O cacio e pepe możesz dowiedzieć się tylko na dwa sposoby – albo przez urlop we Włoszech, albo przez TikToka czy inne Social Media. Ten rodzaj sosu do makaronu nie jest bardzo popularny w polskich restauracjach i ciężko jest go gdziekolwiek znaleźć.
Samo Cacio e Pepe z włoskiego oznacza „ser i pieprz„. Kuchnia włoska znana jest z prostoty (a może to po prostu ich lenistwo), która zawsze zaskakuje i dlatego powstał ten specyficzny sos do makaronu czy gnocchi. Najczęściej na ten sposób przygotowywania makaronu jesteśmy w stanie trafić w Rzymie, ale na pewno w innych włoskich miastach również go znajdziemy.
Niezależnie skąd dowiedziałeś się o tym daniu – sprawdź w jaki sposób przygotować ten pyszny serowo-pieprzowy sos. W końcu po to tutaj przyszedłeś! W Internecie pojawia się bardzo dużo przepisów na to danie. Wiele z nich w składnikach ma masło lub inny ser niż pecorino romano. Poniższy przepis – wykorzystujący oliwę z oliwek i dojrzewający ser pecorino pochodzi od Włocha, a on nie zrobiłby nas w bambuko!
Przepis na cacio e pepe
Składniki
- garść pieprzu czarnego w całości
- oliwa z oliwek
- zimna woda
- 100g ser pecorino romano
- 150 g spaghetti
Instrukcje
- Na początek musimy w moździerzu zmiażdżyć pieprz czarny. Lepiej jest przygotowywać cacio e pepe ze świeżo zmiażdżonym pieprzem ze względu na lepszą intensywność tego składnika.
- Wrzucamy świeżo zmielony pieprz na patelnię i podgrzewamy go przez około 20 sekund – ważne jest, aby nie spalić pieprzu. Następnie dodajemy oliwę z oliwek i zimną wodę. Całość przez chwilę mieszamy i doprowadzamy do delikatnego wrzenia na średnim ogniu – powinno wyparować nieco wody.
- W międzyczasie podejmujemy się ugotowania makaronu lub gnocchi (al dente – będziemy dogotowywać makaron/gnocchi na patelni; u nas wystarczyło około 4-5 minut gotowania), oczywiście dajemy je do posolonej wody. Teraz trzemy dużą ilość sera pecorino romano na tarce.
- Przekładamy ugotowany makaron (nie musi to być odsączony makaron) z gotującej się wody na patelnię i bardzo dokładnie mieszamy. Chwilę odparowujemy wodę z patelni i ściągamy ją na 30 sekund z palnika.
- Następnie dodajemy pecorino romano (gdybyśmy nie odstawiali patelni na 30 sekund, to ser skluszczyłby się i nie roztopił). Całość mieszamy z dodatkiem niewielkiej ilości wody (my dodaliśmy chochelkę) z gotowania makaronu.
- Przekładamy na talerz, dodajemy starty ser, bazylię lub startą skórkę cytryny (cytryna tylko latem).
- I to koniec gotowania!
Pychota, co?
Cacio o pepe – krok po kroku
Sprawdź jak krok po kroku przygotować cacio e pepe!
Z czym powinniśmy to jeść?
Sos o cudownej i prostej nazwie „ser i pieprz” najlepiej będzie smakować z makaronem, ale będzie równie idealnie pasować do gnocchi. Te dwa dodatki będą bardzo dobrze komponować się z cacio e pepe.
Najczęściej wykorzystywany jest długi makaron – spaghetti, makaron bucatini czy linguine.