Mamy jeden przepis na bezę pavlovą, która zadowoli każdego wielbiciela słodkich deserów, a w tym samym czasie nie jest bardzo ciężki. Wystarczy jedynie trochę cierpliwości, a beza odwdzięczy Ci się swoim smakiem! Sprawdź nasz przepis i spróbuj go u siebie!
Spis treści
Beza pavlova, która zawsze wychodzi
Składniki
- 6 białek
- 300 g cukru (najlepiej drobnego)
- kopiasta łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 250 ml śmietanki kremówki (30 albo 36%) – schłodzonej
- 250 g serka mascarpone
- 3 łyżki cukru pudru
- świeże owoce (kwaskowe, np. maliny, czarne porzeczki, agrest)
- mięta
Instrukcje
- Jajka wyciągnij wcześniej, żeby miały temperaturę pokojową. Najlepiej wyciągnąć je w dzień poprzedzający przygotowanie bezy.
- Kremówka powinna być schłodzona, najlepiej dać ją do lodówki w dzień poprzedzający przygotowanie bezy.
- Ubijamy białka. Stopniowo dodajemy cukier. Cały cukier musi się rozpuścić w białku – tak, żeby próbując białka nie było czuć go między zębami. Następnie dodajemy mąkę ziemniaczaną.
- Przekładamy przygotowane białka na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Robimy z nich płaski okrąg. Zawijamy boki do góry, robiąc artystyczny nieład. Odrobinę spłaszczamy górę bezy.
- Przekładamy do piekarnika rozgrzanego do 150 stopni. Po włożeniu zmniejszamy temperaturę do 110 stopni i zostawiamy bezę na minimum 3,5 godziny (3,5 godziny w termoobiegu, około 4 – 4,5 godzin w piekarniku ustawionym na tryb góra-dół).
- W międzyczasie przygotowujemy krem. Do miski dajemy śmietankę, serek mascarpone i cukier puder. Ubijamy wszystko na sztywną masę.
- Sprawdzamy czy beza w środku się upiekła – wciskamy patyczek do środka. Jeśli jest mokry, to trzeba jeszcze trochę potrzymać w piekarniku. Jak już będzie gotowa – wyciągamy do wystudzenia.
- Zazwyczaj w czasie stygnięcia beza trochę popęka. Jeśli nie popękała, to można samemu przywalić młotkiem albo naciąć nożem.
- Po wystudzeniu bezy, można wyłożyć krem na środek pavlovej.
- Dekorujemy świeżymi owocami – maliny, czarne porzeczki czy inne lekko kwaskowe owoce oraz miętą.
Jaki cukier do bezy pavlova?
Najlepiej jest kupić drobny cukier biały, żeby nie musieć się męczyć z długim ubijaniem białka. Dzięki mniejszemu kryształowi, cukier się szybciej rozpuści w białku, więc ciasto będzie szybciej przygotowane.
Beza pavlova – jak formować
Wystarczy, że przeniesiesz całe ubite białko na środek blachy do pieczenia. Zrób ładny okrąg. Boki podciągaj do góry, ale nie spłaszczaj tej części. Możesz natomiast spłaszczyć górę bezy.
W tym deserze chodzi właśnie o ten nieład, który powinien być uformowany właśnie na tym etapie. Podczas suszenia w piekarniku, beza nie zmieni swojego kształtu.
Beza pavlova – z termoobiegiem czy bez?
Obojętnie. Z termoobiegiem beza suszy się około 3,5 godzin. My pieczemy na piekarniku ustawionym na trybie góra-dół i musimy mieć nieco dłużej bezę w piekarniku. Zazwyczaj około 4,5 godzin. Musisz po prostu sprawdzać czy w środku beza jest już zrobiona. Można po prostu wcisnąć patyczek. Jeśli beza jest dalej mokra w środku, to będzie trzeba dłużej potrzymać w piekarniku.
Niezależnie czy chcesz zrobić bezę w piekarniku z termoobiegiem czy bez – zawsze wyjdzie pyszna!