żółciowych i z kamieniami żółciowymi (kurkumina redukuje wydzielanie żółci). Osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew lub leki przeciwcukrzycowe, przed spożywaniem tej przyprawy powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ ten składnik może ona nasilać działanie tych leków i negatywnie wpływa na zdrowie.

Kurkuma – zastosowanie i jak stosować

Kurkumę stosuje się bardzo często do potraw jako przyprawa, które na co dzień można przygotować. Nie jest to jednak jej jedyne zastosowanie.

Kurkuma wykazuje działanie podobne do leków, jeśli jest stosowany w dużych ilościach, dlatego trzeba używać jej z rozwagą. Zalecane jest spożywanie maksymalnie ¼ łyżeczki proszku, co odpowiada około 6 mm korzenia kurkumy.

Kurkumę można zakupić w formie korzenia, który można pokroić lub zetrzeć na tarce i wycisnąć sok i dodawać do wielu potraw.

Można także wykorzystać jej zdrowotne właściwości w innych szamańskich sposobach, np. na cerę trądzikową. W tym celu należy wymieszać proszek kurkumy z jogurtem lub mlekiem (z ewentualnym dodatkiem miodu i soku z cytryny) i nakładać na twarz czy inną część ciała. Lepszym rozwiązaniem będzie jednak wykorzystanie w tym celu jogurtu, ponieważ schodzi on łatwiej. Należy jednak uważać z tym specyfikiem, gdyż ze względu na swój kolor można wyglądać jak żółciutki kurczaczek. Stosowana regularnie kuracja z kurkumy poprawi stan skóry i cery.

Oprócz w medycynie, może posłużyć jako idealny barwnik, który długo będzie utrzymywał charakterystyczny kolor. Sprawdzi się także jako olejek eteryczny.

Kurkuma na odchudzanie

Kurkumę wykorzystuje się w czasie stosowania diety. Picie wody z kurkumą oczyszcza organizm, pobudza pracę całego przewodu pokarmowego i działa pozytywnie na metabolizm. Aby zwiększyć efektywność działania wody kurkumowej, można dodać do ostryżu długiego czarny pieprz. Zawartość piperyny w składzie czarnego pieprzu sprawia, że kurkumina jest jeszcze lepiej wchłaniana przez organizm. Dzięki temu, zwiększysz efektywność swojej diety. Oprócz kurkumy, wprowadź do diety trochę oleju kokosowego jako dodatkowe składniki posiłków – widoczne zmiany w wadze gwarantowane!

Kurkuma

Kurkuma – działanie niepożądane

Oprócz swoich prozdrowotnych właściwości, kurkumina może także zaszkodzić organizmowi i końcowo zdrowiu. Niepożądanymi efektami stosowania kurkumy są:

  • podrażnienie żołądka – przez pobudzanie wytwarzania kwasu żołądkowego,
  • rozrzedzenie krwi,
  • stymulowanie skurczy – szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży.

W przypadku wystąpienie jakiegokolwiek niepożądanego działania lub organizm zaczyna dziwnie reagować na kurkumę, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Cały czas prowadzone są dodatkowe badania dotyczące negatywnych skutków spożywania kurkumy i dolegliwości jakie może wywołać.