Zielona herbata

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Zielona herbata

Zieloną herbatę (łac. Camellia sinensis) uważa się za najzdrowszy napój na całym świecie. Pochodzi z Japonii, a japońska zielona herbata i rytuały z nią związane są znane praktycznie każdemu. Jest źródłem wielu składników odżywczych i minerałów które poprawiają podstawowe funkcje życiowe organizmu i mogą doprowadzić do lepszego samopoczucia. Zdecydowanie warto przekonać się do picia zielonej herbaty dziennie, a jest ona o niebo lepsza niż najbardziej popularna, czarna herbata. Szczególnie warto zastanowić się nad jej zakupem “z wyższej półki”, które nie są produkowane masową metodą produkcji – wtedy mamy większe szanse na zdrowy napój. Sprawdź garść informacji o tym zdrowodajnym napoju w naszym artykule!

Zielona herbata – właściwości (na co pomaga)

Zielona herbata posiada w swoim składzie bardzo dużo przeciwutleniaczy. Dzięki nim ogranicza się powstawanie i usuwa wiele wolnych rodników, dzięki czemu komórki i cząsteczki w organizmie są chronione przed jakimikolwiek uszkodzeniami. Wolne rodniki pełnią funkcję odpowiedzialną za starzenie ciała, a także powstawanie wielu chorób.

Dzięki spożywaniu zielonej herbaty możesz czuć się pobudzony, a także bardziej skoncentrowany. Powoduje to zawartość kofeiny, która jest powszechnie znanym środkiem pobudzającym. W porównaniu do kawy, nie posiada ona dużej ilości tego pobudzacza, więc nie ma tutaj mowy o przedawkowaniu teiny prowadzące do złego samopoczucia, niepokoju, rozdrażnienia czy stężenia dopaminy i noradrenaliny. Oprócz niej, zielona herbata posiada L-teaninę, która jest aminokwasem zdolnym do pokonania bariery krew-mózg. Dzięki niemu zwiększone jest wydzielanie dopaminy, wytwarzanie fal alfa w mózgu i ma działanie antydepresyjne. Połączenie tych dwóch związków zdecydowanie poprawia funkcjonowanie mózgu, a ze względu na zmniejszenie ilości kofeiny i L-teaninie, efekt pobudzenia będzie łagodniejszy i inny niż pobudzenie spowodowane kawą.

W czasie badań klinicznych, zostało potwierdzone, że zielona herbata zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej oraz poprawia przemianę materii. Z tego względu herbatę można często spotkać w składzie suplementów diety.

Często można także spotkać się ze stwierdzeniem, że regularne picie zielonej herbaty będzie odpowiednie w ramach profilaktyki przeciwko chorobom nowotworowym. Szczególnie sprawdza się przy raku piersi, prostaty, a także jelita grubego (pozytywne działanie herbaty przeciw tym chorobom zostały potwierdzone klinicznie). Oprócz tego, pojawiło się wiele badań, które potwierdziły mniejszą podatność osób pijących zieloną herbatę na raka.

Zielone herbaty obniżają też ryzyko zachorowania na choroby serca (układu krążenia) i udaru mózgu, które są najczęstszymi powodami śmierci na świecie.

Dodatkowo, oprócz krótkofalowego działania poprawiającego funkcjonowanie mózgu, działa także bardzo pozytywnie długofalowo. Obniża ona prawdopodobieństwo wystąpienia chorób takich jak Parkinson czy Alzheimer.

Zawarte w zielonej herbacie katechiny zabijają bakterie oraz hamują wirusy grypy, przez co obniża ryzyko infekcji. Badania potwierdziły, że ma pozytywny wpływ na zdrowie zębów – hamuje rozwój płytki nazębnej, przez co zmniejsza się ryzyko ubytków i próchnicy. Picie jej w nadmiarze może jednak prowadzić do gorszych skutków, które wywołałyby tytoń lub kawa.

Zielona herbata poprawia także wrażliwość na insulinę i zmniejsza poziom glukozy we krwi. Jest ona więc zalecana osobom, które mają podwyższony poziom cukru we krwi (są odporni na insulinę lub nie mają zdolności do jej wytwarzania).

Właściwości zielonej herbaty jest naprawdę bardzo dużo, więc można pokusić się o stwierdzenie, że zmniejsza ryzyko zgonu i pozwala żyć dłużej.

Zielona herbata na odchudzanie

Dietetycy i osoby zajmujące się układaniem diety często zalecają spożywanie zielonej herbaty. Jest to spowodowane jej właściwościami przyspieszania przemiany materii, hamowania apetytu przez zawartość witaminy C, B, kofeiny, katechiny i polifenoli. Jest także moczopędna, powoduje oczyszczanie organizmu z toksyn. Poprawia metabolizm wątroby. Pomaga także wielu kobietom, które zmagają się z cellulitem.

Zielona herbata

Zielona herbata a ciśnienie

Picie zielonej herbaty obniża ciśnienie tętnicze, a także poprawia odruchową regulację układu krążenia. Jest to spowodowane wysoką zawartością antyoksydacyjnych katechin. Działają one przeciwzakrzepowo, hamują agregację płytek krwi, zwalniają procesy miażdżycy w ścianie naczyniowej.

Ze względu na wszystkie powyższe właściwości zielonej herbaty, będzie ona odpowiednia dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze.

Zielona herbata – kofeina

Szklanka napoju z parzonej zielonej herbaty zawiera średnio 29 mg kofeiny.

Jest to diametralna różnica w porównaniu ze szklanką kawy, która posiada jej średnio 100mg.

Jaka zielona herbata jest najlepsza?

Najlepszą zieloną herbatą jest ta, która nie jest produkowana masową metodą CTC, czyli te, które nie lądują na półkach sklepowych w saszetkach. Jednak ze względu na swoją cenę, najpopularniejsze są te, które można zakupić w każdym markecie. W tym przypadku najlepszą herbatą będzie herbata Teekane.

Według badań, najpopularniejszą i najzdrowszą herbatą zieloną jest herbata Moya Matcha tradycyjna, a za nią Tarlton Tea Infusion i Dilmah Green Tea.

Zielona herbata – czas parzenia

Standardowo, zieloną herbatę parzy się od 3 do 4 minut. Nie można dodawać do niej cytryny, ponieważ powoduje ona przedostanie się glinu z liści herbaty bezpośrednio do naparu. Można wykorzystywać ją kilkukrotnie do parzenia. Do przygotowania zielonej herbaty najlepiej użyć miękkiej wody, aby jej smak i właściwości były odpowiednie. Temperatura wody, w której przygotowuje się napar to zakres 65-85 stopni celsjusza.

Zielona herbata – wady

Kilka wad zielonej herbaty nie zrobi różnicy, ale zdecydowanie warto mieć je na uwadze. Przede wszystkim może spowodować anemię, mieć negatywny wpływ na rozwój płodu w czasie ciąży, powoduje problemy żołądkowe, obniża lub zbytnio nasila podstawowe funkcje lecznicze niektórych z leków, powoduje osteoporozę, tworzy osad nazębny.

Zielona herbata

Zielona herbata – przeciwwskazania

Wszystko co zdrowe trzeba stosować z umiarem, a niektórzy w ogóle nie powinni pić zielonej herbaty. Kobiety w ciąży czy w czasie laktacji, zielona herbata może wpływać źle na płód i mleko matki. Oprócz tego, zieloną herbatę powinny ograniczyć małe dzieci, kobiety podczas miesiączki, osoby poddawane dializie, cierpiące na bezsenność, wrażliwe na kofeinę oraz osoby w trakcie leczenia chemioterapią. Przy zażywaniu leków na nadciśnienie należy pamiętać, że substancje aktywne mogą osłabiać działanie medykamentów. Powoduje także wypłukiwanie żelaza, co jest niezdrowe dla osób z niedokrwistością. Wapń przy zielonej herbacie także jest wytrącany z kości, dlatego nie powinny jej pić chorujący na osteoporozę.

Wypicie zbyt dużej ilości zielonej herbaty może spowodować całkowite wypłukanie żelaza, wapnia, a także wtłoczenie do organizmu metali ciężkich takich jak aluminium i ołów. Zwiększa się wtedy ryzyko wystąpienia pojawienia chorób neurologicznych.

Zielona herbata – ile pić

Czego za dużo to niezdrowo! Mimo swoich prozdrowotnych właściwości, w dużych ilościach będzie ona szkodliwa. Trzeba pamiętać, że zielona herbata w swoim składzie posiada kofeinę, której można przyjmować maksymalnie 400 mg. Jedna zielona herbata zawiera około 20-45 mg teiny, gdy kawa około 100 mg. Spożywając symultanicznie oba napoje, można narazić się na przedawkowanie kofeiny, dlatego trzeba kontrolować ich ilość.

Zielona herbata – kcal

W 100 gramach herbaty zielonej znajduje się około 4 kcal. Niska zawartość kalorii powoduje, że jest ona bardzo często polecana osobom, które przechodzą na dietę. Oczywiście, tego rodzaju herbaty nie można słodzić, żeby nie zaburzać jej prozdrowotne właściwości.

4 kalorie w 100 gramach to naprawdę niewiele. Jest to równowarte 2 kubków kawy parzonej (oczywiście bez dodatku cukru), 2 truskawek. Spalić można je w ciągu minuty chodząc szybko lub leżąc przez 6 minut.