Serek wiejski – z czym go jeść?

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Serek wiejski – z czym go jeść?

Serek wiejski jest tak wdzięcznym mini deserem, którego nie można puścić mimo chodem. Można go przygotować na wiele sposób. Cottage cheese bo tak go nazywają osoby anglojęzyczne to delikatny twarożek o ziarnistej konsystencji. Najlepszy rodzaj serka wiejskiego to ten wyprodukowany z krowiego mleka. Spisuje się on idealnie, gdy chcemy zjeść coś małego, co nie jest słodyczą, bo w końcu stosujemy się do porad z wpisu “jak ograniczyć słodycze”. Serek wiejski będzie idealną przekąską, ale musimy wiedzieć w jaki sposób go zjeść. Przeczytajcie nasze propozycje!

składniki miodu śniadanie

Wersja bez udziwnień

Serek wiejski jest pyszny bez jakichkolwiek uzupełnień, ewentualnie z dodatkiem soli czy innych, ulubionych przypraw. Te dwie najbardziej podstawowe “wersje” to mus przy testowaniu nowych smaków serka wiejskiego.

Bardzo podstawowym sposobem podania jest także zjedzenie serka z kromką chleba lub z waflem ryżowym (sprawdź ”z czym jeść wafle ryżowe”). Tak po prostu. Life is simple.

Tost z serkiem wiejskim

Kromkę chleba tostowego podpiekasz w opiekaczu, smarujesz masłem, a następnie delikatnie solisz serek wiejski lub zostawiasz go bez żadnego dodatku. Chcesz więcej sposobów na zjedzenie tostów? Przeczytaj nasz wpis “z czym zrobić tosty”. Znajdziesz tam to i owo jak możesz przygotować tą pyszną przekąskę z serkiem i nie tylko!

Serek wiejski na deser

Do swojego serka wiejskiego możesz dodać także coś słodkiego. Nawet jeśli chcesz być fit jedząc twarożek, możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa!

Dodaj do serka wiejskiego odrobinę cukru, dżemu, nutelli, masła orzechowego, miodu lub cynamonu (ostatni z wymienionych dodatków jest najzdrowszy z wszystkich). Całość dokładnie wymieszaj bądź nie – zależy w pełni od Twoich własnych preferencji.

W taki sposób przygotowany serek wiejski jest także dostępny w wszelkiego rodzaju sklepach spożywczych. Nie jesteśmy jednak do nich przekonani – czasami zdarza się, że konfitura dodana do naszego deseru jest w za małej lub za dużej ilości, przez co nie zawsze będzie nam smakować. W dodatku, możesz wykorzystać jakikolwiek chcesz tylko dżem, co nie zdarzy się w tych dostępnych w spożywczaku.

Idealnie spisuje się także serek wiejski ze startym jabłkiem i cynamonem. Połączenie jabłka i cynamonu jest zawsze udane, a z naszym twarożkiem może stworzyć połączenie, którego Twoje kubki nie zapomną na długo.

Tak naprawdę możesz użyć jakiegokolwiek innego owocu, który lubisz jeść. My, oprócz jabłka, do serka zalecamy także dodać owoce takie jak brzoskwinia, ananas, granat, pomarańcza, jagody, borówki, maliny, czarna porzeczka czy truskawka.

Spróbuj także dodać do naszego twarożku w kubeczku troszkę ekstraktu waniliowego. Dzięki temu, otrzymasz niemalże serek deserowy o smaku waniliowym, ale będzie to o wiele zdrowsze. Pamiętaj – zdrowie ponad wszystko!

serek szczypiorek smak

Świeże warzywa i inne dodatki do serka wiejskiego

Bardzo dobrą opcją jest także wykorzystanie świeżo zebranych z ogrodu warzyw lub takich, które dopiero co zostały kupione w sklepie. Najważniejsze, aby warzywa, które wybierzesz były wciąż chrupiące, a ich smak pełny. Co spisze się na medal z serkiem? Przede wszystkim szczypiorek, pomidor, ogórek, rzodkiewka, cebula, czosnek, por, ogórek kiszony, papryka, suszone pomidory. Możesz go także przygotować z orzechami, suszonymi owocami (np. rodzynkami czy śliwkami).

Placuszki z serkiem wiejskim, czyli jak zaszokować swoją drugą połówkę

Pomysł jest zwariowany, ale to, co z niego przygotujesz z pewnością zostanie w Twojej pamięci na długo. Co będziesz potrzebować:

  • serek wiejski,
  • banan,
  • jajko,
  • mąka.

Rozdziel białko od żółtka. Ubij białko na sztywną pianę, a żółtko wymieszaj z serkiem i rozdrobnionym wcześniej bananem i mąką. Wymieszaj to z białkiem. Na patelni roztop troszkę masła (najlepiej żeby był to jednak olej kokosowy), a następnie rozłóż na niej małe placuszki. Smaż do momentu zarumienienia z obu stron.

dla osób dbających o siebie

Wysokobiałkowy serek dla sportowych świrów

Uważaj – te propozycje podania nie zostały sprawdzone. Nie jesteśmy zapaleńcami sportowymi, nie uprawiamy żadnego sportu, a o ćwiczeniach wiemy jedynie z opowieści znajomych. Te propozycje na wykorzystanie serka wiejskiego, używasz na swoją własną odpowiedzialność!

Zblenduj ze sobą serek wiejski, kakao, maślankę, łyżeczkę miodu i trochę ulubionego twarogu. Będziesz mieć tyle białka, że Twoje mięśnie będą większe niż obawy przed masą zadań w korporacji w poniedziałek. Nie musisz dziękować!

Spróbuj też połączenia serka wiejskiego z ryżem. Dostawa białka do Twojego organizmu jako posiłek po wykańczającym treningu!

Czy warto jeść serek wiejski?

Zdecydowanie tak! Serek wiejski to jeden z niewielu produktów, który dla nas oznacza źródło ogromnej ilości protein. Jest on idealny dla osób, które chcą zadbać o swoją linię czy o swoje mięśnie. Dzięki tej ilości białka, mięśnie szybko się regenerują, a także budują. Serek wiejski jest także niskokaloryczny i zawiera kazeinę. Czym ona jest? Rodzaj protein, który jest bardzo długo trawiony. Dzięki temu, nasz twarożek jest idealny przed czy po treningu. Oprócz wygody, która jest nieodzowna w przypadku tego produktu, trzeba wspomnieć o ogromnej ilości witamin i minerałów, w tym magnezu. Dodatkowo, wzmacnia on organizm (dzięki zawartości wapnia wspomagającego budowę kości i zębów), a także sprzyja utracie tkanki tłuszczowej. Niska zawartość tłuszczu, histaminy, niska kaloryka oraz uczucie sytości po zjedzeniu kubeczka, powoduje, że jest to ogromny przyjaciel każdej osoby, która chce schudnąć. Pomaga także alergikom w diecie antyhistaminowej. Smak, który ma serek może nie odpowiadać każdemu, choć rzadko spotykamy się z negatywną opinią. Jest na tyle uniwersalny, że można zjeść go na słodko i na słono. Składniki mało kiedy mają znaczenie – po prostu dajesz to, na co masz ochotę!

No to jak dziś przygotowałeś/aś swój serek wiejski? Daj znać w komentarzu!