Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ odpowiada za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, a także bierze udział w transporcie tlenu i składników odżywczych. Odwodnienie może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Sprawdź, jak zapobiegać odwodnieniu organizmu, jakie są jego przyczyny i skutki. Zadbaj o swoje zdrowie i nie dopuść do odwodnienia.
Spis treści
Dlaczego woda jest tak ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu?
Woda odgrywa ważną rolę w regulowaniu temperatury ciała oraz transportuje składniki odżywcze. Oczyszcza też z toksyn, odkwasza organizm i amortyzuje stawy. Oprócz tego wspomaga trawienie, reguluje ciśnienie krwi oraz chroni narządy wewnętrzne i tkanki. Dodatkowo poprawia pamięć i koncentrację i spowalnia proces starzenia.
Przeciętne zapotrzebowanie na wodę u dorosłego człowieka wynosi 2,5 l wody dziennie. Niezbędna ilość wody zmienia się ze względu na płeć, wiek, a także masę ciała. Aby obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie, skorzystaj z kalkulatorów wody dostępnych online.
Zawartość wody w organizmie
Zawartość wody w organizmie jest wyższa u mężczyzn niż u kobiet, ale nie zmienia to faktu, że jest głównym budulcem organizmu człowieka. Brak wody w organizmie zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie. Woda jest we wszystkich tkankach, narządach oraz płynach ustrojowych:
- mózg to aż 80% wody,
- krew w 98% to woda,
- kości mają w sobie 22% wody,
- mięśnie składają się w 75% z wody.
Objawy odwodnienia organizmu:
- zawroty głowy, a nawet omdlenia,
- rzadkie oddawanie moczu,
- utrata elastyczności skóry i suchość skóry,
- uczucie pragnienia,
- kłopoty z oddychaniem pełną piersią,
- senność i osłabienie,
- spadek ciśnienia tętniczego krwi,
- nerwowość.
Objawy odwodnienia nasilają się w zależności od stopnia niedoboru wody. Wyróżniamy trzy fazy odwodnienia: lekkie, umiarkowane i ostre. Odwodnienie organizmu jest niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci oraz osób starszych. U nich też ryzyko odwodnienia jest największe.
Jak wygląda odwodniony człowiek?
Osoba odwodniona ma szarą, matową skórę bez blasku, która jest zimna i szorstka w dotyku. W przypadku odwodnienia w wysokim stadium człowiek ma dodatkowo zapadnięte oczy.
Sprawdź, czy jesteś odwodniony — mamy dla Ciebie szybki test. Odwodnienie organizmu sprawia, że skóra traci swoją elastyczność i uszczypnięta, długo wraca na swoje miejsce. Zaobserwuj, czy wykonując szybkie uszczypnięcie, zauważysz zmarszczkę w tym miejscu. Jeśli tak, zajmij się prawidłowym nawodnieniem organizmu i zwracaj uwagę na to każdego dnia. Możesz nawet ustawić sobie przypomnienia na telefon o piciu wody.
Przyczyny odwodnienia
Do najczęstszych objawów odwodnienia zalicza się picie zbyt małej ilości płynów w ciągu dnia, ale powodów można szukać również gdzie indziej. Podczas choroby, gdzie do czynienia mamy z biegunką, wymiotami, a także długotrwałą i wysoką gorączką, tracimy mnóstwo wody. Wyczerpujący trening również może być przyczyną odwodnienia, jeśli nie uzupełniamy płynów.
Problemy z utrzymaniem odpowiedniego nawodnienia mogą mieć także osoby chorujące na cukrzycę, Parkinsona oraz mające problemy z nerkami, a także osoby nadużywające picia kawy lub alkoholu.
Skutki (symptomy) odwodnienia
Skutki odwodnienia organizmu mogą być poważne dla zdrowia, ale jest to przede wszystkim zależne od stopnia zaawansowania. Często nawracające odwodnienie może prowadzić do problemów z nerkami oraz infekcji dróg moczowych. Odwodnienie organizmu zwiększa także ryzyko zakrzepicy i problemów z prawidłową pracą serca.
Długotrwały stan odwodnienia organizmu skutkuje hipotonią ortostatyczną, napadami padaczkowymi, obrzękiem języka oraz zanikami pamięci, a nawet utratą przytomności.
Aby jeszcze bardziej podkreślić wpływ nawodnienia organizmu — ubytek wody powyżej 15% masy ciała może doprowadzić do śmierci.
Jak leczyć odwodnienie organizmu?
Odpowiednie nawodnienie organizmu polega na zmianie nawyków żywieniowych i zapobieganiu dalszej utracie wody. Pierwszym sposobem jest oczywiście regularne nawadnianie organizmu — picie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Jeśli czujesz, że uczucie pragnienia nie ustępuje, dostarczaj dużą ilość wody oraz unikaj napojów słodzonych. Codzienną dietę uatrakcyjnij o pożywne zupy, soki oraz napary ziołowe. Odpowiednia jest także zielona herbata.
Zioła
Jeśli nie przepadasz za wodą mineralną, możesz dodać do swojej codziennej diety picie ziół. Poniższe zioła wykazują działanie nawadniające:
- szałwia – działa także chłodząco i relaksuje,
- mięta – jako herbata miętowa, ale możesz też dodać kilka listków mięty do wody,
- rumianek – przy okazji łagodzi bóle brzucha.
Podane sposoby na odwodnienie sprawdzą się w przypadku lekkiego stadium. Jeśli dojdzie do ciężkiego odwodnienia, nieunikniona będzie specjalistyczna opieka i hospitalizacja.
Elektrolity
Kiedy warto uzupełnić elektrolity? Zwłaszcza w czasie upałów lub aktywności fizycznej. Po długim i ciężkim treningu możesz stracić około 1% wody, a na każde stracone pół kilograma powinieneś dostarczyć minimum pół litra płynów albo elektrolitów.
Elektrolity to preparaty nawadniające, które zawierają dodatkowo glukozę. Zazwyczaj są w formie płynu lub saszetki z proszkiem do rozcieńczania w wodzie.