Tak! Dobrze przeczytałeś! Ludzkość stworzyła coś tak pięknego jak dieta czekoladowa! Już nie musisz katować się dietą sokową czy dietą IF. Spraw sobie trochę przyjemności na diecie! Jak do tego dochodzi, że osoby, które przeszły na dietę czekoladową schudły i jakie są podstawowe zasady tej diety? Sprawdź!
Pewien niemiecki przyrodnik – Aleksander Humboldt stwierdził kiedyś, że natura nigdzie nie zgromadziła tak wielu wartościowych składników odżywczych na tak małej przestrzeni, jak w ziarnie kakaowym. Tym pięknym zdaniem sprawił, że wiele osób próbowało wdrożyć czekoladę do diety. Jest to mimo wszystko bardzo restrykcyjna dieta (podobnie jak dieta kopenhaska), którą nie mogą wykorzystywać wszyscy. Oczywiście dieta czekoladowa to przede wszystkim kakao.
Czekolada powoduje także zahamowanie apetytu na słodkie, słone, a także tłuste jedzenie. Przez podnoszenie glukozy we krwi, osoby na diecie są w stanie mniej zjeść z posiłku, zachowując przy tym uczucie sytości. W internecie jest wiele informacji na temat diety czekoladowej, ale mimo tego jest ona rzadko stosowana.
Spis treści
Czekolada, a dieta czekoladowa – zasady
Podstawową zasadą diety czekoladowej jest jedzenie gorzkiej czekolady, a nie jej pochłanianie. Ważne jest także to, aby sięgać tylko i wyłącznie po gorzką czekoladę. Jest ona pełnowartościowa, a w składzie powinna zawierać minimum 90% kakao. Można zjeść maksymalnie 6 kostek czekolady (około 35 g), a w dodatku trzeba wyznaczyć odpowiednie godziny ich jedzenia.
Najlepiej, aby swoje kostki czekolady jeść na 30 minut przed spożywanym posiłkiem – śniadaniem, obiadem i kolacją. Można także zjeść trochę czekolady w drugiej połowie dnia, ok. godziny 17. Wtedy nasz organizm ma najniższy poziom cukru, a żeby utrzymać swoją efektywność, musimy mu trochę pomóc.
Trzeba także zadbać o to, aby wszystkie spożywane posiłki były pełnowartościowe. Strzałem w dziesiątkę będą produkty, które zawierają dużą ilość białka, błonnika oraz witamin. Odrzucane są za to posiłki wysoko przetworzone. Warto zaopatrzyć się w przyprawy i produktu typu chilli, cynamon, kardamon, imbir. Wszystkie posiłki powinny być spożywane na maksymalnie dwie godziny przed snem.
Dieta nie oznacza też, że schudniemy leżąc i jedząc. Warto zadbać o ruch organizmu, aby osiągnąć najlepsze efekty. Nie trzeba od razu wybrać się na siłownie, wykupując karnet w siłowni na trzy miesiące do przodu. Podczas diety czekoladowej, potrzebne jest minimum 20 minut ruchu każdego dnia. Dotyczy to spacerów, ćwiczeń yogi, taoizmu, qigong, hula-hoop, pilates. itd. Tego typu wellness dla ciała to przede wszystkim relaks dla organizmu i jego “podzespołów”. Dzięki ćwiczeniom, można bowiem polepszyć trawienie, a także polepszyć pracę organów.
Kontrowersje związane z dietą czekoladową
Jako, że do tej diety odchudzającej jest dołączony bardzo kontrowersyjny dodatek, muszą także pojawić się kontrowersje. Wielu dietetyków uważa, że osoby przebywające na diecie czekoladowej, mogą nauczyć się złego nawyku – jedzenia systematycznie czekolady, która sama w sobie ma dość dużo kalorii i można bardzo łatwo pozbyć się deficytu kalorycznego. Przez to, czekoladoholicy nie będą w stanie schudnąć. Dodatkowo, można zaburzyć poziom cukru we krwi, jeśli spożywana jest nieodpowiednia czekolada.
Kolejnym negatywem tej pięknie nazwanej diety jest to, że jedną z podstaw jej stosowania jest spożywanie pełnowartościowych, nie śmieciowych posiłków (podobnie jak w każdej diecie). Jaki jest więc sens jedzenia tychże kostek czekolady, skoro bez nich możemy w szybszy sposób stracić na wadze (upragnione spalanie tkanki tłuszczowej)? Stanowią one chyba jedynie motywator, dzięki któremu cały proces odchudzania wydaje się być przyjemniejszy i nie przeraża kolejnych osób przechodzących na dietę czekoladową.
Jadłospis diety czekoladowej
Co zatem można jeść podczas diety czekoladowej, oprócz gorzkiej czekolady z minimalną zawartością kakao na poziomie 90%?
Na każde śniadanie możesz puścić wodzę fantazji. Przygotuj musli Birchera, kanapkę z pieczywa pełnoziarnistego. Przykładowe składniki kanapki (tutaj śródziemnomorska, która może być także stosowana w diecie śródziemnomorskiej):
- bułka pełnoziarnista,
- średnio ostra musztarda,
- pierś indyka,
- pomidor,
- oliwki,
- liście bazylii.
Możesz także przygotować chleb z przecierem pomidorowym, salami, pomidorem, solą i pieprzem.
Na obiad możesz jeść co tylko dusza zapragnie, odrzucając oczywiście wysoko przetworzone produkty. W kwestii proporcji mięsa do warzyw – jedna garść mięsa do dwóch garści warzyw. To żelazna zasada, którą powinniśmy się trzymać. Po zjedzeniu dwóch kostek czekolady i tak pożywnego obiadu, z pewnością nie będziesz w stanie wsunąć nic więcej.
Kolacja, podobnie jak obiad to wariacja smaków, jakie tylko chcemy spożyć. Nie trzeba się tutaj ograniczać. Jeśli np. na obiad zjedliśmy sałatę i kurczaka, wieczorem można na spokojnie zjeść makaron. Risotto i budyń jako danie główne? Przygotuj na kolację owoce strączkowe, które są bogate w białko! Ilość kcal jest całkowicie zależny od celu stosowania diety. Czekoladę w tym rodzaju diety należy stosować jako ogranicznik głodu, a nie główny posiłek!
Literatura: Dieta Czekoladowa / Ruth Moschner, wydanie z roku 2011