Rodzaje makaronu – poznaj włoskie propozycje

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Rodzaje makaronu – poznaj włoskie propozycje

Pizza italiana. Pasta italiana.

Pizza i makaron to chyba jedne z najbardziej włoskich charakterystycznych elementów zaraz obok specyficznego gestu podczas (oczywiście) głośnej rozmowy. Na półkach sklepowych bardzo często widzimy wiele różnych rodzajów makaronów, ale czy kiedykolwiek widzieliśmy wszystkie, które są dostępne? Polacy bardzo często podchodzą do makaronu, że to po prostu makaron i zawsze będzie pasować do każdego z sosów. Włosi jednak są odmiennego zdania i każdy rodzaj makaronu jest dedykowany odpowiedniemu daniu. Dla nich to jak wlać diesel do benzyny lub na odwrót.

Sprawdź nasz wpis na temat rodzajów makaronów, dzięki któremu nie strzelisz gafy przy swoich włoskich znajomych, drugiej połówce lub będąc za granicą!

Rodzaje włoskich makaronów

Przejdźmy do konkretów! Poniżej lista makaronów, które są typowe dla włoskiej kuchni, Włosi je kochają, a my zajadamy się nimi ze smakiem!

Rodzaje makaronu spaghetti

Spaghetti

Długi makaron nitki to makaron, który cieszy się największą popularnością wśród Polaków. To właśnie ten rodzaj makaronu używa się do przygotowania wszelkiego rodzaju spaghetti z charakterystycznymi sosami – bolognese, carbonara czy neapolitańskim. Kształtem przypomina długie grube nici.

Oprócz wcześniej wymienionych sosów, można go również przygotować z samą oliwą i czosnkiem (jest to spaghetti aglio e olio, czyli dosłownie spaghetti z czosnkiem i oliwą) lub z serem pecorino romano (danie nazywane spaghetti cacio e pepe, czyli tłumacząc na polski spaghetti z serem i pieprzem).

Rodzaje makaronu tagliatelle

Tagliatelle

Tagliatelle jest klasycznym włoskim makaronem, który ma kształt długich, płaskich, a zarazem szerokich wstążek. Suchy i nieugotowany jest w postaci kłębków (gniazd). Po ugotowaniu gniazda otwierają się, nabierają prostego kształtu i nie sklejają się ze sobą.

Najbardziej popularnymi sosami do tego rodzaju makaronu są sosy pomidorowe, mięsne oraz serowe. My natomiast wykorzystaliśmy go do przepisów takich jak:

Warto sprawdzić te przepisy – proste, pyszne i pożywne!

Rodzaje makaronu Fusilli

Fusilli (popularne świderki)

Sama nazwa fusilli z pewnością mówi Ci niewiele, są to jednak popularne świderki, które można spotkać na półkach praktycznie każdego sklepu spożywczego.

Fusilli to makaron przygotowywany z płaskiego kawałka ciasta, z którego wykonuje się spiralę. Zaletą makaronu jest to, że dobrze łączy się z sosami.

Według Włochów, fusilli stosuje się do sosów mięsnych oraz serowych. W Polsce jednak najczęściej można zobaczyć go w zupach, sałatkach, daniach głównych, które mają sosy ciężkie lub lekkie.

Rodzaje makaronu penne

Penne (popularne rurki)

Podobnie jak w przypadku fusilli (czyli świderki), nazwa penne jest również o wiele rzadziej używana niż ”rurki”. Zaraz po spaghetti penne jest jednym z najpopularniejszych rodzajów makaronu włoskiego, a dosłownie z włoskiego oznacza “pióro”. Penne pochodzi z południowej części Włoch – rejonu Kampania. Ten rodzaj makaronu może być gładki (nazywa się wtedy penne lisce) lub z rowkami na powierzchni (penne rigate; zdecydowanie częściej spotykane w polskich supermarketach).

Wyglądem przypomina ściętą rurkę. Oryginalnie łączy się go przede wszystkim z owocami morza czy pesto. Penne w Polsce, podobnie jak fusilli, najczęściej jest spotykane w zupach, sałatkach czy zapiekankach makaronowych.

Najpopularniejszym daniem, do którego używa się penne jest penne al pomodoro, czyli w dosłownym tłumaczeniu piórka w sosie pomidorowym.

rodzaje makaronu conchiglioni

Conchiglioni (conchiglie)

Totalnie nie kojarzysz tej nazwy ani nie podpowiada Ci ona nic, jaki to może być makaron? Conchiglioni to nasze popularne muszle. Specjaliści od makaronu mówią, że jest to kształt muszli ślimaka porcelanki.

Conchiglioni mogą być większych lub mniejszych rozmiarów. Te pierwsze stworzone zostały, aby po ugotowaniu wypełniać je farszem i zapiekać z serem i sosem. Drugie natomiast przeznaczane są do zup oraz sałatek.

Rodzaje makaronu pappardalle

Pappardelle

Nazwa pappardelle dosłownie oznacza “jeść z wielkim smakiem”. Jest to makaron pochodzący ze środkowo-północnych terenów Włoch. Kształtem przypomina szeroką, spłaszczoną wstążkę. Podobnie jak tagliatelle przed ugotowaniem ma formę gniazd, a po ugotowaniu kształt prostego makaronu. Jest on jednak znacznie szerszy od wspomnianego tagliatelle, a węższy niż lasagne (poniżej).

Pappardelle tradycyjnie łączy się z ciężkimi sosami lub z gulaszem. Często podaje się go również w formie gniazda.

Rodzaje makaronu lasagne

Lasagne

Lasagne to również jeden z najpopularniejszych makaronów. Ma on kształt cienkich prostokątnych płatów. Cienkość i płaska forma podkreślają smak potrawy i dodatków.

Przede wszystkim wykorzystywany jest do zapiekanek wszelkiego rodzaju. Najbardziej popularną jest lasagne bolognese.

Niezależnie od zapiekanki, makaron ma jedną funkcję – przekładanie warstw farszu. Zawsze krótko się go gotuje, a następnie przekłada na sucho w naczyniu żaroodpornym. Najczęściej wybierane składniki farszu do przekładania to sos pomidorowy z mięsem, beszamel, ser (czyli lasagne bolognese) lub warzywa.

Rodzaje makaronu cannelloni

Cannelloni

Cannelloni ma formę rurek o średnicy ok. 3 cm. Ciasto tego makaronu jest cieńsze niż w przypadku penne, a przekrój zdecydowanie większy. Nie jest również rowkowany – jego powierzchnia jest gładka.

Podobnie jak wspomniany makaron lasagne, cannelloni również jest używany przede wszystkim do zapiekanek różnego typu. Nie pełni jednak funkcji przekładania farszu, ale sam makaron wypełnia się farszem (podobnie jak conchiglioni).

Farfalle

Farfalle

Choć niewiele osób wie, farfalle jest jednym z najstarszych włoskich makaronów. Wyglądem przypomina skrzydła motyla. Farfalle również znajdziesz w powszechnych sklepach spożywczych – standardowo w Polsce jest nazywane “kokardkami”.

Włosi używaj farfalle do dań podawanych z mięsem i warzywami, a także z pomidorami i sosem śmietanowym.

Rigatoni

Rigatoni

Rurka jeszcze raz! Szersze niż penne, węższe niż cannelloni. To rigatoni pochodzące z Rzymu! Z włoskiego “rigato” oznacza dokładnie “pasiasty”. Podobnie jak penne, posiada delikatnie zakrzywione rowki na zewnątrz.

Rigatoni używa się do sosów ciężkich, np. mięsnych.

linguine

Linguine

Wyglądem przypominają spaghetti, ale są tak naprawdę jego spłaszczoną wersją.

Najczęściej wykorzystywany makaron z dodatkiem owoców morza i sosami, np. pomidorowym czy pesto.

coquillettes

Coquillettes

Ulubiony makaron hydraulików – kształtem przypomina kolanka.

Standardowo dodawany do zup, ciężkich mięsnych lub serowych sosów.

tortellini

Tortellini / cappellini

Tradycyjny włoski pierożek, który jest odpowiednikiem naszych polskich uszek. W środku tortellini lub cappellini stosuje się nadzienie mięsne, grzybowe lub serowe. Dodaje się do nich sos pomidorowy, a następnie posypuje tartym serem (oczywiście parmezanem).

Tortelini i cappelini różnią się między sobą sposobem wywinięcia końcówek ciasta. Pierwszy z nich łączy się podobnie do uszek, drugie natomiast łączy w efekcie finalnym wyglądają jak kapelusiki.

ravioli

Raviolli

Podobnie jak tortellini/cappellini – forma pierożków włoskich, które różnią się tak naprawdę tylko sposobem lepienia/łączenia.

Raviolli najczęściej nadziewa się serem ricotta, mięsem lub warzywami (najczęściej szpinakiem).

Pyszne raviolli jedliśmy np. w Pracowni makaronu Ragu we Wrocławiu.

Pozostałe rodzaje makaronów

Makaron “nitki”

Głowisz się teraz “halo, a gdzie jest mój makaron nitki, który zawsze dodaję do swojego rosołu w niedzielę”? No właśnie – makaron nitki, który jest bardzo popularny w Polsce, nie jest włoskim makaronem, a tworem, który został wymyślony najprawdopodobniej w Anglii.

Makaron chiński jajeczny

Podstawa chińskiej kuchni. Szczególnie ważne w nim jest użycie jajek w czasie produkcji makaronu. Można go smażyć, dodawać do sałatek i polewać sosem.

Makaron ryżowy

Przygotowywany z ryżu lub mąki ryżowej. Przyjmuje różne kształty i rozmiary, ale nie zawiera glutenu. Podstawowy składnik dań z kuchni azjatyckiej. Idealny kompan do mięsa czy sałatek.

Jak zrobić makaron

Jeśli jesteś fanatykiem makaronu i kiedykolwiek zachce Ci się samemu zrobić makaron to jest to banalnie proste.

Do zrobienia makaronu będziesz potrzebować dwóch podstawowych składników – mąki i wody – a czasami także jajka. Mąka, którą najczęściej się używa do przygotowania makaronu to mąka z mielonej pszenicy durum (semolina). To od wyboru rodzaju mąki zależy jakość, smak i struktura makaronu. W zależności od tego, jaki makaron chcesz przygotować, woda powinna mieć inną temperaturę. Ogólnie zakłada się jednak, że jest to woda, która jest “przeznaczona do picia” – nie może być więc ona zbyt ciepła lub zbyt zimna (najlepiej temperatura pokojowa). Jajka używa się w czasie przygotowania makaronu jajecznego.

Można wyróżnić trzy etapy powstawania makaronu:

  • połączenie wody z mąką,
  • kształtowanie ciasta,
  • suszenie.

W czasie wyrabiania ciasta warto naprawdę się do tego przyłożyć. Im bardziej będzie ono wyrobione, tym bardziej będzie elastyczne, a dzięki temu łatwiej będzie Ci stworzyć finalny wygląd makaronu.

We Włoszech jest cieplej oraz mniej wilgotno, mają też dostępne inne rodzaje mąki niż w Polsce. To te czynniki wpływają na to, że ichniejszy makaron ma charakterystyczny i specyficzny smak oraz charakterystyczną strukturę. Do Europy makaron przywiózł Marco Polo. Dzięki mu za to!

To, jaki kształt będzie mieć makaron w pełni zależy od Ciebie. Znasz już rodzaje makaronu, teraz to Ty wybierasz, który z nich przygotujesz lub zjesz! Jeśli jednak nie wiesz jak podawać makaron, sprawdź nasz wpis z czym jeść makaron.

Makaronów jest wiele, a który jest Twoim ulubionym?