Jak przygotować pieczarki

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Jak przygotować pieczarki

Pieczarki, pieczarki, pieczarki. Wszyscy uwielbiają ten rodzaj grzybów za ich uniwersalność, ale ważnym pytaniem jest, w jaki sposób najlepiej je przygotowywać. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty przygotowywania tych cudów natury. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Jak obierać pieczarki

Obieranie pieczarek jest dosyć kontrowersyjne. Niektórzy to robią, pozostali mówią, że obieranie pieczarek jest niepotrzebne. Jak z tym jest?

Przede wszystkim, powinno się obierać pieczarki, które nie są pierwszej świeżości. Są one wtedy sflaczałe i końcowo mogą na patelni się rozpaść, psując tym samym doświadczenie jedzenia tego pysznego grzyba.

W każdym razie – nie ma tutaj potrzeby obierania nóżki pieczarki, a jedynie kapelusza. Bierzemy w tym celu ostry nóż lub z mikro ząbkami. Musimy złapać skórkę pieczarki w miejscu jej rozpoczęcia – pod kapeluszem. Tak przeciągamy do wierzchołka. Czynność musimy powtórzyć, do momentu, aż kapelusz pieczarki zostanie obrany w całości.

Ciekawostka: indeks glikemiczny pieczarek wynosi 15 i ma niską zawartość histaminy.

Kiedy solić pieczarki

Pieczarki najlepiej solić na samym początku smażenia lub włożyć je do osolonej wody, jeśli chcemy je ugotować.

Ile gotować pieczarki

Pieczarki powinno gotować się około 3 – 5 minut.

Często pojawia się to pytanie wśród osób, które chcą przygotować swoje pieczarki, a odpowiedź jest banalnie prosta. Należy je po prostu oczyścić, a następnie gotować przez 3 – 5 minut, w zależności od tego jak bardzo miękkie potrzebujemy w swoim przepisie. Można także dodać do wody przyprawy, które delikatnie zmienią smak naszych grzybów. Później całość odcedzamy.

jak przygotować pieczarki

Jak usmażyć pieczarki

Największym problemem przy smażeniu pieczarek jest woda, których się w nich znajduje. Aby się jej pozbyć, najlepiej pierwsze je pokroić, a następnie wyłożyć na lekko podgrzany tłuszcz (olej roślinny, kokosowy lub masło klarowane) na patelni. Gdy już wszystkie pieczarki znajdą się na naszej patelni, należy je posolić. W ten sposób, cała woda zostanie wytrącona z nich, a my będziemy mogli bez problemu usmażyć je w taki sposób, jaki tylko chcemy. Można także tutaj dodać ulubione przyprawy czy zioła, które poprawią smak pieczarek. To, jak długo i jak mocno je usmażymy zależy od przepisu oraz od swoich własnych preferencji.

Jak przechowywać pieczarki

Pieczarki charakteryzują się tym, że bardzo szybko czernieją. Są jednak sposoby na to, aby tego uniknąć. Jak to najlepiej zrobić? Przede wszystkim, po zakupie pieczarek, trzeba je przełożyć do szklanego lub plastikowego pojemnika (w przypadku pieczarek, które już w sklepie były w opakowaniu – opakowanie otwieramy, a pieczarki zostawiamy w środku). Tak zapakowane pieczarki wkładamy do lodówki.

Pieczarki białe wytrzymają w ten sposób około 4 dni, a brązowe około 6 dni. Jeśli w tym czasie nie zdążymy ich zjeść, można bez problemu je zamrozić.
Można także usmażyć pieczarki, włożyć je do miseczki i w razie potrzeby podbierać ze swoich odłożonych grzybów.