Łuskarka do lodu – jak działa i kiedy okaże się przydatna?

Blog przez żołądek do serca

Artykuł Sponsorowany

Łuskarka do lodu – jak działa i kiedy okaże się przydatna?

Przemysł spożywczy oraz gastronomiczny to sektory nastawione na utrzymanie świeżości produktów. Do tego celu używa się specjalistycznych maszyn produkujących lód. W wielu przypadkach restauracje, bary czy markety decydują się na wykorzystanie łuskarek do lodu. Czym dokładnie jest łuskarka do lodu? Jak działa i gdzie ją wykorzystać?

Czym jest łuskarka do lodu?

W świecie gastronomii łuskarka do lodu stanowi nieocenione narzędzie, które umożliwia produkcję lodu w postaci małych, łuskowatych płatków. Ten specyficzny kształt lodu znajduje zastosowanie w wielu sektorach, nie tylko w celach konsumpcyjnych, ale również w przemyśle oraz transporcie. Urządzenie to jest w stanie produkować lód o znacznie większej powierzchni kontaktu niż tradycyjne kostki, co sprawia, że szybciej chłodzi napoje i produkty bez ich rozcieńczania. 

Łuskarki do lodu są szczególnie przydatne tam, gdzie potrzebne są duże ilości lodu o niskiej zawartości wody, co sprawia, że napoje są chłodzone szybko i skutecznie. Dodatkowo łuskowany lód jest łatwy do formowania i rozdrabniania, co ułatwia jego używanie w różnych rodzajach napojów i koktajli.

Jak działa wytwornica lodu płatkowego?

Łuskarka do lodu działa poprzez zamrażanie wody w specjalnych komorach, gdzie woda jest cyrkulowana i stopniowo zamrażana. Proces ten powoduje, że tworzą się małe płatki lub łuski lodu. Następnie te delikatne kawałki lodu są usuwane z komory. W niektórych modelach przechodzą one także przez mechanizm kruszący, który rozbija je na mniejsze kryształki. Gotowy lód jest następnie zbierany i może być przechowywany w pojemniku lub wykorzystywany bezpośrednio w napojach bądź innych produktach.

Wytwornice lodu łuskowego – rodzaje

  • Łuskarka do lodu chłodzona powietrzem – proces wykorzystywany przez wytwornice do lodu łuskowego chłodzone powietrzem opiera się na wykorzystaniu właśnie powietrza jako przenośnika do odprowadzania ciepła ze środka maszyny. Jedną z ważniejszych zalet takich systemów chłodzenia jest ich prosta budowa oraz efektywność, która sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymiana ciepła może odbywać się bezpośrednio z otoczeniem. Jednocześnie nie wymagają one dodatkowych systemów chłodzenia podpinanych do wody, dzięki czemu wielu przedsiębiorców ceni je za łatwość instalacji i uniwersalność.
  • Łuskarka do lodu chłodzona wodą – w tym wypadku chłodzenie podlega zasadzie przenoszenia ciepła między urządzeniem a przepływającą wodą. Pozwala to na skuteczne odprowadzanie wytworzonego ciepła poza urządzenie. Woda, która ma znacznie lepsze właściwości przewodzące niż powietrze, przepływa przez specjalny wymiennik ciepła, w którym pochłania wyższą temperaturę wytwarzaną przez skraplacz. W kolejnym kroku jest ona przewodzona na zewnątrz łuskarki. Urządzenia wyposażone w systemy chłodzenia wodą świetnie sprawdzają się szczególnie gdy temperatura otoczenia jest wysoka, lub w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie dostępność do świeżego powietrza jest niewielka. Konieczne jest jednak stałe podłączenie do ujścia wody.

Kiedy przydaje się wytwornica lodu łuskowego?

Łuskarka do lodu jest niezastąpionym urządzeniem w wielu firmach z sektora spożywczego i gastronomicznego. Restauracje, bary, kluby nocne czy kawiarnie potrzebują stałego dostępu do lodu, aby zapewnić swoim klientom między innymi zimne napoje. Co ciekawe, wytwornice do lodu łuskowego sprawdzają się nie tylko w sektorze gastronomicznym, ale również w przemyśle rybnym, marketach czy przy transporcie żywności. Dzięki temu, że lód produkowany przez łuskarki ma specyficzną, łuskowatą formę, szybko i równomiernie chłodzi produkty bez ryzyka ich uszkodzenia. Jednocześnie łuski lodu wykorzystywane są także w zakładach przemysłowych produkujących np. ciasta.

W jakich branżach stosuje się łuskarki do lodu?

  • Restauracje – w restauracjach, kawiarniach i barach łuskarki do lodu są wykorzystywane do przygotowywania lodu do napojów, koktajli i innych specjałów. Czasami lód jest także wykorzystywany do prezentacji dań np. owoców morza.
  • Hotele i obiekty eventowe – hotele oraz miejsca organizujące wydarzenia często wykorzystują łuskarkę do lodu do dostarczania świeżego i idealnie rozdrobnionego lodu dla swoich gości. Jednocześnie lód znajduje tam takie samo zastosowanie jak w przypadku restauracji i barów, jednak dodatkowo może być wykorzystywany między innymi do utrzymania świeżości produktów wystawionych np. podczas śniadania. Chodzi tu przede wszystkim o warzywa, owoce, surówki, desery czy sushi.
  • Handel detaliczny – sklepy spożywcze lub delikatesy mogą również korzystać z łuskarki do lodu, jest on bowiem potrzebny na stanowiskach mięsnych i rybnych oraz podczas transportu.
  • Przemysł spożywczy — w zakładach produkujących żywność, takich jak zakłady cukiernicze czy producenci napojów, łuskarka do lodu jest używana do schładzania produktów spożywczych, które nie mogą zwiększać swojej temperatury podczas procesu produkcyjnego.

FAQ:

  1. W jakich branżach najczęściej stosuje się łuskarkę do lodu?

Wytwornice lodu płatkowego wykorzystywane są w szeroko rozumianych branżach spożywczej, gastronomicznej i produkcyjnej. Dzięki temu, że płatkowe kawałki lodu długo utrzymują niską temperaturę, mogą być także wykorzystywane w sektorze transportowym lub hotelowym.

  1. Czy łuskarka do lodu wymagają specjalnej konserwacji?

Tak, regularne czyszczenie i konserwacja są kluczowe dla zachowania efektywności i higieny łuskarki do lodu. Zaleca się zatem dokładne przestrzeganie instrukcji producenta.