Rodzaje serów

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Rodzaje serów

Sery! Boże jak my kochamy sery! Używamy je nie tylko do kanapek w śniadaniach, ale też są obecne jako jeden ze składników w wielu naszych przepisach i… mini przekąskach w ciągu dnia – antipasti dla Włochów i nasz cheat meal, którego nigdy nie może zabraknąć! My szczególnie uwielbiamy camembert oraz parmezan. Jakie jeszcze sery istnieją? Sprawdź nasz wpis!

Najprostszy podział serów

Sery można podzielić na 4 kategorie, a przynależenie do odpowiedniej, zależy od tego, w jaki sposób powstał ser, z czego został zrobiony, a także jaką ma konsystencję. Można również podzielić ser ze względu na to czy został wytworzony z mleka niepasteryzowanego i pasteryzowanego.

Mleko

Klasyfikacja serów powinna zacząć się od mleka.

Mleko jest podstawowym składnikiem każdego sera. W zależności od tego, z czego został zrobiony ser, można podzielić je na 3 kategorie – z mleka krowiego, koziego oraz owczego.

Mleko krowie
Sery z mleka krów są delikatnie słodkie, śmietankowe i maślane. Na ich charakterystyczny smak i konsystencję wpływa duża zawartość tłuszczu.

Mleko kozie
Smak tych serów jest świeży oraz pikantny. Ze względu na niską zawartość tłuszczu, są one lekkostrawne.

Mleko owcze
Sery z mleka owczego one posiadają najwięcej tłuszczu, a ich smak jest bardzo bogaty.

Mleko niepasteryzowane oraz pasteryzowane
Smak serów wytwarzanych z tych rodzajów mleka również jest różny. Wielu uważa, że z mleka niepasteryzowanego powstają najsmaczniejsze sery na świecie. Warto jednak pamiętać, że w nich również mogą rozwijać się liczne bakterie, np. E-Coli.

Technologia wytwarzania

Tutaj również możemy wyznaczyć kilka rodzajów sera.

Sery podpuszczkowe
Najszersza grupa serów, którą można spotkać w sklepach. Ich nazwa pochodzi od podpuszczki, dzięki której powstaje skrzep.

Sery kwasowo-podpuszczkowe
W tym przypadku do skrzepu wykorzystuje się kwas fermentacji mlekowej lub inny zakwaszacz oraz podpuszczkę. Przykładowo, jest to serek wiejski.

Sery kwasowe
Skrzep w tym rodzaju sera jest uzyskiwany z naturalnej fermentacji mleka i wytwarzania się kwasu mlekowego oraz poprzez dodanie innego kwasu. Przykładem sera kwasowego jest indyjski ser Paneer.

Sery zwarowe
Powstają przez podgrzanie serwatki. Wytwarzają się wtedy białka serwatkowe, które są podstawą do stworzenia sera. Szczególnie popularnym serem z tej grupy jest Ricotta (bardzo często wykorzystywana w kuchni włoskiej).

Czas dojrzewania

Sery świeże
Tutaj znajdują się wszystkie sery niedojrzewające. Oznacza to, że zdatność do spożycia jest bardzo krótka i spożywa się je zaraz po przygotowaniu lub w ciągu kilku następnych dni.

Sery miękkie
Tutaj znajdują się wszelkie sery pleśniowe, maziowe oraz krótko dojrzewające. Dojrzewają one od 10 do 30 dni. Konsystencja serów jest miękka, często kremowa oraz delikatna.

Sery półtwarde
Okres dojrzewania tych serów wynosi od 2 do 12 miesięcy. W tej grupie serów bardzo ważna jest skórka, która także decyduje o smaku. Istotne znaczenie ma również sama konsystencji sera.

Sery twarde
Okres dojrzewania wynosi od minimum 1 roku. Mogą dojrzewać tak długo, jak tylko producent chce. Są przygotowywane z odtłuszczonego mleka, a same sery są twarde i kruche, są w nich również wyczuwalne delikatne kryształki.

Najpopularniejsze sery

Teorię już znasz, a więc powinieneś poznać teraz najczęściej kupowane i stosowane sery! Sprawdź poniższą listę i przekonaj się, czy jesteś równie mainstreamowy.

Gorgonzola
Łagodny w smaku włoski ser pleśniowy o kremowej i miękkiej konsystencji. Na jego skórce widać gołym okiem niebiesko-zielone żyłki.

klasyfikacja serów gatunki serów

Parmezan
Kto nie zna parmigiano reggiano, czyli twardego sera podpuszczkowego, który włosi wytwarzają z krowiego mleka?! Szczególnie uwielbiany jako dodatek do makaronów i włoskich dań, którego startą formę dodaje się na wierzch dania lub dodaje do wszelkiego rodzaju sosów. Jego smak jest bardzo intensywny i wyrazisty. Jest jednym z droższych serów (jeśli parmezan kosztuje 60 zł za kilogram, to znaczy, że to podróbka), który ze względu na mocny smak wykorzystuje się w niewielkich ilościach.

Brie
Brie to francuski ser, który podobnie jak gorgonzola rozpływa się w ustach i ma bardzo delikatny smak. Jego skórka jest pomarszczona i ma nalot białej pleśni. Jest wytwarzany z mleka krowiego.

Gouda
Holenderski ser żółty, który na pewno każdy zna i kupuje na co dzień w sklepie. Jest dostępny wszędzie i jest popularny głównie ze względu na swój neutralny smak, który każdy pokocha – delikatny i śmietankowy.

Nazwa tego sera została zniszczona przez slang młodzieżowy, przez który mamy rozumieć wysokoprocentowy alkohol.

Camembert
Bez camemberta w naszej lodówce, to jak bez ręki. Produkowany z mleka krowiego francuski ser dojrzewający. Jest podobny do brie, ale ma zdecydowanie wyraźniejszy smak. U nas oprócz do zwykłych kanapek, szczególnie często jest wykorzystywany do przepisów, mini zapiekanek oraz jako… przekąska!

klasyfikacja serów sery dojrzewające

Mozzarella
Kolejny ser, który zna większość osób, przygotowywany z mleka krowiego lub bawolego. Skrzep tego sera jest podgrzewany i rozciągany tak długo, aż będzie elastyczny (tzw. technika pasta filata). Formuje się go w formie kuli i przechowuje w serwatce.

Cheddar
Angielski ser długo dojrzewający z mleka krowiego. Jest twardy i kwaskowaty. Często spotyka się go w popularnym w Ameryce Mac’n’Cheese, przepisach, które ociekają sosem serowym, a także ponoć używają go w kochanej przez wielu restauracji ze złotymi łukami.

Ricotta
Miękki, niedojrzewający włoski ser zwarowy, który szczególnie często jest wykorzystywany w ciastach, ciasteczkach oraz innych słodyczach.

Serek wiejski
Tego Pana chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – częsta przekąska ludzi dbających o linię czy sportowych świrów, którzy muszą utrzymać odpowiedni poziom białka. Jest to amerykański ser wytwarzany z krowiego mleka. Idealnie smakuje z solą, rzodkiewką i tostem z masłem.

A Ty? Jaki rodzaj sera lubisz najbardziej?