Dieta sirtuinowa

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla

diecie sirt

Dieta sirtuinowa, nazywana także dietą sirt czy dietą sirtfood, zyskała swoją popularność dzięki amerykańskiej artystce popowej – Adele. Piosenkarka w wywiadzie została zapytana jaką dietę stosowała, opowiedziała swoją historię z dietą sirtuinową. Dzięki temu, dieta z 2016 jest aktualnie na językach wszystkich. Czasem nawet jest nazywaną dietą cud! Chcesz dowiedzieć się na czym polega dieta? A może chcesz zredukować ilość tkanki tłuszczowej? Sprawdź ten rodzaj diety, właściwości diety sirtfood i dlaczego zielony sok tak dobrze wpływa na nasz organizm. Sprawdź artykuł!

Dieta została opracowana przez dwóch naukowców i dietetyków z Surrey w Anglii – Aidana Goggins’a i Glena Matten’a. Całość opracowanej przez siebie teorii, twórcy diety opisali w książce “The SirtFood Diet”, która jest wyznacznikiem dla każdej osoby, która rozpoczyna swoją przygodą z dietą sirtuinową.

dieta sirtfood catering dietetyczny

Na czym polega dieta Adele, czyli dieta sirt – zasady

Dieta SIRT polega na wyszczupleniu sylwetki, a także odmłodzeniu ciała, poprzez pobudzanie do aktywności białek długowieczności. W trakcie stosowania diety sirtuinowej, należy spożywać produkty pełne polifenoli i związków odżywczych. Połączenie tych dwóch składników antyoksydacyjnych, bardzo pozytywnie wpływa na metabolizm (dzięki czemu można bardzo wiele schudnąć), a także na wygląd. Dieta sirtuinowa poprawia cerę, która staje się bardziej promienna, a także zdrowa (stąd nazwa diety długowieczności). 

Dieta sirtuinowa nie polega na ograniczaniu spożywanej ilości kalorii (oprócz pierwszych dni diety sirtfood, w których zmniejszana jest ilość kalorii o 40-50%), a na sposobie odżywiania. Trzeba bowiem wdrożyć jak największą ilość produktów sirtuinowych. Nie trzeba tutaj ograniczać się w jedzeniu – można spożywać czekoladę, pić alkohol, posiłki są (według osób stosujących tą dietę) o wiele smaczniejsze niż w pozostałych dietach odchudzających.

Zaleca się spożywanie 4 posiłków dziennie, z przerwami 90-cio minutowymi, pamiętając o tym, aby ostatni posiłek spożyć przed godziną 19.

W skrócie – nie jest to bardzo restrykcyjna dieta, a jej efekty mogą zwalać z nóg!

dieta sirtfood diecie sirt

Czym są sirtuiny?

Sirtuiny to grupa siedmiu białkowych enzymów, które znaleźć można w organizmach ssaków. Białka sirt (akronim z języka angielskiego, oznaczający silent information regulator, czyli białka regulatora cichej informacji, są to tzw. białka sirt) wpływają na zachowanie zdrowia i szczupłej sylwetki, zapewniają długowieczność. 

Osoby, które są na diecie sirtuinowej, mówią o zanikaniu obrzęków, a także poprawie samopoczucia. 

Badania nad skutecznością ich wpływu na długowieczność oraz wyszczuplanie są w dalszym ciągu prowadzone. Potwierdzona została jednak aktywność sirtuin, która jest zależna od nawyków żywieniowych. Odkryto bowiem, że niektóre ze związków pokarmowych powodują większą aktywność regulatorów białkowych (aktywatory sirtuin) i to właśnie one są najbardziej potrzebne, gdy stosowana jest dieta sirt

catering dietetyczny dieta sirt dieta sirtfood

Fazy diety sirt – zasady

Angielska piosenkarka, która stosowała dietę sirtuinową musiała dopasować się do jej faz, które zostały dopasowane według celów osób stosujących. Poniższe fazy są charakterystyczne dla diety sirt:

Faza I
Etap I
1 – 3 dzień – spożywanie około 1000 kcal dziennie z zielonych koktajli sirtfood i jednego posiłku zawierającego dużą ilość polifenoli
Etap II
4 – 7 dzień – spożywanie maksymalnie 1500 kcal na dzień, 2 zielone koktajle oraz 2 pełne posiłki o wysokiej zawartości polifenoli

Na pierwszym etapie mamy do czynienia z bardzo dużym deficytem kaloryczny, może w późniejszym czasie (przy długotrwałym stosowaniu), odbić się negatywnie na osobach stosujących dietę SIRT w postaci efektu jojo, niedoborów żywieniowych oraz komplikacji hormonalnych. Ograniczenia kaloryczne są bardzo niebezpieczne.

Faza II
Etap III
8 – 14 dzień – nie ma tutaj założeń kalorycznych. Zalecanym jest spożycie jednego zielonego koktajlu, a także 3 posiłków z wysoką zawartością polifenoli.
Etap IV
od 15 dnia diety – etap, który można stosować najdłużej, najlepiej do końca życia. Autorzy diety sirt, zalecają aby spożywać codziennie jeden zielony koktajl i spożywanie jak największej ilości produktów i posiłków bogatych w polifenole.

Jeśli osoba stosująca dietę SIRT chce schudnąć w większym stopniu, aniżeli udało się to w pierwszej fazie zmiany stylu odżywiania, mogą powtarzać ją po zakończeniu minimum siedmio dniowego czwartego etapu.

dieta sirt dieta sirtfood zasady diety sirtfood

Dieta sirtfood – jadłospis

Co więc można jeść na diecie sirtuinowej potocznie nazywanej dietą Adele? Autorzy diety proponują przede wszystkim produkty, które zawierają dużo przeciwutleniaczy. Można je podzielić na kilka grup:
– zielone warzywa – szczególnie ważne są tutaj jarmuż, lubczyk, rukola, natka pietruszki, łodygi selera naciowego,
– napoje – takie jak czerwone wino, zielona herbata, dużo herbaty matcha, kawa i oczywiście woda,
– owoce – owoce jagodowe i daktyle,
– orzechy włoskie, kapary, soja, czerwona cebula,
– chilli, gorzka czekolada (z zawartością minimum 85% kakao, podobnie jak w zasadach diety czekoladowej),
– oliwa z oliwek extra virgin.

Codzienny koktajl zielony można przygotować z jarmużu, rukoli, pietruszki, selera naciowego, imbiru, zielonego jabłka, matchy i soku z cytryny. Najlepszy sposób przygotowania tego zielonego soku to miksowanie wszystkiego w blenderze. Gorszym sposobem jest wykorzystanie sokowirówki, ze względu na zmniejszenie błonnika pokarmowego.

Na śniadanie możesz przygotować dla siebie kaszę jaglaną na mleku z owocami (oczywiście jagodowymi), skyrem i orzechami nerkowca. Całość dopełnij kawą (bez mleka).

Pyszny obiad może stanowić pierś z kurczaka (najlepiej duszona) z kaszą gryczaną, rukolą i pomidorkami koktajlowymi.

Kolacja to kolejna porcja kaszy gryczanej z warzywami i oliwą.

Produkty sirtuinowe – pełna lista

Powstała także pełna lista, nazywana sirtfoods (aktywatory sirtuin), która obejmuje:

 • ostre papryczki chilli (np. Bird’s eye),
 • gryka,
 • oliwa z oliwek,
 • zielona herbata,
 • daktyle,
 • jarmuż,
 • seler naciowy,
 • lubczyk,
 • kakao,
 • kawa,
 • pietruszka,
 • czerwone cykoria, cebula i wino,
 • soja,
 • truskawki,
 • rukola,
 • kurkuma,
 • hallumi,
 • pini,
 • zielone jabłka,
 • mango,
 • buraki,
 • nasiona sezamu,
 • orzechy pekan,
 • orzechy brazylijskie,
 • orzechy włoskie,
 • mięso,
 • sery białe.

Całkowicie odrzucane są natomiast produkty takie jak słodycze, wysoko przetworzone produkty (np. każdy fast-food), cukier, słodkie, gazowane napoje, produkty pszeniczne (a więc jasne pieczywo, makaron, słodkie bułki itd.).

Ograniczane są duże ilości soli. Ważny jest każdy stały posiłek.

Poznaj prawdziwe, naturalne i niskoprzetworzone produkty na https://naturalniezdrowe.pl/30-superfoods.

dieta sirt diecie sirt sirtuin jadłospis polifenole

Czy warto przejść na dietę sirtuinową – efekty diety

Przede wszystkim przed rozpoczęciem każdej diety należy skontaktować się z dietetykiem lub lekarzem. Często objawy źle dobranej diety widać już na pierwszym etapie. Nie warto czerpać specjalistycznej wiedzy z artykułów w Internecie. Dietę sirt nie powinny stosować kobiety w ciąży lub karmiące piersią (ograniczenie kaloryki może zaszkodzić zarówno płodowi jak i niemowlęciu), a także dzieci. Dodatkowo, nie wolno wykorzystywać diety sirtfood w przypadku chorób takich jak choroby układu pokarmowego czy nerek. Początkowe etapy diety mogą być bardzo ciężkie dla osób, które mają aktywny tryb życia, ze względu na ograniczenie spożywanej ilości kalorii, co spowoduje spadek energii. Mogą pojawić się także zawroty głowy, zasłabnięcia, trudności w koncentracji wynikające z początkowego deficytu kalorycznego fazy pierwszej i drugiej.

Odpowiednio stosowana dieta sirtuinowa będzie dostarczać odpowiednią ilość różnorodnych składników odżywczych, dlatego jest odpowiednim stylem życia. Ważnym jest, aby do swojej diety dodać także pełnoziarniste zboża, strączki, ryby i mięso (oczywiście chude) i źródła zdrowych tłuszczów (chociażby awokado). W dodatku, dieta sirtuinowa nie jest ona dietą głodówkową, a mimo tego pozwala na schudnięcie nawet trzech kilogramów w ciągu tygodnia. Sposób odżywiania, który stosowała angielska piosenkarka to tak naprawdę zdrowe odżywianie i nie pozwalanie sobie na podjadanie między posiłkami i słodyczy (oprócz ukochanej, gorzkiej czekolady, która i tak może pojawiać się jedynie rekreacyjnie).

Prawidłowo stosowana dieta sirtuinowa, spowoduje zdrowe tempo odchudzania, które jest na poziomie 0,5-1% masy ciała tygodniowo. Powolna redukcja masy ciała jest o wiele zdrowsza, aniżeli nagła, która może doprowadzić do wielu niepożądanych efektów ubocznych, m.in. problemy zdrowotne czy zaburzenia miesiączkowania w przypadku kobiet. Zbyt duże restrykcje żywieniowe, mogą także źle odbić się na psychice człowieka, który ją stosuje. Przejście na styl życia podobny do Adele, pozwoli Ci na zdrowe funkcjonowanie, zadowolenie z życia, przy docelowym zmniejszaniu masy ciała. Zdecydowanie rekomendujemy stosowanie tej diety!

Jeśli jednak zależy Ci na szybkiej detoksykacji organizmu, odpowiednia będzie dla Ciebie dieta sokowa, która także wykorzystuje codzienną dawkę soków i koktajli. Mają one za zadanie sprawić uczucie lekkości organizmu oraz zmniejszenie ilości toksyn w Twoim organizmie, przy spadku masy ciała.

Możesz także nie wdrażać całego stylu życia Adele, który wymaga sirtuinowa wersja dietetyki. Jedną z możliwości jest wykorzystywanie jedynie trzeciej i czwartej fazy diety SIRT, aby zwiększyć zdrowotność swojego menu.

A więc, dla kogo jest dieta sirtfood? Zdecydowanie dla osób, które chcą osiągnąć spadek masy ciała, ale także będą pamiętać o tym, aby kupić wiele produktów bogatych w polifenole. Dieta sirtfood mogła pomóc już bardzo dużej ilości osób, które tego potrzebowały. Czy warto jednak spróbować diety sirtuinowej? Zdecydowanie, jeśli tylko Twoje postępy kontroluje lekarz lub specjalista. Żadna dieta przeprowadzana na własną rękę nie jest dobra!

Dlaczego dieta sirtfood jest nazywana dietą długowieczności?

Zasady diety mówią jasno – należy spożywać naturalne produkty, zawierające polifenole. Mieszkańcy USA (a więc między innymi Adele) spożywają produkty, które zawierają mało polifenoli, a przeciwieństwem są Japończycy, których naród jest długowieczny. M.in. warto zaopatrzyć się w ciemne winogrona, czerwone wino, cebule, kapary, czarną i zieloną herbatę, a także owoce. W USA zjada się średnio 13 mg polifenoli dziennie, natomiast w Japonii jest to aż 300mg dziennie! Teraz warto zastanowić się, jak to możliwe, że Azjaci tak długo żyją…

catering dietetyczny dieta sirt

CIEKAWE ARTYKUŁY

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa, jak sama nazwa wskazuje, to dieta całkowicie pozbawiona produktów glutenowych. Dowiedz się o niej więcej z wpisu!

SPRAWDŹ POZOSTAŁE WPISY NA BLOGU

Czas czytania: 8 minut

Ostatnia aktualizacja:


 

 

Hej, jesteśmy dwójką smakoszów, którzy… zjedzą wszystko żeby sprawdzić, czy aby na pewno jedzenie w restauracji w której chcesz zjeść jest bezpieczne.

Sprawdzaj nasze soszjale i stronę żeby wiedzieć więcej!

facebook przez żołądek do serca instagram przez żołądek do serca