Rodzaje diet

Diety, diety, diety i jeszcze raz diety. Czy Wam tak samo dieta kojarzy się z wyrzeczeniami oraz warzywami na parze i sokiem ze szpinaku? Bycie na diecie zostało owiane złą sławą, jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę każdy z nas jest na diecie, mimo że być może nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Skąd ten pomysł? Dieta to nic innego jak sposób odżywiania, który ma za zadanie dostarczyć odpowiedniej porcji energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Jesteśmy tym, co jemy – czy w związku z tym powinniśmy zamienić się w … ?

Podstawowym zadaniem spożywania posiłków jest dostarczenie organizmowi energii oraz zaspokojenie głodu. Jednak to nie wszystko. Nie bez znaczenia jest też to, co każdego dnia ląduje na naszym talerzu. To, jak wyglądają nasze codziennie posiłki, bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli w ostatnim czasie nie czujesz się najlepiej, tj. ciągle odczuwasz zmęczenie i na nic nie masz energii, a do tego czujesz się ociężale i masz wzdęty brzuch, to są to sygnały, które wysyła Twój organizm. Prawdopodobnie brakuje mu składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Chcesz na nowo odzyskać energię i poczuć się jak młody bóg? Zacznij od zmiany nawyków żywieniowych! Przeczytaj nasze artykuły na temat diet!

Diety – rodzaje

Najpopularniejsze rodzaje diet

Jak zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie organizmu? Postaw na zdrowe odżywianie!

Skąd mamy wiedzieć, jakich produktów czy diety najbardziej potrzebuje nasz organizm? Otóż istnieje coś takiego jak Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej rekomendowana przez Instytut Żywności i Żywienia, która w prosty i przejrzysty sposób prezentuje zasady prawidłowego odżywiania, a od niedawna także zdrowego stylu życia. Ich przestrzeganie będzie miało realny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu trawiennego oraz na sprawność intelektualną i fizyczną.

diet żywienia produktów węglowodanów produkty

Zasady zdrowej diety

Zgodnie z zaleceniami specjalistów w pierwszej kolejności podczas tworzenia diety dla siebie, należy pamiętać o codziennej aktywności fizycznej, która powinna trwać minimum 30-45 minut. Jednak nie samym sportem żyje człowiek. Przejdźmy teraz do przyjemniejszej części, czyli jedzenia. Podstawę naszej diety powinny stanowić warzywa i owoce. Każdego dnia powinniśmy spożywać przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców, gdzie ¾ powinny stanowić warzywa, a ¼ owoce. Następnie możemy przejść do uzupełnienia naszej diety takimi produktami, jak nabiał oraz mięso i ryby. Stosunkowo najmniej w naszym jadłospisie powinno być tłuszczy i różnego rodzaju orzechów, choć wcale nie oznacza to, że trzeba je całkowicie wyeliminować z naszego menu. Wystarczy, jeśli będziemy je spożywać w umiarkowanych ilościach.

Żaden rodzaj diety Ci nie odpowiada? Stwórz ją sam!

Jeśli odpowiednio się zaangażujemy w temat zdrowego odżywiania i diet, możemy sami skomponować swoją idealną dietę dopasowaną do wszystkich naszych potrzeb. Dokładnie w taki sposób powstały wszystkie wzorce żywieniowe, choćby jak dieta sirtuinowa, dieta ketogeniczna, czy dieta dukana. Kto wie, być może nasza dieta jako sposób szybkiego odchudzania też kiedyś zyska swoich zwolenników.

Biorąc pod uwagę to, że dieta to po prostu sposób odżywiania, nie zawsze musi być ona odchudzająca. Bardzo często określony sposób odżywiania wymusza na nas choroba. Tak jest, np. w przypadku cukrzycy, gdzie dieta powinna być bogata w produkty o niskim indeksie glikemicznym, czy w przypadku refluksu żołądka, gdzie spożywane posiłki powinny być lekkie i pozbawione tłuszczu pochodzenia zwierzęcego czy nawet roślinnego. Tego typu diety mają za zadanie łagodzić dokuczliwe dolegliwości, które towarzyszą różnym chorobom. Pamiętaj też o kontroli stanu zdrowia!

diet dieta kwaśniewskiego
białka dietą organizmowi węglowodany chorób tłuszczowej

Komponowanie posiłków i liczenie kalorii nie jest Twoją mocną stroną? Zostaw to specjalistom!

Opracowano już tak wiele modeli żywieniowych (diet), że nie musisz trudzić się wymyślaniem kolejnej diety. Wystarczy, że wybierzesz tę, która będzie najlepiej pasować do Ciebie i Twojego trybu życia, żeby pozbyć się zbędnej masy ciała. Wcale nie musisz wiedzieć czym jest instytut żywności i żywienia. Aby wybrać odpowiednią dietę, w pierwszej kolejności odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz osiągnąć poprzez jej stosowanie – zrzucenie zbędnych kilogramów, złagodzenie ilości uciążliwych dolegliwości, czy może zwiększenie odporności i poprawa samopoczucia. Podczas wyboru diety musimy również wziąć pod uwagę takie czynniki, jak: wiek, płeć, aktywność w ciągu dnia. Idealnie skomponowana dieta to taka, która pokryje dzienne zapotrzebowanie organizmu na spożycie niezbędnych składników pokarmowych i minerałów oraz dostarczy witalności na cały dzień. Wszystko to jest niezbędne do tego, aby prawidłowo określić kaloryczność diety.

Zdrowe odżywianie i diety są w modzie

W ostatnim czasie można zaobserwować dosyć spore zainteresowanie zdrowym trybem życia i redukcją masy ciała. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowi trenerzy personalni, a co drugie konto na Instagramie mówi o zasadach zdrowego odżywiania i produktach, które warto kupić, oczywiście po uprzednim przeczytaniu etykiety. I dobrze, ponieważ naszym zdaniem akurat ten trend powinien trwać jak najdłużej.

dietę należy produktów żywienia diet

Z dietą nie ma żartów

Co takiego może zrobić nam owsianka z owocami albo pierś z kurczaka w sosie grzybowym? Teoretycznie nic. Jednak nieodpowiednio skomponowana dieta uboga w ważne składniki odżywcze może mieć dla nas bardzo przykre konsekwencje, które w najlepszym przypadku objawią się złym samopoczuciem. Dlatego bardzo ważne jest, żeby do tematu diety podchodzić z rozsądkiem i przeprowadzać ją pod okiem specjalisty, który najpierw określi, czy wybrany przez nas sposób odżywiania jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Dieta stosowana zgodnie z zasadami, bogata w pełnowartościowe i odpowiednio zbilansowane posiłki, nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Jednak są też takie diety, które są wyjątkowo restrykcyjne, jak np. dieta dąbrowskiej, czy dieta if. Jeśli będziemy je stosować w sposób bezmyślny, mogą nam przynieść więcej szkody, niż pożytku przez nieodpowiednie składniki odżywcze.

Ostatnia aktualizacja