Catering dietetyczny dla seniora

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Catering dietetyczny dla seniora

Każdy niezależnie od wieku powinien przykładać dużą wagę do tego, w jaki sposób się odżywia. Przeciętna osoba dorosła jest o wiele wydolniejsza aniżeli organizm osób starszych. Im więcej mamy lat, tym większe jest zapotrzebowanie na poszczególne witaminy i wiele składników mineralnych, a wszystko to dla zachowania zdrowia. W przypadku osób starszych, potrzebna jest specjalna dieta. Trzeba tutaj zadbać o to, aby dieta była zbilansowana w taki sposób, żeby zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe. Z wiekiem wzrasta także zmiana w metabolizmie u osób starszych. Jednak czym na pewno powinna wyróżniać się dieta dla osoby starszej? Sprawdź nasz wpis i dowiedz się, czym jest zdrowa dieta dla seniora!

Jaka powinna być zdrowa dieta dla seniora?

Zróżnicowane i odpowiednio zbilansowane posiłki są podstawą! Musimy zadbać o to, żeby seniorom dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, bo to one wpływają na odpowiednie funkcjonowanie organizmu oraz pracę mózgu. Różnorodne, pełnowartościowe i odpowiednio zbilansowane – o tym trzeba po prostu pamiętać.

Przykładowo, jeśli chcemy usprawnić procesy trawienne, powinniśmy dostarczyć produkty z wysoką zawartością błonnika. Ale gdzie go będzie najwięcej? Zdecydowanie są to nisko przetworzone produkty zbożowe, chude mięso oraz ryby, warzywa i owoce.

Kaloryczność diety? Seniorom najczęściej powinno się dostarczać 1500-1800 kcal ze względu na niską aktywność w ciągu dnia i zazwyczaj siedzący tryb. Pamiętać również trzeba o tym, żeby… no właśnie, wszystkie produkty były lekkostrawne.

roślinach strączkowych

Lekkostrawne, a najlepiej bez smażenia

Osoby starsze bardzo często mają problemy z procesami metabolicznymi, a w ich układzie trawiennym dochodzi do wielu zmian. Z tego powodu wszystkie produkty, które dostarczamy osobom starszym, powinny być lekkostrawne. Nie może tutaj być zarówno tłustych, jak i pikantnych dań czy wysoko przetworzonych produktów. Trzeba również zrezygnować z wszelkich ostrych przypraw oraz soli, zastępując je aromatycznymi ziołami. Przede wszystkim powinno się jeść chude mięso, ze względu na ich nie malejące żywieniowe.

Dieta osób starszych powinna również wykluczać dania, które bazują na kapuście, grzybach oraz roślinach strączkowych – powodują one zbyt duże obciążenie narzucane na proces trawienia.

Czy to jedyne produkty, które trzeba wykluczyć? Niestety nie. Dość duże znaczenie ma tutaj także to, w jaki sposób są przygotowywane dania. Najlepiej jest zrezygnować ze smażenia (a szczególnie smażenia na głębokim tłuszczu), a zamiast tego gotować, dusić oraz piec.

Niezachwiana regularność posiłków

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą starszą, czy po prostu jesteś na diecie – każdy powinien zachować regularność posiłków. Usprawnia to metabolizm, a także zachowuje odpowiednią kondycję całego organizmu. Energia zapewniania przez pożywienie musi być dostarczana od samego rana, tym bardziej biorąc pod uwagę częste wczesne wstawanie osób starszych. Lekkie i pełnowartościowe śniadanie w ciągu maksymalnie godziny od przebudzenia to obowiązek! Następne posiłki powinny być spożywane regularnie, a ostatni posiłek nie powinien być zbyt późno.

Niezbędne jest, aby posiłki spożywać co 3 godziny. Dzięki temu nasz organizm będzie w stanie przetrawić to, co już przyjął i będzie gotowy na to, co za chwilę przyjmie.

Nawodnienie, bez którego dieta pójdzie w zapomnienie

Nawadniać organizm musimy nawet, jeśli nie jesteśmy na diecie. Podobnie jest przy diecie dla osób starszych. Co więcej, przyjmowanie leków może wiązać się z większym prawdopodobieństwem odwodnienia (niektóre powodują szybszą utratę wody). Woda jest niezbędna do tego, aby nasz organizm funkcjonował bez problemu, a także do oczyszczania organizmu ze szkodliwych substancji. Co warto również pamiętać, woda ułatwia wchłanianie wszystkich ważnych składników mineralnych i usprawnia już wcześniej wspomniany proces trawienia.

Catering dietetyczny dla seniora?!

Naturalną, choć okropną koleją rzeczy jest to, że osoby starsze podupadają na siłach. Może również dochodzić do problemów z przymusem codziennego gotowania. Co gorsza, większość seniorów na co dzień bazuje na posiłkach polskiej tradycyjnej kuchni, która jest… ciężka i tłusta. Ciężko jest im przestawić się na nowy tryb odżywiania – skoro przez całe życie tak jedli, to dlaczego powinni nagle zmienić swoje nawyki?

Jeśli jednak troszczysz się o starszą osobę, chcesz zadbać o jej zdrowie to warto, żebyś zastanowił się nad zamówieniem cateringu dietetycznego. Posiłki dostarczane są codziennie pod same drzwi. W zależności od wariantu diety, osoba starsza może otrzymywać 3 posiłki lub 5 posiłków o różnej kaloryczności.

Pamiętaj – kiedyś Twoja babcia czy dziadek opiekowali się Tobą i robili wszystko, żebyś nie był głodny. Gdy widzisz u nich pierwsze oznaki problemów ze zdrowiem i przygotowywaniem dań, pomoże Ci catering dietetyczny z dostawą do domu. Nie dość, że senior nie będzie musiał przygotowywać posiłków, oszczędzi trochę czasu i zdrowia, to jeszcze będzie spożywał lekkostrawną i zdrową dietę. Dzięki temu będzie mógł więcej czasu spędzić z wnukami lub po prostu odpocząć, co z pewnością się mu należy.

składniki mineralne w przypadku osób starszych

Dieta pudełkowa dla osoby starszej jako prezent

Zamówić dietę pudełkową możesz również jako prezent. Nie musisz już przejmować się tym, co kupić na dzień babci czy dziadka. Zagwarantuj dziadkom czy rodzicom sposób odżywiania, który szczególnie pomoże im w zachowaniu lub polepszeniu zdrowia. Nie będą musieli przejmować się codziennym przygotowywaniem menu, ani pamiętaniem o składnikach mineralnych czy witaminach. Po prostu otrzymują swoją paczkę do domu i cieszą się z pysznych i zdrowych posiłków!

Chcesz dowiedzieć się, który catering dietetyczny będzie odpowiedni dla osoby starszej? Najczęstszym wyborem wśród internautów zostaje Masterdieta oraz Powermeal (szczególnie ten pierwszy). Sprawdź ich ofertę na jedzenie z dostawą do domu pod wskazany adres.

Jeśli obawiasz się posiłków, które będą dostarczane w diecie pudełkowej – pamiętaj, że dietę zazwyczaj możesz zamówić na okres testowy. Catering dietetyczny i spożywanie ich posiłków to jeden z kroków do zachowania zdrowia!