Sposoby na niestrawność

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Sposoby na niestrawność

Niestrawność jest zespołem nieprzyjemnych objawów, które mogą występować po przejedzeniu. Nie jest to choroba, jednak może być objawem poważnych schorzeń. Warto wykorzystać domowe sposoby na niestrawność, aby szybko i łatwo poradzić sobie z tego typu dolegliwością.

Skuteczny sposób na niestrawność herbatki ziołowe

Po wystąpieniu niestrawności warto popijać małymi łykami letnią wodę. Ważne jest jednak, aby nie wypić od razu całej szklanki, gdyż mogłoby to zaostrzyć dolegliwości. Dlatego zaleca się picie kilku łyków co kilka minut. W leczeniu niestrawności bardzo pomocne są także herbaty i napary ziołowe. Dlatego warto korzystać z herbaty wykonanej z mięty pieprzowej, dziurawca, kolendry, kopru włoskiego, kminku, nagietka, a także imbiru. Napary z ziół oraz przypraw mogą skutecznie łagodzić problemy związane z niestrawnością oraz przywrócić równowagę układu pokarmowego.

Dieta dobra na niestrawność

Po wystąpieniu niestrawności należy zadbać o odpowiednią dietę. Dlatego przynajmniej przez kilka dni należy spożywać posiłki lekkostrawne. Jest to zatem gotowane lub pieczone mięso, które nie powinno być duszone ani smażone. Sprawdzają się także lekkie zupy oraz gotowane warzywa. Należy natomiast unikać żywności wysoko przerobionej, z puszek czy torebek. Konieczne jest także zrezygnowanie z kakao, alkoholu oraz napojów gazowanych. Natomiast w przypadku przedłużającej się niestrawności należy zdecydować się na dietę składającą się z sucharów oraz kleików.

Domowe leki i sposoby na niestrawność

Leki na niestrawność gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy/niestrawnosc mogą intensyfikować wydzielanie żółci, przez co ułatwiają proces trawienia. Często zawierają kwas dehydrocholowy, sylimarynowy, a także wyciąg z karczocha, czarnej rzodkwi czy też aloesu. Wszystkie te produkty mogą przyspieszać proces trawienia, a tym samym minimalizować nieprzyjemne dolegliwości związane z niestrawnością. Należy jednak zwracać uwagę na dawkowanie tego typu środków, aby nie doszło do ich przedawkowania. Dodatkowo wśród przyczyn niestrawności zalicza się stres, pośpiech podczas jedzenia, a także spożywanie wysoko przetworzonych posiłków. Dlatego aby unikać niestrawności należy jeść powoli oraz dokładnie gryźć. Należy także rzucić palenie, a także ograniczyć spożycie alkoholu.

Jak szybko usunąć niestrawność?

W leczeniu niestrawności przydatne mogą być także produkty dostępne niemalże w każdej kuchni. Doskonale sprawdza się soda na niestrawność. Pomaga neutralizować soki żołądkowe, aby w ten sposób łagodzić zgagę. Wystarczy łyżeczkę wody rozpuścić w jednej szklance wody, można dodać również kilka kropel cytryny. Tak przygotowany roztwór warto popijać małymi łykami po wystąpieniu niestrawności. Bardzo skuteczny jest również ocet jabłkowy. Można wypisać łyżkę od stół wraz z wodą przed posiłkiem, aby pobudzić wydzielanie soków trawiennych. Regularne picie octu jabłkowego poprawia procesy trawienne oraz umożliwia utrzymywanie właściwego ph żołądka. Jednak najskuteczniejsza ukazuje się lekkostrawna dieta oraz unikanie produktów smażonych, tłustych. Istotne jest także zwracanie uwagi na ilość porcji, gdyż najczęściej zbyt duże ilości jedzenia przyjmowane jednorazowo mogą doprowadzić do uczucia niestrawności.