Japońska dieta wodna

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Japońska dieta wodna

Japońska dieta wodna budzi ogromne zainteresowanie wśród Europejczyków. Nie jest to zadziwiający fakt — w końcu populacja Japonii słynie z długiego życia w zdrowiu. Okazuje się, że przepisem na zdrowie jest między innymi prawidłowe nawodnienie organizmu. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu procesów, zachodzących w organizmie. Uczestniczy w procesie trawienia czy też wchłaniania składników odżywczych.

Na czym polega japońska dieta wodna? Czy warto ją stosować i jakich efektów można się spodziewać? Sprawdzamy!

japońska dieta wodna

Japońska dieta wodna — zasady

Dieta wodna nie jest standardową dietą odchudzającą. Jej zasady opierają się na zdrowym odżywianiu i odpowiednim nawodnieniu organizmu, a jej głównym celem jest poprawa ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia.

O diecie wodnej słyszy się już od jakiegoś czasu. Japońską dietę wodną można określić jako detoks, który pozbędzie się z organizmu toksyn. Oprócz tego stosowanie japońskiej diety wodnej uczy zdrowych nawyków żywieniowych. Dzięki niej wypracujesz sobie odpowiednie przyzwyczajenia na długi czas.

Zasady japońskiej diety wodnej

Picie wody:

 1. od razu po przebudzeniu — od razu z samego rana należy wypić szklankę wody (najlepiej letniej). To sposób na pozbycie się części zanieczyszczeń nagromadzonych przez noc w jamie ustnej,
 2. przed i po posiłkach (nigdy w trakcie jedzenia) – zaleca się wypicie wody 20 minut przed zjedzeniem oraz powstrzymanie się od picia wody do 2 godzin po spożyciu posiłku (dzięki temu procesy trawienne przebiegają w prawidłowy sposób),
 3. przed pójściem spać – pół godziny przed zaśnięciem zaleca się wypicie szklanki wody,
 4. bez pośpiechu – wodę należy pić powoli i małymi łykami,

Do wody można dodać ulubione dodatki, na przykład szczyptę soli, cytrynę lub miętę, które wzbogacą jej smak.

Samo picie wody to nie wszystko. Dieta wodna to dodatek, do którego powinno się również dodać zdrową dietę, opartą na odpowiednio zbilansowanych posiłkach. Zbilansowaną dietę należy komponować z niskoprzetworzonych produktów — świeżych warzyw, owoców, chudego mięsa, ryb, jaj, pełnoziarnistych produktów zbożowych i innych składników, które dostarczą niezbędnych mikroskładników. Nie masz czasu na gotowanie, a zależy ci na jakości spożywanych posiłków? Z pomocą przychodzi catering dietetyczny, który zadba o Twoje codzienne zdrowe odżywianie. Znajdź najlepszą dietę pudełkową dla siebie i rozpocznij przygodę z dobrymi nawykami żywieniowymi.

Co daje regularne picie wody? Świadome picie wody jedną z zasad JDW

Japońska dieta wodna to określenie świadomego picia wody. Mówi się nawet o rytuale picia wody w trakcie trwania JDW. Regularne spożywanie wody daje wiele korzyści zdrowotnych i wpływa na nasze codzienne samopoczucie.

Ile należy pić wody? Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia każdy człowiek powinien pić około 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Wychodzi około 2-3 litry wody każdego dnia.

Dieta wodna — efekty

 • oczyszczenie organizmu – pomaga pozbyć się toksyn, a także innych produktów przemiany materii,
 • poprawa stanu skóry – dostarczanie odpowiedniej ilości wody i niezbędnych składników odżywczych działa lepiej niż drogie kosmetyki na piękną cerę,
 • uczucie sytości przez dłuższy czas,
 • szybsza utrata wagi – odpowiednia ilość wody w połączeniu ze zdrową dietą przyspieszają metabolizm,
 • może wspomagać leczenie niektórych schorzeń (przykładowo: choroby sercowo-naczyniowe, stany zapalne mięśni, zaburzenia neurologiczne).

Dieta wodna — ile się chudnie?

Jeśli dietę wodą traktujesz jako wstęp do odchudzania, to efekty zależą od wielu czynników, a przede wszystkim od wagi wejściowej i dotychczasowego stylu życia oraz kondycji zdrowotnej. Jeśli zdrowe nawyki żywieniowe to dla Ciebie nowość, to łącząc zasady diety wodnej z regularną aktywnością fizyczną, możesz spodziewać się szybkich i spektakularnych efektów!

Mówi się, że na diecie wodnej można zrzucić do 2 kilogramów w ciągu 12 tygodni. Dieta wodna świetnie wspomaga proces odchudzania, dlatego warto stosować się do jej zasad, jeśli chcesz pozbyć się kilku zbędnych kilogramów bez efektu jojo.

Dieta wodna — jadłospis

Japońska dieta wodna to nie typowa dieta, stąd nie istnieje ogólnodostępna lista przykładowych posiłków, które można spożywać w trakcie tego planu żywieniowego. Zasady JDW mówią jednak o kilku wskazówkach, które przyspieszą efekty diety:

 • dodanie soli do wody – sól pomaga w uzupełnianiu poziomu elektrolitów,
 • picie ciepłej wody –  letnia woda podnosi temperaturę ciała i przyspiesza spalanie kalorii.

Będąc na japońskiej diecie wodnej, z codziennego jadłospisu należy wykluczyć słodzone napoje i soki. Oprócz tego zakazane są też wszelkie produkty wysokoprzetworzone jak słone przekąski i fast foody.

Dieta wodna — opinie

Dieta wodna zyskuje coraz więcej pozytywnych opinii, ze względu na to, że uświadamia ludzi, że odpowiednie nawodnienie to przepis na zdrowie. Jeśli nie potrafisz pić wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, to dzięki JDW szybko odczujesz pozytywne skutki.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania japońskiej diety wodnej?

Każdą jakąkolwiek nową dietę powinno skonsultować się z lekarzem. W szczególności te osoby, które mają problem z nadciśnieniem tętniczym lub sercem, powinny być pod stałą kontrolą specjalisty w trakcie trwania diety.