Dieta kopenhaska

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Dieta kopenhaska

Dieta Kopenhaska (Royal Danish Hospital Diet) jest bardzo restrykcyjnym stylem żywienia lecz stosuje się go przez jedynie 13 dni. Jest to tzw. dieta alternatywna, do której zalicza się także dieta Dukana. Często dieta Kopenhaska jest kojarzona z kubkiem czarnej kawy. Dlaczego? A może chcesz więcej informacji? Przeczytaj nasz artykuł!

Zasady diety kopenhaskiej

Restrykcja. Maksymalne ograniczenie. Maksymalnie 1000 kcal dziennie (niekiedy mówi się nawet o 600 kcal dziennie). Tak w skrócie można opisać dietę kopenhaską.
Osoby korzystające z tworu jakim jest dieta kopenhaska, muszą ograniczyć spożywanie alkoholu, a także jedzenie słodyczy oraz produktów zbożowych. Zabronione jest także podjadanie między posiłkami, dodawanie potraw do jadłospisu. W ciągu dnia można zjeść maksymalnie trzy posiłki – jeden między godziną 08:00, a 09:00, obiad między 12:00, a 14:00, a kolację przed godziną 18:00. Maksymalnie można przesunąć te okna żywieniowe o 30 minut.
Należy także pić 1,5 litra wody niegazowanej dziennie, a po ukończeniu diety, najlepiej przejść na niskokaloryczną dietę, żeby uniknąć efektu jojo. Trzeba też odejść od aktywności fizycznej, która może być morderstwem dla organizmu przy obniżeniu przyjmowanych kalorii. Warto zastanowić się tutaj nad suplementacją witaminy A, której zdecydowanie będzie bardzo dużo w trakcie diety – nigdy nie można z nią przesadzić.
Każdorazowe odejście od zasad diety spowoduje obowiązek podejścia do diety po raz drugi. Dieta kopenhaska nie może być jednak rozpoczęta ponownie wcześniej niż 3 miesiące po złamaniu zasad.

Po zakończonej diecie kopenhaskiej, można do niej ponownie przystąpić, ale dopiero po dwóch latach. Oprócz tego, że dieta nie pokrywa dziennego zapotrzebowania kalorycznego, powodując deficyt kaloryczny, jest ona także bardzo uboga w witaminy, minerały i węglowodany złożone.

dieta kopenhaska

Efekty diety Kopenhaskiej

Royal Danish Hospital Diet zakłada bardzo szybkie efekty, ze względu na mocne ograniczenie kalorii. Ilość zredukowanej masy ciała jest jednak uzależniona od tego, ile waży osoba, która rozpoczyna swoją dietę. Dieta spowoduje także odzwyczajenie od podjadania między posiłkami. To wszystkie pozytywne aspekty stosowania tej diety.

Dieta kopenhaska ciągnie za sobą także negatywne skutki jej stosowania, których jest więcej aniżeli pozytywnych. Są to zaparcia, osłabienie, spowolnienie przemiany materii, odwodnienie organizmu, zakwaszenie organizmu, efekt jojo, niedobory i inne problemy zdrowotne, spadek samopoczucia, brak prozdrowotnych nawyków żywieniowych wprowadzanych przez dietę.

dieta kopenhaska

Przeciwwskazania stosowania diety kopenhaskiej

Nie istnieje złoty środek, który mówi, że dieta jest dla każdego. Dieta kopenhaska jest nieodpowiednia dla wielu osób. Nie mogą ją stosować przede wszystkim osoby niepełnoletnie, a także te, które wykonują fizyczną pracę. Odpada także w przypadku osób, które pracują w bardzo stresującym środowisku czy przy bardzo intensywnej umysłowej pracy. Nie jest ona opracowana także dla osób, które chcą zrzucić jedynie kilka kilogramów czy wymodelować swoją sylwetkę. Nie mogą jej stosować także osoby, które mają słabszy organizm. W czasie trwania diety, dochodzi do mocnego osłabienia organizmu, przez co pojawiają się częste migreny, trudności z koncentracją, pogorszenie samopoczucia i omdlenia.
Dieta kopenhaska nie jest także dla osób, które chorują na cukrzycę, choroby układu krążenia i miażdżycę, choroby nerek, zaparcia, osteoporozę.

Dieta kopenhaska – jadłospis

Dietetycy oraz osoby, które pracowały nad opracowaniem skuteczności diety kopenhaskiej nie są w stanie udowodnić tego, że dania, które są stosowane w trakcie diety, pozwalają na schudnięcie. Pomimo tego, autorzy diety proponują następujący jadłospis na 13 dni diety, w których zakłada się do trzech posiłków dziennie:

Dzień 1 i 8:
Śniadanie – kubek kawy z kostką cukru,
Obiad – 2 jajka na twardo, szpinak/brokuł, pomidor,
Kolacja – befsztyk wołowy z sałatą z łyżką oliwy z oliwek.

Dzień 2 i 9:
Śniadanie – kubek kawy z kostką cukru,
Obiad – befsztyk wołowy, sałata i surowy owoc,
Kolacja – pół szklanki kompotu z owoców, jogurt.

Dzień 3 i 10:
Śniadanie – kubek kawy z kostką cukru, kromka pieczywa (graham),
Obiad – szklanka gotowanego szpinaku, pomidor, surowy owoc,
Kolacja – 2 jajka na twardo, 1 gruby plaster szynki.

Dzień 4 i 11:
Śniadanie – kubek czarnej kawy z kostką cukru,
Obiad – pierś z kurczaka, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek,
Kolacja – 2 jajka na twardo, 1 gruby plaster szynki.

Dzień 5 i 12:
Śniadanie – starta duża marchewka z sokiem z cytryny.
Obiad – gotowana lub smażona bez tłuszczu ryba,
Kolacja – pół szklanki kompotu z owoców, jogurt z sokiem z cytryny.

Dzień 6 i 13:
Śniadanie – kubek czarnej kawy z kostką cukru, kromka pieczywa (graham),
Obiad – pierś z kurczaka, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek,
Kolacja – 2 jajka na twardo, średniej wielkości marchewka lub 2-3 szklanki jogurtu naturalnego.

Dzień 7:
Śniadanie – kubek zielonej herbaty,
Obiad – kawałek chudego mięsa z grilla, surowy owoc,
Kolacja – nic.

Dania są dosyć monotonne, dlatego warto zastanowić się nad przyprawami, które używa się w trakcie przygotowywania posiłków. Pamiętać jednak należy, że nie wolno solić żadnego z nich. Kawa także może się znudzić – warto do niej dodać kardamon czy cynamon, który poprawi jej smak.

dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska – opinie

W Internecie krąży wiele opinii na temat diety kopenhaskiej. Można spotkać się z opiniami zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Osoby, które wdrożyły ten styl żywienia często skarżą się na wilczy apetyt w trakcie trwania diety, osłabienie, a także niekontrolowalny głód po zakończeniu diety kopenhaskiej. Wiele osób mówi o dużym utracie zbędnych kilogramów z masy ciała, które niestety wracają ze zdwojoną siłą.
Dietetycy często mówią o tym, że odpowiednia waga, którą chce się osiągnąć jest do osiągnięcia w bardzo prosty sposób. Z pewnością trzeba zmienić swój sposób żywienia, ale przede wszystkim należy wdrożyć zakaz podjadania między posiłkami, ograniczenie słodyczy, większą ilość zdrowych składników posiłków, a także zmniejszenie ilości wysoko przetworzonego jedzenia. Poprawić przemianę materii także można w inny sposób aniżeli ta dieta.

Dieta kopenhaska jest dietą restrykcyjną, która może w dużym stopniu zmienić funkcjonowanie organizmu, a w dodatku spowodować efekt jo-jo, który każdy chce uniknąć. Stosowanie tak prostej, aczkolwiek niebezpiecznej diety bardzo rzadko będzie odpowiednim krokiem w zmianie swojego stylu życia.

To już zależy od Ciebie czy chcesz męczyć się z tak dużą restrykcją przez 13 dni. Zasady bardzo ograniczają możliwości żywieniowe, a befsztyk nie wynagrodzi w żaden sposób koszaru, który przeżywa każda osoba na tej diecie. Duża część osób mówi o tym, że stosowanie diety, jaką jest dieta kopenhaska, było wyniszczające dla organizmu, a sporadycznie wdrażane mięso nie było przychylne. Podobnego efektu jak przy tej diecie, otrzymasz przy większości diet, które istnieją. Niestety, jej wady nie pozwalają w żaden sposób bezpośrednio ją polecać. Lepiej sprawdzić inne rodzaje diet. Odchudzanie wagi z pewnością będzie przyjemniejsze przy stosowaniu się do innych zasad dietetyków.