Whisky dla konesera – sprawdź, jak zrobić wrażenie!

Blog przez żołądek do serca

Artykuł Sponsorowany

Whisky dla konesera – sprawdź, jak zrobić wrażenie!

Nikogo nie zaskoczymy, jeśli napiszemy, że whisky to być może najlepszy wybór na wysokoprocentowy prezent dla doświadczonego, wymagającego konesera. Którą whisky jednak wybrać, jeśli zależy nam na pozytywnym zaskoczeniu kogoś, kto w życiu z niejednej beczki whisky pił? W takiej sytuacji musimy wykazać się znawstwem… a czasami też odrobiną kreatywności i nieszablonowego myślenia. Jak zatem zaskoczyć smakosza, którego z pozoru zaskoczyć już się nie da? Oto nasze sugestie!

Whisky dla miłośników dymu… w doborowym towarzystwie!

Każdy entuzjasta whisky doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że intensywny dymny aromat to domena whisky szkockich. Ziarna jęczmienia i innych zbóż wykorzystywanych do produkcji tamtejszych whisky przechodzą bowiem procedurę wędzenia dymem torfowym. Jednak także wśród szkockich whisky single malt możemy wyszczególnić alkohole wybijające się pod tym względem na tle innych. Jaka whisky nasyci zmysły konesera, który jest spragniony bardzo intensywnych wrażeń? Choćby Talisker z regionu Wysp, której bukiet zdumiewa bogactwem nut morskich oraz akcentów owocowych skąpanych w dymie. Szczególnie że ta propozycja bardzo często występuje w towarzystwie gadżetów takich jak piersiówki, kubki czy kamienie chłodzące. Dymne, nieznające kompromisu whisky znajdziemy jednak także poza Wyspami. Choćby w Highlands, gdzie w destylarni Glenglassaugh powstaje butelkowana z mocą 50% Torfa Single Malt, w której zapachu o względy konesera rywalizują nuty dżemowe, przyprawowe i oczywiście torfowe. Smak z kolei to przebojowe połączenia wymienionych już akcentów, które zaszczycają swoją kompanią niuanse w postaci tytoniu czy miodu. Propozycja idealna dla tych, którzy uwielbiają efektywne i efektowne połączenia potężnych żywiołów!

Zaskocz blendami, które można pić na wszystkie sposoby!

Każdy miłośnik whisky wie również, że utarło się, iż single malty należy pić bez dodatków, a whisky blended… jak tylko się chce. Czyli solo, z lodem lub kamieniami, z odrobiną wody lub w drinkach. Whisky mieszane są zatem powszechnie uważane za uniwersalne, wdzięczne i niezawodne. Oczywiście także wtedy, gdy nasz przyjaciel (lub przyjaciółka) uważa, że o blendach wie już wszystko, jesteśmy w stanie zaskoczyć go czymś wyjątkowym. Jedna droga to wybór wyjątkowo dojrzałej edycji mieszanek – W Winnicy Lidla znajdziesz whisky blended nawet 20- czy 30-letnie. I to zarówno wypusty marek, których nie trzeba nikomu przedstawiać, jak np. Chivas Regal, jak i tych, które przedstawiać wypada. Zaliczamy do nich np. Glenalba, dostępną w edycji 19-letniej, która przez swój doskonały skład stanowi zgrabną syntezę tradycji poszczególnych regionów Szkocji. 

Druga metoda wyboru blendów polega na selekcji trunków ze względu na wyjątkowe warunki ich dojrzewania. W takim przypadku warto zwrócić uwagę np. na propozycje japońskie – takie jak dojrzewająca w beczkach z japońskiego dębu Mizunara whisky Amahagan, czy też niektóre propozycje marki Suntory, które swój charakter kształtują w beczkach z japońskiej wiśni. Warto nadmienić, że z wiśniowych beczek pochodzi wiele świetnych single maltów, takich jak np. Matsui Sakura, a zatem znajdziemy coś o arcyjapońskim charakterze także dla największych fanów jednosłodowych!

Esencja Dzikiego Zachodu w amerykańskich whiskey

Gdy pragniesz wprawić kogoś w osłupienie bogactwem smaków i aromatów whisky, zapoznaj się też z bogatą ofertą whiskey amerykańskich, na którą składają się alkohole o bardzo ciekawym, i zdecydowanie odmiennym od europejskiego, charakterze. Inspiracji możesz zacząć poszukiwać wśród burbonów – reprezentacyjnych dla USA whiskey z wysoką zawartością destylatów kukurydzianych. Te whiskey są słodkawe i przystępne nawet dla początkujących, a jednocześnie często cechują się złożonością smakowo-aromatyczną, która oczaruje wymagających odbiorców. Jeśli chcesz wybrać coś wyszukanego z tej kategorii, sprawdź, jaki bourbon Lidl trzyma w swojej Winnicy. Przy okazji zwróć też uwagę na wyjątkową Tennessee Whiskey (tak, to właśnie z niej słynie Jack Daniel’s) oraz wyróżniającą się żytnią (Rye Whiskey). Podsumowując – decydując się na whiskey z Ameryki, masz szansę wywrzeć wrażenie na koneserze, który poszukuje kowbojskiej alternatywy dla dobrze już poznanych trunków z Irlandii i Szkocji. O czym jeszcze musisz wiedzieć? Bourbon i Rye Whiskey sprawdzają się doskonale jako bazy do klasycznych koktajli!

Szkocka, irlandzka, a może raczej japońska lub amerykańska? Destylarnie każdego z tych krajów mają do zaoferowania mnóstwo trunków gotowych zrobić piorunujące wrażenie na koneserze, który nie zadowoli się byle czym!