Z czym jeść owsiankę

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Z czym jeść owsiankę

Owsianka to kolejny, bardzo wdzięczny temat, który można przygotować praktycznie z każdym dodatkiem, jaki tylko znajdzie się pod ręką w kuchni. W dodatku to zdrowa propozycja pełnowartościowego śniadania. Niezależnie od tego, czy wybierzesz owsiane płatki zwykłe, błyskawiczne czy górskie – za każdym razem możesz je przygotować w pyszny sposób. Jakie jednak dodatki będą najlepsze przy zjedzeniu owsianki? Sprawdźmy!

Propozycje podania owsianki

Na śniadanie możesz sprawić sobie owsiankę gotowaną na wodzie z odrobiną soli, bakalii  i masłem. Innym dodatkiem jest jajko i banan i będzie to bardzo pożywne śniadanie, które dostarczy Ci bardzo dużo energii na cały dzień.

Owsianka może być także idealnym dodatkiem do obiadu, zamiast kalorycznych ziemniaków. Ugotuj ją po prostu w wodzie z dodatkiem nierafinowanego soli, a następnie dodaj masło, dzięki czemu Twoje owsiane płatki będą idealnie pasowały do jakiegokolwiek mięsa.

Bardzo często zdarza się nam także, że wstaniemy za późno i nie mamy czasu na przygotowanie jakiegokolwiek śniadania, a tym bardziej zjedzenie go w domu. Jak z tego wybrnąć? Najlepiej ugotować wodę, nasypać płatków do termosu obiadowego, a następnie zalać wodą. Na górę dajesz odrobinę dżemu i uciekasz do pracy. Gdy już tam dotrzesz, Twoje owsiane płatki na pewno będą już odpowiednio miękkie, a dżem nada delikatnego, słodkiego smaku. Dla zabieganych – idealne!

Co jeszcze jest dobrym dodatkiem? Wszelkiego rodzaju świeże owoce (najlepiej smakują banan, truskawka, ananas, jagody, maliny, borówki, gruszki), każde bakalie, suszone owoce orzechy – włoskie, nerkowca, laskowe, pistacje, jogurt, dżem, nutella, masło orzechowe, jagody goji, śliwki, żurawina, daktyle.

Nasze propozycje przygotowania z czym jeść płatki owsiane

Sprawdź poniższą listę z czym można zjeść owsiane płatki:

  • ze śliwkami, miodem, orzechami nerkowca, podane na nasionach chia,
  • z owocami, bitą śmietaną i kokosem,
  • z jabłkiem, bananem, cynamonem i orzechami włoskimi,
  • z drobno startą marchewką, jabłkiem, siemię lniane i orzechy,
  • z ananasem, wiórkami kokosowymi i płatkami migdałów,
  • z pomarańczą, granatem, orzechami i wiórki kokosowe,
  • z masłem orzechowym i bananami,
  • jogurt naturalny z jabłkiem, kawałkami snickersa i banana,
  • ze śliwką, miodem, migdałami, a do tego nasiona chia i ser kozi.

Bardzo często zdarza się nam kombinować z czym jeszcze owsianka będzie dobrze się komponowała. Trudno jest jednak znaleźć taki składnik, przez który płatki są nie smaczne.

jak jeść zwykłe

Właściwości owsianki

Przede wszystkim, płatki owsiane są źródłem bardzo dużej ilości białka. Dostarcza także wiele stopniowo uwalniającej się energii. Bardzo ważnym aspektem płatków owsianych jest też wysoka zawartość błonnika, który reguluje prace układu trawiennego, a także powoduje efekt sytości na długi okres czasu. W porównaniu z innymi zbożami, nasz owies ma więcej tłuszczów, ale mają one wysokie wartości odżywcze, bo posiadają cenne dla naszego organizmu kwasy tłuszczowe nienasycone.

Owsianka wspomaga także osoby, które pracują bardzo ciężko umysłowo. Posiadają one bardzo dużo witaminy B6 (pamięć, koncentracja, szybsze przyswajanie wiedzy), witaminy B1 i kwas pantotenowy (działają przeciwko zmęczeniu oraz rozdrażnieniu). Owies to także źródło selenu i magnezu (substancje antydepresyjne i przeciwdziałające złemu nastrojowi).

jak jeść płatki owsiane zwykłe

Każda osoba, która przyjęła strategię na odchudzanie, wie, że dieta musi być bogata w błonnik. Ci, którzy sami sobie przyrządzają posiłki, bardzo chętnie przygotowują dla siebie owsiankę nawet codziennie. Dzięki temu, mamy pewność, że nie będziemy mieć zaparć, a także poprawione działanie jelit i obniżony cholesterol we krwi. Pamiętać należy jednak, żeby nie przesadzać z ilością jedzenia płatków owsianych! Pozostali, którzy nie gotują dla siebie, pewnie stwierdzili, że warto zamówić catering dietetyczny.

Rodzaje owsianki

Rozróżniamy trzy najważniejsze rodzaje płatków owsianych:

  • płatki zwykłe – stworzone ze sprasowanych nasion owsa. Nie są one przeznaczone do gotowania, ze względu na zawartość kwasu fitowego, który jest toksyczny dla człowieka,
  • płatki górskie – bardziej sprasowane owsiane płatki, które można jeść po krótkim odmoczeniu w wodzie czy mleku,
  • płatki błyskawiczne – mocno ścięty owies, który po zalaniu wodą bardzo szybko tworzy kleik, który jest odpowiedni do spożycia.

Czy owsiankę się gotuje?

Jest bardzo huczna dyskusja na temat tego, czy płatki owsiane powinno się w ogóle gotować, czy też nie.

Z jednej strony, są dietetycy, który mówią, że owsiankę powinno się gotować lub namaczać na noc, żeby płatki rano były odpowiednio miękkie. Będzie to po prostu ułatwienie dla organizmu, żeby przetrawić cały posiłek. Dlatego owsianka jest bardzo często polecana w diecie lekkostrawnej.

Z drugiej strony, nie ugotowane owsiane płatki przygotowane z jogurtem czy mlekiem (np. w postaci granoli) będzie miał większy indeks glikemiczny, a energia uwalniana z nich będzie o wiele dłużej.

Owsianka na wodzie vs owsianka na mleku

To, czy wybrać ją na wodzie czy na mleku, powinny przede wszystkim decydować Twoje własne preferencje. Pierwsza z nich ma tą zaletę, że jest mniej kaloryczna, a także jest odpowiednia dla osób z brakiem tolerancji laktozy. Natomiast druga będzie mieć pełniejszy smak i będzie pozwalać na stworzenie takich kombinacji smakowych, na jakie nie pozwala zwykła owsianka przygotowana na wodzie.

My nie jesteśmy ogromnymi fanami płatków owsianych, preferujemy inne rozwiązania na śniadanie. Zbyt dużo kombinowania z płatkami owsianymi, a nawet jeśli je przygotujemy to nie jest to prawdziwe śniadanie 😉

Jeśli jednak, któryś z powyższych pomysłów Ci przypasował, daj znać w komentarzu. Masz jakiś tajny sposób przygotowania owsianki? Daj nam znać, a my z pewnością opublikujemy to na naszym serwisie! Do napisania!