Pomidory są bardzo popularne, a mimo tego wciąż niektórzy kłócą się czy są one owocami czy warzywami – botanicznie są to owoce, ponieważ posiadają nasiona i pochodzą z kwiatu. Jednak rząd najwyższy w USA w 1893 r. uznał pomidory za warzywo, ze względu na to w jaki sposób się go wykorzystuje w kuchni.
Są one również prozdrowotne – używa się ich w wielu dietach ze względu na ich szeroki wachlarz witamin i minerałów zawartych w miąższu przy równoczesnej niskiej kaloryce.
Pomidory mają bardzo szerokie zastosowanie – od dodatków w formie świeżej na kanapce czy w sałatce, przez suszone pomidory, których używa się w wielu przepisach, aż po pulpę, przecier i passatę pomidorową. Ale trzy ostatnie to po prostu przeciery pomidorowe. No właśnie – czym one dokładnie są i czym różnią się od siebie? Odpowiadamy poniżej!
Spis treści
Co to jest passata pomidorowa?
Passata to przecier z pomidorów, które są siekane i przecierane. W podstawowej wersji są to tylko i wyłącznie pomidory z minimalną ilością soli, które możesz wzbogacić o oliwę, czosnek lub zioła. Passatę przed zapuszkowaniem gotuje się dłużej, przez co nie wymaga od nas długiej obróbki termicznej.
Passatę można wykorzystać jako bazę sosu do makaronu, a także podczas przygotowywania gołąbków, zapiekanej lub jako podstawowy składnik sosu do domowej pizzy.
Czym jest pulpa pomidorowa?
Mianem pulpy pomidorowej nazywa się pomidory, które zostały obrane ze skórki, pokrojone, a także pozbawione nasion. To, co jest ważne w tym rodzaju przecieru jest to, że pomidory wciąż pozostają w kawałkach po zapuszkowaniu.
Przez to, pulpę pomidorową używa się przede wszystkim w daniach, które wymagają długiej obróbki termicznej – czyli np. w sosach lub gulaszu.
Czym są przecier i koncentrat pomidorowy?
Stajesz w sklepie i widzisz dwa słoiczki – przecier pomidorowy i koncentrat pomidorowy. W zależności od tego jakie danie chcesz przygotować, wybierasz jedno lub drugie.
Oba mają gładką konsystencję, nie są w nich wyczuwalne kawałki pomidorów. To, co różni je między sobą to intensywność smaku – koncentrat pomidorowy jest bardzo gęsty i mocny, ze względu na to, że w skomplikowanym procesie przygotowywania go, przez długi czas odparowuje się wodę. Nie jest on bazą do przygotowywania sosów czy innych dodatków, a jedynie wzmacniaczem smaku. Przecier pomidorowy natomiast może być bazą, z którego przygotujesz sos do swojego makaronu czy innych pyszności.
Passata, przecier, koncentrat a pulpa – różnice
No właśnie – każdy z nich jest indywidualnym tworem i każdy używa się w innym przepisie.
To, co przede wszystkim rozróżnia przecier, pulpę, passatę i koncentrat pomidorowy to struktura (pomidory krojone lub całkowicie starte). Jeśliby stworzyć klasyfikację przecierów od najbardziej do najmniej startego:
- koncentrat i przecier pomidorowy,
- passata pomidorowa,
- pulpa pomidorowa.
Z powyższych najmniej przetworzona jest pulpa pomidorowa.
Różnią się między sobą także podstawowym i najlepszym zastosowaniem:
- koncentrat pomidorowy – wzmacnianie smaku,
- przecier pomidorowy – zupy pomidorowe lub gęste sosy do mięs,
- passatta – sos do pizzy,
- pulpa – sos do makaronu (np. spaghetti).
Najczęściej w tradycyjnej polskiej kuchni spotkać można koncentraty i przeciery pomidorowe. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest zebranie świeżych pomidorów z gałązek z ogródka czy balkonu, ale nie każdy ma taką możliwość – powyższe zupełnie je zastępują!
Coraz częściej jednak spotkać można w sklepach spożywczych produkty nazywane pulpami czy passatami ze względu na spopularyzowanie kuchni zagranicznych (np. kuchni włoskiej) w Polsce. Mimo wszystko nie mają one znamion tych produktów, które można kupić we Włoszech.
Ciekawostką dotyczącą pomidorów jest to, że istnieje osobny rodzaj noża, który służy do ich krojenia! Dzięki swoim zębom jest on w stanie bez problemu pokroić śliską skórkę warzywa pozostawiając idealnie pokrojone kawałki.