Rodzaje kaw i ekspresów – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Blog przez żołądek do serca

Artykuł Sponsorowany

Rodzaje kaw i ekspresów – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Kawa to nie tylko świetne źródło energii, ale również świetny sposób na relaks w samotności albo ze znajomymi. Jej rodzajów i sposobów przygotowania jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Zobacz, co Tobie może przypaść do gustu. 

Co oferują kawiarnie? 

Jest wiele sposobów, na które można przygotować pyszną filiżankę kawy. Miejsca takie jak kawiarenki, czy restauracje mają to opanowane praktycznie do perfekcji. To właśnie tam możemy spotkać się najczęściej z ekspresami ciśnieniowymi. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów na przygotowanie espresso, na którego podstawie buduje się większość napojów kawowych. 

Ekspresy ciśnieniowe na kolbę w niemal trzydzieści sekund przygotują Ci idealnie wyważonego shota espresso, którego można potem popić z wodą albo wyważyć mlekiem. Rodzajów na spienienie i przygotowanie mleka też jest wiele. Najpopularniejsza będzie m.in. latte, kawa z dużą ilością mleka i małym dodatkiem pianki. Serca podbija również cappuccino, gdzie pianka przeważa smak w filiżance. Dla osób, które lubią mocną kawę z małym dodatkiem mleka, idealne będzie za to flat white – raczej bez pianki, z dodatkowym shotem espresso, który uzupełni siły podczas dnia

W kawiarniach speciality możemy również bardzo często spotkać się z innym rodzajem zaparzania kawy. Popularne są ekspresy przelewowe, które zalewają zmielone ziarna odpowiednią ilością wody, przygotowując większą ilość napoju na cały dzień.

Świetna kawa w Twoim zaciszu domowym

Nie trzeba jednak chodzić do kawiarni, żeby posmakować pysznej kawy. Jest pełno ekspresów dopasowanych do domów i małych mieszkań. Ekspresy,  gdzie potrzebna jest jedynie kawa w kapsułkach, pasują najlepiej do domowych przestrzeni. Nie robi się przy nich tak dużo bałaganu. Kapsułki często są smakowe, co dodatkowo urozmaica wybór. 

Podręczną alternatywą kawy przelewowej z kawiarni będzie drip albo aeropress. Małe urządzenia, do których potrzebujesz jedynie filtra, zmielonej kawy i odpowiedniej ilości wody. Są one niezwykle łatwe w obsłudze. Chwila praktyki sprawi, że przepyszną kawę speciality będziesz mógł zaparzyć dla siebie i swoich bliskich bez wychodzenia z mieszkania.  

Na jaki ekspres do domu się zdecydować?

Jesteś miłośnikiem kawy i zastanawiasz się, czy budować w domu mini barek kawiarniany? Jest to bardzo dobry pomysł dla osób, które kawę piją codziennie i chcą dowiedzieć się czegoś więcej o swoim ulubionym napoju. Ekspres na kolbę, nawet jednogrupowy, będzie trochę bardziej kosztowny. Może być również odrobinę cięższy w utrzymaniu, części urządzenia trzeba czyścić po każdym użytku. Robi jednak wrażenie wizualne. 

Prostszy w obsłudze będzie ekspres na kapsułki. Nie brudzi się on tak szybko i jest dobrym rozwiązaniem dla tych w pośpiechu. Jednak nie wszyscy specjaliści kawowi za nimi przepadają. Najwięcej swobody dadzą Ci oczywiście alternatywne sposoby parzenia. Są one trochę czasochłonne, ale za to bardzo satysfakcjonujące. 

Nie ważne, za jakim sposobem parzenia kawy przepadasz, w naszych czasach bardzo łatwo przenieść go również na domowe warunki. Oto jak zostać swoim własnym baristą!