Dieta lekkostrawna

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna została stworzona dla osób, które chcą odciążyć swój układ trawienny. Jest to dieta lecznicza, która jest zalecana przy wielu chorobach, po operacjach, zatruciach, a także dla osób starszych. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej diecie? Zapraszamy do sprawdzenia naszego wpisu!

Co jest lekkostrawne – produkty lekkostrawne

Lista produktów lekkostrawnych, czyli takich, które mogą zostać w łatwy sposób strawione przez układ pokarmowy każdego człowieka, jest relatywnie długa. Najważniejszymi produktami są:

  • gotowane warzywa oraz owoce,
  • pieczywo białe lub graham,
  • kasze, makarony, ryż,
  • płatki zbożowe,
  • jajka ugotowane na miękko,
  • jogurty oraz inne naturalne produkty mleczne,
  • chude mięso (m.in indyk, kurczak, chuda wołowina, królik),
  • chude ryby (m.in. dorsz, mintaj, pstrąg),
    kisiel,
  • oliwa z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy,
  • masło orzechowe (może ograniczyć nasz głód, a także apetyt na słone przekąski).

Dodatkowo, ważnym jest, aby wszelkie potrawy przyprawiać w jak najmniejszym stopniu. Jeśli często używasz ziół – używaj tylko tych łagodnych. Pamiętaj też, żeby nie jeść ostrych dodatków, takich jak musztarda, chrzan, ostra papryka, chilli, czosnek, cebula, ocet.

Nie powinno się spożywać także kawy oraz mocnej herbaty.

Równie ważny jest sposób przygotowania wszelkich potraw, aby dobrze dopasować się do zasad diety lekkostrawnej. Trzeba się tutaj wystrzegać smażenia na głębokim oleju czy duszenia na oleju, a zamiast tego, wykorzystywać duszenie na parze, np. na parowarze. Nie wolno także wykorzystywać zasmażek, odgrzewać czy odsmażać posiłki.
Nawet najbardziej lekkostrawne posiłki, wykonane z produktów z powyższej listy mogą być ciężkie do strawienia przez układ pokarmowy.

dieta lekkostrawna

Czas trawienia – tabela

Poniżej przedstawiamy tabelę, która zawiera informacje na temat średniego czasu trawienia różnego rodzaju żywności. Warto pamiętać, że rzeczywisty czas trawienia będzie u każdego inny, ze względu na uwarunkowania każdego z organizmów.

Pokarm Czas trawienia
Surowe warzywa 30 – 40 minut
Pieczone warzywa 40 minut
Ryby 45 – 60 minut
Sałatka z oliwą 1 godzina
Warzywa skrobiowe 1,5 – 2 godzin
Kurczak 1,5 godziny
Ziarna 2 godziny
Nabiał 2 godziny
Orzechy 3 godziny
Wołowina 3 godziny
Wieprzowina 3 godziny
Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (słonina, boczek) powyżej 6-ciu godzin
Smażone potrawy oraz wysoko przetworzona żywność, m.in. fast-food powyżej 6-ciu godzin
Przetwory z mięsa wieprzowego powyżej 6-ciu godzin
Podroby powyżej 6-ciu godzin
Przetwory rybne (w oleju, occie, śmietanie) powyżej 6-ciu godzin
Wędzonki powyżej 6-ciu godzin
Wyroby cukiernicze powyżej 6-ciu godzin
Grzyby powyżej 6-ciu godzin
Warzywa strączkowe oraz kapustne powyżej 6-ciu godzin
dieta lekkostrawna

Zasady diety lekkostrawnej

Zasady diety lekkostrawnej są banalnie proste, przez co łatwo się do niej dostosować. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady diety.

Spożywanie produktów lekkich, które nie obciążą organizmu – zamiast ciężkich przekąsek oraz posiłków, powinno stosować się lekkostrawne i zdrowe produkty. Nie wolno także smażyć posiłków na głębokim tłuszczu. Jeśli już musisz smażyć na tłuszczu – zrób to na jego minimalnej ilości.

Systematyczność spożywania posiłków – najlepiej określić godziny, w których spożywamy posiłki oraz nie jeść przed snem (można także stosować post przerywany). Można spożywać posiłki co 3 godziny.

Dieta powinna zaspokajać całe dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, żeby nie doprowadzić do deficytu kalorycznego. Każde niepoprawne stosowanie jakiejkolwiek diety może doprowadzić do złych skutków.
Trzeba także pamiętać o uzupełnianiu płynów – zalecane jest minimum 1,5 litra wody na dzień.

Dla kogo jest dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna jest tym rodzajem diety, który może być stosowany przez każdego. Są jednak przypadki, kiedy jest ona niemalże obowiązkowa. Jest ona najlepszym wyborem dla osób, które cierpią na zgagę, niestrawność, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki jak i dla osób, które zmagają się z gorączką. Oprócz tego, dieta lekkostrawna jest bardzo często stosowana przy cięższych chorobach, np. żołądka, dwunastnicy, stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, jelit, nowotworach przewodu pokarmowego czy przy chorobach przyzębia. Szczególnie dobra jest także dla osób, które przygotowują się do operacji, a także regenerują po niej. Dieta lekkostrawna powinna być także stosowana przez osoby starsze.

dieta lekkostrawna

Dieta lekkostrawna – przepisy

Do diety lekkostrawnej także trzeba dobrze się przygotować. Jeśli chcemy uzyskać dobry efekt z jej stosowania, trzeba stosować się do jej zasad cały dzień, a nie tylko sporadycznie. Poniżej przedstawiamy kilka lekkostrawnych propozycji na śniadanie, obiad oraz kolacje.

Lekkostrawne śniadanie

Pyszną i lekkostrawną propozycją na lekkostrawne śniadanie jest jajko ze szpinakiem. Aby je przygotować, szpinak delikatnie podsmażamy, oczywiście bez użycia dodatkowego tłuszczu. Osobno przygotowujemy jajko w sposób jaki chcemy – możemy je podsmażyć (przygotować jak jajecznicę) lub ugotować na miękko. Całość podajemy ze szpinakiem.

Inną, pyszną propozycją na śniadanie jest bułka pełnoziarnista, delikatnie posmarowana cienką warstwą masła z dwoma plastrami wędliny drobiowej z sałatą maślaną i pomidorem (warto usunąć z niego skórkę, choć jest to nieobowiązkowe).

Można także przygotować owsiankę z owocami. W tym celu zalewamy płatki owsiane wodą, po kilku minutach wylewamy wodę. Dodajemy do tego świeże owoce (np. maliny, borówkę amerykańską), a następnie zalewamy jogurtem naturalnym.
Oczywiście, najlepiej jest zjeść śniadanie i drugie śniadanie, aby w ciągu dnia zjeść 5 różnorodnych i pełnowartościowych posiłków.

Lekkostrawny obiad

Tutaj już mamy pełne pole do popisu. Poniżej kilka przepisów na obiad na dietę lekkostrawną:

  • pierś z kurczaka usmażona na oliwie z oliwek z białym długim ryżem i lekką surówką z gotowanych buraczków,
  • gotowany makaron z minimalną ilością soli z piersią z indyka z gotowaną marchewką,
  • dorsz na parze z cytryną i pieprzem z ziemniakami i lekką surówką.

Oprócz tego, warto także zapewnić sobie jakąś dobrą, lekką i zdrową przekąskę między obiadem i kolacją. Może to być jakiś świeży owoc lub warzywo (np. banan, łodyga selera czy pomidor).

Lekkostrawna kolacja

Na kolację możesz przygotować np. nadziewane awokado, poniżej przepis:
Awokado przekrawamy na pół i wydrążamy wnętrze. Do środka daj farsz z pomidorem, ogórkiem, jabłkiem, pietruszką, szczypiorkiem, czosnkiem, kukurydzą. Tak przygotowane awokado jest bardzo sycące, ale pamiętaj, aby nie jeść skórki!

Możesz także przygotować lekką, owocową sałatkę z truskawek, gruszek, melona, wiśni, jagód, malin, bananów, pomarańczy – cokolwiek tylko lubisz! Oprócz tego, dodaj też otręby pszenne, które pomogą przetrawić wszystko, co przygotowałeś w ciągu dnia.

Lekkostrawna kolacja może być także w postaci zupy. Będzie to bardzo sycący posiłek na zakończenie dnia. Rozpocznij od wywaru, a następnie dodaj składniki jakie tylko chcesz. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Niezależnie od Twojego celu, dieta lekkostrawna zdecydowanie pomoże Twojemu organizmowi przy lepszemu trawieniu. Zdecydowanie polecamy czasem oczyścić organizm, jeśli nie chcesz stosować diety sokowej, która jest zdecydowanie ciężą dietą.