Szukasz pomysłu na pyszną jajecznicę na śniadanie albo kolację? My przygotowujemy jajecznicę dosyć często, przez to, że to po prostu bardzo smaczny i syty posiłek. Dodatkowym atutem jest to, że robi się go bardzo szybko. Sprawdź jak lubimy przyrządzić jajecznicę na śniadanie!
Spis treści
Szynka lub kiełbasa
Najbardziej popularnymi dodatkami do jajecznicy są szynka i kiełbasa. To one dopełniają jej smak i sprawiają, że nasz posiłek staje się jeszcze bardziej syty.
Te dodatki wystarczy pokroić na małą kosteczkę i podsmażyć je na maśle, a w późniejszym czasie dodać jajka czy masę jajeczną i dokładnie wymieszać. Bez problemu możesz zrobić jajecznicę z tak podstawowymi składnikami.
Z boczusiem
Ten dodatek możesz przygotować na dwa różne sposoby.
Z jednej strony masz do wykorzystania boczek wędzony lub parzony w kawałku. W tym przypadku odkrawasz skórę i kilka milimetrów tłuszczu, a mięso kroisz na małą kosteczkę. Odciętą skórkę kładziesz na patelni i pozwalasz się jej wytopić – to będzie naturalny tłuszcz, na którym podsmażysz boczek. Później dodane mięso rumienisz, a następnie wbijasz do niego jajko. Pamiętaj, że tak przygotowana jajecznica bardzo rzadko potrzebuje soli – usmażony boczek bardzo często jest słony sam w sobie.
Boczek możesz kupić również w plastrach. Na jednej patelni smażysz na maśle jajecznicę, a na drugiej pieczesz swój boczek. Do jego przygotowania możesz użyć również wody, którą zalejesz patelnię po dodaniu plastrów – wtedy boczek będzie jeszcze bardziej chrupiący, a to poprawi jakość Twojego posiłku!
Z serem żółtym
Lubisz ser? My też! Często w momencie dodania jajek na patelnię dodajemy również ser żółty. Dzięki temu będzie on idealnie rozpuszczony, a cała jajecznica zgęstnieje. Jeśli dodamy go za wcześnie – jajecznica będzie gumowata, za późno – ser się nie rozpuści.
Przed dodaniem do jajecznicy, ser najlepiej jest pokroić w małe kawałeczki lub porozrywać palcami. Dzięki temu zapewnimy sobie łatwiejsze rozpuszczenie sera.
Z warzywami
Warzywa, podobnie jak szynka czy kiełbasa, również idealnie wpasowują się do jajecznicy! Sprawdź poniższą listę warzyw, które będą najlepiej smakować jako dodatek:
- pomidory – pokrój na drobną kostkę i usmaż na maśle jako pierwsze, zanim dodasz jajka,
- pieczarki – można pokroić je w paseczki lub w kostki i również trzeba smażyć je jako pierwsze, często są łączone z cebulą,
- cebula – podsmażona na maśle będzie idealnie złocista i dopełni smak jajecznicy,
- kurki – na pewno każdy słyszał o jajecznicy z kurkami – nic dodać, nic ująć!
- szczypiorek – ten dodatek lepiej dodać dopiero po usmażeniu jajek, ze względu na to, że usmażony szczypiorek będzie po prostu skapciały i niedobry (czasem nawet może zrobić się gorzki). Drobno posiekany i posypany na górze jajek doda nam chrupkości i pikanterii, której często brakuje w jajecznicy,
- cukinia – gdy nadchodzi sezon na cukinię, warto wykorzystać ją jako dodatek do jajecznicy! Smak, który powstanie na Twojej patelni będzie niepowtarzalny, a Ty co roku będziesz do niego wracać,
- kukurydza – ta propozycja jest czasem spotykana, ale na pewno nie w naszym wykonaniu. Połowa z nas nie lubi kukurydzy i dlatego jest ona zakazana w kuchni. Niemniej jednak niektórzy dodają kukurydzę jako dodatek do jajecznicy,
Jajecznica królewska – składniki
Jak na bogato, to… połącz wszystkie powyższe składniki, ale jednocześnie zachowuj umiar! Najlepszymi połączeniami będą:
- pieczarki, cebula i mięso (szynka, kiełbasa lub boczek)
- pomidory, cebula i mięso
- mięso i szczypiorek
- boczek i kurki
- cebula, mięso i ser żółty
- itd.
Połączeń może być wiele, jednak nie zalecamy łączenia np. kukurydzy ze szczypiorkiem czy cukinią – wtedy nie będzie to Twoje największe uniesienie kulinarne.
W przypadku tej obszernej jajecznicy, na patelni rozpuszczamy masło, a później dodajemy wszelkie składniki. Na sam koniec posyp żółtym serem i roztop go. Na sam koniec (gotową jajecznicę) doprawiamy solą i pieprzem i podajemy ze świeżym pieczywem.
Jajecznica z kurkami – składniki
Nie ma tu wielkiej filozofii, w naszej jajecznicy z kurkami zawsze znajdziemy:
- cebulę,
- kurki,
- masło,
- jajka,
- szczypiorek,
- świeże pieczywo.
Na koniec doprawiamy solą i pieprzem. Do pysznej jajecznicy z kurkami nie potrzeba nic więcej! Ona naprawdę świetnie smakuje.
Z czym jeszcze jeść jajecznicę?
Jajecznica jest na tyle fajna, że pomaga ona pozbyć się wszystkich resztek z lodówki. Możesz wykorzystać każdy zaległy składnik Twoich poprzednio przygotowanych dań. Jajecznica jest po prostu idealna dla osób, które uwielbiają żyć w zgodzie z regułą zero food waste.
Możesz też spróbować jajecznicy w wydrążonej bułce – nie zmienia to jakoś bardzo smaku jajecznicy, którą na co dzień możesz przygotować, ale zawsze jest to jakieś urozmaicenie.
Zazwyczaj przecier pomidorowy nie ma już w naszej jajecznicy miejsca. Powodowałby on tylko i wyłącznie rozwodnienie jajecznicy. Lepiej zamiast niego użyć świeżych pomidorów (nawet nie takie z puszki). Podobnie ser feta też według nas nie pasuje do jajecznicy.
Jajecznica Gordona Ramsaya
Nie byłoby przepisu, który wykonany przez Gordona Ramsaya nie byłby szukany w Internecie. Już od pewnego czasu w sieci krąży filmik ze słynną jajecznicą brytyjskiego kucharza, dlatego zebraliśmy tutaj najważniejsze informacje.
Przede wszystkim nie przyprawiaj jajecznicy na początku – zrób to dopiero przed podaniem. Dodając sól na samym początku sprawiasz, że Twoja jajówa wyjdzie bardziej wodnista i nie osiągnie swojej idealnej konsystencji.
Samo smażenie jajecznicy zacznij na zimnej patelni, używając do tego mały ogień. Nie rozpuszczaj wcześniej masła, a zamiast tego dodaj go wtedy, gdy dodajesz roztrzepane jajka.
Smażąc, mieszaj cały czas zawartość swojej patelni. W momencie rozpoczęcia ścinania się jajek powinieneś ściągnąć patelnię z ognia, mieszać cały czas, a gdy uzyskasz jednolitą konsystencję, wrócić z patelnią na palnik. Rób tak do momentu, aż otrzymasz idealną kremową konsystencję.
W smażeniu jajecznicy w taki sposób najważniejsza jest jednak jakość jajek, które zostaną wykorzystane. Te, które pochodzą z supermarketów nie będą się do tego nadawać – warto postawić na te, które pochodzą od lokalnego i sprawdzonego dostawcy.
Przyrządzenie jajecznicy może być naprawdę bardzo przyjemne! Jakie dodatki do jajecznicy lubisz najbardziej?