Rosół – przepis

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Rosół – przepis

Rosole, oj rosole! O ja Cię pie…

Każdy zna rosół, a po wspomnieniu nazwy tej znakomitej zupy, od razu kojarzyć się będzie niedzielny obiad, podczas którego smaczny rosół jest niemal obowiązkowy! Ta ulubiona zupa wielu osób jest bardzo prosta w przygotowaniu, a nawet rosół tradycyjny polega na przygotowaniu składników i zostawieniu zupy samej sobie. Oczywiście, jeśli coś z niego zostanie, na następny dzień – tak jak śpiewa Letni Chamski Podryw – przygotowywana jest zupa pomidorowa. To jak? Wielki gar już stoi w kuchni? Sprawdź jak ja gotuję rosół, a później odpowiemy na najczęściej pojawiające się i nurtujące pytania!

Przepis na rosół z kurczaka krok po kroku

Sprawdź nasz najlepszy domowy rosół!

Rosół Magdy Gessler może to nie jest, ale gwarantujemy Ci jedno – na pewno Ci zasmakuje! Skoro już wiesz, w jaki sposób przygotować rosół, no to teraz odpowiemy na te najcięższe i najczęstsze pytania dotyczące rosołu!

Początkowo rzadko kiedy dodawaliśmy gałązki natki pietruszki, ale okazuje się, że jest to ogromny nośnik smaku – naprawdę warto dodać!

Ile gotować rosół?

Wystarczający czas na gotowanie rosołu zależy od ilości przygotowanych składników, ale najczęściej domowy rosół gotuje się przez dwie godziny od rozpoczęcia wrzenia. Dzięki temu warzywa oraz mięso oddadzą najwięcej smaku, witamin oraz minerałów, a Twój domowy rosół z kury posypany natką pietruszki będzie po prostu idealny!

Co zrobić żeby rosół nie był mętny? Klarowanie!

Mętność i klarowanie rosołu to już temat rzeka. Na sam początek powinieneś znać kilka zasad. Mięso, które będziesz wykorzystywać do rosołu zalej zimną wodą, a nie wrzucaj do gorącej – jeśli zrobimy to źle, nie otrzymamy prawdziwego smaku rosołu. Mięso zawsze uwalnia najwięcej aromatu podczas powolnego i równomiernego podgrzewania. Zawsze posługuj się rozmrożonymi kawałkami mięsa. Nie wykorzystuj również zamrożonego mięsa – przed wykorzystaniem go musi zostać rozmrożone, a następnie zalane zimną wodą. Dzięki temu zminimalizujesz ilość pojawiającej się szumowiny na górze rosołu.

Poniżej kilka porad, które pozwolą uniknąć pojawienia się szumowin na powierzchni gotującej się wody.

Białko jaja

Podczas gotowania się rosołu można wlać jedno lub dwa białka jajka kurzego. Podczas ścinania się białko pochłonie tłuszcz i już po chwili będzie można ściągnąć go z powierzchni zupy.

Możesz również ubić pianę z białek i wymieszać ją z wywarem, uprzednio wyciągając z zupy mięso oraz warzywa. Podgotuj na wolnym ogniu cały czas mieszając. Białko dodane do rosołu zetnie się i pochłonie cały tłuszcz. Odstaw domowy rosół z ognia i odczekaj kilkanaście minut. Wszystkie zanieczyszczenia z rosołu opadną na dno garnka i dzięki temu będziemy mogli łatwo przecedzić rosół przez sitko.

Cebula

Cebula, a tak naprawdę jej… łupina! Każdy z nas gotując domowy rosół wykorzystuje mięso drobiowe czy wołowe, a do tego włoszczyznę. Przed dodaniem cebuli do garnka opal ją nad ogniem (nad kuchenką gazową lub opalarką – najgorzej mają się osoby korzystające z płyty indukcyjnej jak my) lub podpiecz w piekarniku do zarumienienia. W taki sposób przygotowana cebula sprawi, że prawdziwy rosół będzie bardziej klarowny i przybierze żółty kolor, a zarazem będzie miał bardziej wyrazisty smak.

Lód

Najprawdopodobniej najłatwiejszy sposób na klarowanie rosołu – dodać do niego kilka kostek lodu. To, co musimy zrobić, to pozostawić zupę do wystygnięcia, a wszelkie zanieczyszczenia będziemy mogli łatwo usunąć za pomocą łyżki.

Jak uratować mętny rosół?

Jeśli jednak nie udało Ci się wyklarować rosołu, spróbuj dodać do niego obranego i przekrojonego na ćwiartki ziemniaka. Gotuj tak przez około 30 minut na wolnym ogniu – to rozwiązanie sprawdza się w każdej sytuacji. Możesz spróbować również dodać goździka do rosołu – niektórzy mówią, że to odpowiedni sposób.

Nawet jeśli wyszedł Ci mętny rosół domowy, pod żadnym pozorem go nie wyrzucaj! Spróbuj powyższych sposobów, a następnym razem podczas przygotowywania rosołu zapoznaj się ze sposobami jego klarowania.

Rosół pod przykryciem czy bez?

Według tradycji nie powinno się gotować rosołu pod przykryciem. W zamian, powinno się czuwać nad garnkiem i regularnie zbierać szumowiny.

Jeśli jednak nie masz 3-4 godzin na przygotowanie rosołu (tyle tradycyjnie się go gotuje), to możesz użyć pokrywki, zostawiając tym samym małą szczelinę, przez którą będzie uciekać para wodna. Eksperci mówią temu stanowcze nie, ze względu na tradycyjne sposoby przygotowania rosołu, ale używając sztuczki z pokrywką nie tracisz na smaku, a w zamian zyskujesz ogrom czasu!

Jak uratować przesolony rosół?

Sposoby są dwa – dolej wody na tyle, żeby rosół nie był przesolony lub dodaj dwa obrane surowe ziemniaki, które wchłoną sól w przesolonym rosole. Po maksymalnie 15 minutach usuń ziemniaki z rosołu, ponieważ zupa zostanie przesolona.

Inni, zamiast używania ziemniaka, dodają ryż, który również dobrze pochłonie sól – tutaj wystarczy 10 minut.

Czy można zamrozić rosół?

Oczywiście, można mrozić rosół! Najlepiej jednak jest dawać go do zamrażalnika w ten sam dzień, w którym został zrobiony. Rosół należy ostudzić, rozlać do pojemników, szczelnie zamknąć i włożyć do zamrażarki.

Szumowiny w rosole – skąd się biorą?

O szumowinach w rosole mówi każdy, niektórzy się go bezwłocznie pozbywają, a pozostali zostawiają. Skąd on się w ogóle bierze i co może zrobić rosołowi?

Szumowiny pojawiają się na etapie gotowania mięsa. Zawiera ono białko, które tylko częściowo rozpuszcza się w wodzie. Te białka, które rozpuszczą się w wodzie przechodzą do roztworu, a później zostają ścięte w wyższej temperaturze i przybierają postać mazi.

Jeśli mięso jest gotowane powoli, szumowin pojawi się mniej niż przy gwałtownym gotowaniu mięsa. Podobnie przy zamrożonym mięsie – jeśli nie rozmrozisz go wcześniej, na powierzchni zrobi się o wiele więcej szumowiny.

Pozostawiając szumowiny na górze rosołu sprawisz, że zupa będzie po prostu mętna. Najlepiej jest zebrać je po prostu łyżką (profesjonaliści używają łyżki cedzakowej).

Bulion a rosół – różnica

Między bulionem a rosołem jest mała różnica, o której nie każdy z nas wie. Bulion to większa ilość użytego mięsa i mniejsza ilość wody. Przez to jest on bardziej aromatyczny. Sam proces przygotowania bulionu jest w porównaniu do rosołu bardziej skomplikowany.

Sprawdzone przepisy z rosołem/bulionem

My nie używamy bulionu, ani kostek rosołowych do dań, które wymagają w składnikach bulionu. Zamiast tego przygotowujemy po prostu rosół. Tutaj znajdziesz przykładowe przepisy, które wykorzystują nasz pyszny rosołek:

Obserwuj naszego bloga i media społecznościowe – na pewno pojawią się nasze następne propozycje!

Dowiedziałeś się trochę na temat rosołu! Od teraz śmiało możesz przygotowywać go co tydzień w niedzielę do kotleta schabowego, a na następny dzień robić z niego zupę pomidorową!