Z czym naleśniki?

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Z czym naleśniki?

Naleśniki, naleśniki, naleśniki i pancake’i. Ale ileż można jeść jedno i to samo? Nawet nas czasem nachodzi, że zjedlibyśmy naleśniki na słono (pięknie nazywane wytrawnymi) w zamian za naleśniki na słodko. Ale… Z czym będą najlepsze? Każdy robi naleśniki według siebie – sprawdź jak robimy w swojej kuchni! Można je wykorzystać jako danie obiadowe lub jako typowe śniadanie w zależności od tego, w jaki sposób je przygotujemy. Z naszymi propozycjami naleśniki przygotujesz w kilka chwil!

Ważna informacja dla osób zmagających się z insulinoodpornością – naleśniki mają indeks glikemiczny około 85, ale wszystko zależy od składników, które do nich użyjesz. Bez przedłużania – sprawdź z czym jeść naleśniki.

Nasze naleśniki przygotowujemy z mąki pszennej, jajek, mleka oraz soli. Z tak przygotowanego ciasta łatwo usmażyć placki.

Naleśniki z cukrem pudrem

Bardzo prosty przepis, bo to najbardziej podstawowa wersja naleśników na słodko, nie wymagająca szczególnego wysilania się. Po prostu robimy naleśniki, zwijamy bądź nie i posypujemy cukrem pudrem. Idealny przepis dla osób, które nie lubią za bardzo babrać się w kuchni, a mają ochotę na słodkie naleśniki.

z czym naleśniki na słodko z cukrem pudrem

Naleśniki z dżemem

Podobnie jak wyżej – nasze naleśniki na słodko smarujemy dżemem, zawijamy i ewentualnie posypujemy cukrem pudrem. Ze słodkością naleśników nie wolno przesadzić, bo nie dość że to nie zdrowe to i jeszcze nas zemdli z ilości słodyczy.

Naleśniki z Nutellą

Czasem nadejdzie nas ochota na coś w wersji słodkiej, a wtedy na pewno warto spróbować naleśnika z nutellą lub jakąkolwiek inną masą lub kremem kakaowym. Można też spróbować dodać do niego banana. Naleśniki na słodko, które Ci się nie znudzą! My polecamy do nich prawdziwą Nutellę lub masę kakaową z Kauflandu. Jeśli poniesie Cię fantazja, możesz też dołożyć do tego masło orzechowe (więcej przepisów z masłem orzechowym – „z czym jeść masło orzechowe„). Tak przygotowane naleśniki możesz również udekorować bitą śmietaną lub syropem klonowym.

z czym podać naleśniki na słodko

Naleśniki z serem

Naleśniki można przyrządzić też z dodatkiem sera białego, który będzie bardzo dobrze komponować się w danie. Farsz do naleśników przygotowujemy z małą ilością śmietany (tak, żeby ser delikatnie się zlepił) i cukrem (tym razem kryształem). To danie można bardzo szybko przyrządzić na obiad.

Racuchy

Ciasto na naleśniki przygotowujemy w sposób tradycyjny – wszystko ona słodko, ale metodykę przygotowywania zmieniamy w trakcie smażenia. Zamiast jednej całości, robimy kilka mniejszych placuszków, na które rozkładamy pokrojone w plasterki jabłka. Bardzo fajnie w ten sposób pasują kwaśne i twarde jabłka, które w obróbce termicznej delikatnie miękną, a po posypaniu cukrem pudrem, nie mamy efektu przesłodzenia.

Naleśnik wytrawny (naleśniki na słono)

Ale cóż to w ogóle za wynalazek i czy będziemy do tego używać wina wytrawnego? Oczywiście – nie! Zrobić naleśniki w wersji wytrawnej to w skrócie mówiąc zrobić naleśniki z wkładką warzywną, mięsną lub serową. Propozycji z tej kategorii może być naprawdę dużo, jednym z najbardziej znanych i praktykowanych w Polsce jest na pewno pospolity krokiet, który ma bardzo prosty przepis. Ważne, żeby ciasto, które przygotowujesz na wersje bardziej wytrawne, nie miało w sobie cukru, a jedynie sól. Co może być wytrawne w naleśniku?!

z czym naleśniki na słodko do przygotowania ciasta

Naleśniki z parówką

Po przygotowaniu ciasta, smażymy placki, a następnie do środka dajemy parówkę, zawijamy gotowe naleśniki i dajemy na patelnię. Smażąc go nie wystarczy tylko obrócić na drugą stronę – trzeba usmażyć go zarówno z prawej, lewej jak i z górnej i dolnej części naleśnika – tak, aby ten idealnie się spiekł z każdej strony. Po usmażeniu, obiad możemy posypać serem i natką pietruszki (a co! Jak szaleć to szaleć!).

Z szpinakiem, pieczarkami i fetą

Po przygotowaniu ciasta, musimy zrobić naleśniki, a następnie na patelni bierzemy szpinak, pieczarki i fetę. Smażymy, aż pieczarki się zarumienią, szpinak zwiędnie, a feta się ładnie roztopi (pierwsze dajemy pieczarki, później szpinak, a na końcu fetę). Fetę można zastąpić żółtym serem. Oczywiście w kwestii soli i pieprzu, jest to definiowane indywidualnie czy jest to w ogóle potrzebne. Po usmażeniu, rozkładamy farsz do naleśnika. Podajemy na ciepło.

Z… piwem

Tej wersji nie polecamy na śniadanie przed lub w pracy. Potrzebujemy do tego puszki piwa (w temperaturze pokojowej). W czasie przygotowywania ciasta, dodajemy piwo, dodajemy świeże zioła typu bazylia, oregano, szczypiorek czy natka pietruszki. To wytrawne danie smażymy na patelni i zajadamy się.

Kilka przepisów na to z czym zrobić naleśniki szybko się znajdzie, niektóre z nich warto spróbować – szczególnie polecamy naleśniki z Nutellą i bananem, ale nie mówcie o tym nikomu 😉 Tego typu przepisy na naleśniki nie spiszą się, gdy zastanawiasz się jak ograniczyć słodycze!

Naleśniki można smażyć na oleju, maśle lub margarynie. Sami wybierzcie który z tych sposobów Wam najbardziej odpowiada. Za każdym razem spotkamy się z innym smakiem.

Ciasto naleśnikowe jest bardzo łatwe do wykonania. Z pewnością dobrałeś/aś swoje składniki idealnie, a sposób przygotowania poznałeś dzięki naszemu wpisowi. Niektórzy robią dziwne wariacje ciasta na naleśniki, m.in z dodatkiem sody oczyszczonej, ale my tego nie praktykujemy. Ciasto naleśnikowe można poprawić wodą gazowaną, dzięki czemu będą bardziej pulchne. Pamiętaj, że ciasto naleśnikowe powinno być przyrządzone w inny sposób za każdym razem, gdy wybierasz inny rodzaj naleśnika, który chcesz przygotować – np. w zależności czy chcesz zrobić naleśniki na słodko czy bardziej przymierzasz się do wytrawnych naleśników. Nie bój się przyprawić go do smaku! Z pewnością będzie smaczne!

Sprawdź też nasz przepis na fit naleśniki!

Jaki przepis Ty wybrałeś/wybrałaś? Powiedz nam w komentarzu!