Dieta Dukana (inaczej nazywana dietą białkową lub proteinową) została stworzona przez francuskiego dietetyka Pierre’a Dukana. Polega ona na czterech fazach następujących po sobie. Pierwsze dwie powodują chudnięcie, natomiast dwie następne to utrzymywanie wagi, którą się osiągnęło. Jakie są jej podstawowe zasady, efekty, co można jeść podczas stosowania tej diety oraz jakie kontrowersje stworzył ten rodzaj diety? Sprawdź artykuł!
Spis treści
Zasady diety dukana
Dukan bezpośrednio przedstawia sześć zasad swojej diety.
Przede wszystkim, osoby stosujące tą dietę białkową mają spożywać tylko 100 produktów spożywczych – 72 pochodzenia zwierzęcego i 28 pochodzenia roślinnego. Każde z nich można jeść do woli bez jakiegokolwiek ograniczenia ilościowego. Odrzuca się wszelkie tłuszcze oraz węglowodany, a kalorii wcale nie trzeba liczyć. Dieta dzieli się na 4 fazy, a ostatnią z nich można stosować do końca swojego życia. Raz w tygodniu (czwartek) obowiązuje dzień białkowy, który polega na spożywaniu tylko posiłków charakterystycznych dla fazy pierwszej tejże diety. Przez cały okres diety białkowej, bardzo ważne jest utrwalanie i ostateczna stabilizacja właściwej wagi. Bardzo ważna jest także aktywność fizyczna, która jest praktycznie obligatoryjna. Dukan proponuje codzienny marsz. Co także bardzo ważne, w diecie Dukana, jak i pozostałych – kontakt z dietetykiem lub lekarzem prowadzącym, który będzie kontrolował stan zdrowia osoby na diecie. Najlepiej, aby przekazywał on wskazówki na cały dzień, zmuszając także do sprawozdania zwrotnego nt. tego co w danym dniu się zrobiło oraz zjadło.
Dieta białkowa musi być prowadzona jako całość, a jej fazy nie mogą być dzielone na etapy. Jeśli osoba zastanawiająca się nad rozpoczęciem diety, nie jest pewna czy zdoła wymaganiom diety białkowej – lepiej, żeby na nią nie przechodziła. Kluczowe są tutaj dwie fazy stabilizacji wagi, bez których nie osiągnie się pożądanych efektów. Rozwinięciem diety prof. Dukana jest dieta OXY.
Efekty diety dukana
Dieta białkowa może spowodować, że w miesiąc, osoby stosujące się do zaleceń Dukana, schudną nawet 10 kg. Ze względu na ograniczenie tłuszczów oraz węglowodanów w codziennej diecie Dukana, nasz układ musi czerpać energię z już wcześniej zgromadzonych zapasów.
Niestety, niechcianym efektem diety, która bardzo często jest wspominana przez dietetyków to także spadek masy mięśniowej, która jest przez wielu niepożądana, a może nawet wywołać negatywne skutki. Jeśli układ ograniczany jest jedynie do białka, musi z niego pobierać energię. Właśnie w taki sposób, spalane są także mięśnie!
Dieta Dukana – przykładowy jadłospis
Najprostszy jadłospis na dietę białkową Dukana (przedstawiony w podziale śniadanie/obiad/kolacja):
– I faza – pasta z wędzonej makreli, burgery łososiowe z rzeżuchą i kaparami, bliny z otrębów,
– I faza – jajecznica po bosforsku, bitki w sosie grzybowym, flaki z boczniaków,
– III faza – gruszki z serkiem homogenizowanym, paella, ryż na mleku z cynamonem.
Dieta Dukana – etapy
Faza I – czyste produkty proteinowe (P)
To uderzeniowa faza – faza ataku. Wtedy są tylko 72 produkty dozwolone, najbardziej bogate w proteiny. Start jest piorunujący, utrata wagi błyskawiczna, a także bardzo motywująca. Na tym etapie można jeść:
– chude mięso (drobiowe, wieprzowe, wołowe),
– podroby (wątroba oraz nerki),
– ryby i owoce morza,
– jajka,
– produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu (mleko, jogurt naturalny, twaróg, serek wiejski),
– produkty naturalne takie jak tofu, seitan czy tempeh.
Czas trwania – 2 do 6 dni, w zależności od liczby kilogramów do zrzucenia.
Rezultaty – utrata kilogramów wynosi od 1 kg, dla osób mających mniej niż 5 kg do zrzucenia, przy dwudniowej fazie ataku, do 4 lub 5 kg dla osób mających 30-40 kg do zrzucenia, u których faza ataku może trwać nawet tydzień lub 10 dni.
Faza II – proteiny + warzywa (PW)
Po fazie ataku następuje faza równomiernego rytmu utraty wagi, w trakcie której dodaje się do 72 produktów proteinowych, 28 warzyw. Przeplatane są dni z warzywami z dniami bez warzyw, aż do momentu osiągnięcia wagi docelowej.
Czas trwania – ta faza powinna trwać aż do momentu osiągnięcia upragnionej wagi.
Faza III – utrwalanie wagi
Kiedy uzyska się już właściwą wagę, trzeba za wszelką cenę uniknąć efektu jojo, który jest normalną reakcją organizmu, próbującego odzyskać stracone kilogramy.
Faza, która jest etapem przejściowym między restrykcyjną dietą (Dukana), a jej brakiem. Organizm, który został zmuszony do tracenia kilogramów, skorzysta z otwartości na nowe produkty i będzie próbował odzyskać stracone kilogramy i to z większą energią w zależności od tego ile się schudło. Może drastycznie ograniczyć wydatki energetyczne i/lub powiększyć swoje zapasy, wyciągając maksymalną korzyść ze spożytych produktów.
Obfity posiłek na tym etapie może mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego powoli wprowadza się nowe produkty, aby uniknąć efektu jo-jo.
Do 100 produktów z poprzednich faz dochodzą: 1 owoc, 2 kromki chleba pełnoziarnistego, 40 gramów żółtego sera i 2 porcje produktów skrobiowych tygodniowo i 2 “królewskie” posiłki tygodniowo. Wszystko pod ochroną proteinowego czwartku.
Czas trwania – 10 dni na każdy stracony kilogram (np. przy utracie 20 kg – jest to 200 dni).
Faza IV – ostateczna stabilizacja wagi (ostatni etap diety dukana)
Powrót do normalnego odżywiania, oparty na trzech prostych zasadach chroniących przed powrotem nadwagi. Jest to proteinowy czwartek, rezygnacja z windy + 20 minut marszu dziennie, 3 łyżki stołowe otrębów owsianych dziennie.
Czas trwania – tak długo, jak to możliwe, najlepiej do końca życia.
Kto może przejść na dietę Dukana?
Na tą dietę proteinową, zdecydowanie nie mogą przejść osoby, które mają problemy z chorobami nerek, a także układem moczowym.
Nie mogą na pomysł Dukana przejść także osoby, które nie skontaktowali się uprzednio z dietetykiem. Każda źle przeprowadzona dieta może zagrozić życiu lub zdrowiu.
Dieta Dukana – opinie
Stosowanie diety Dukana jest bardzo ryzykowne. Coraz więcej naukowców oraz dietetyków mówi o większej szkodliwości stosowania diet białkowych, aniżeli ich pozytywnych skutkach. Bardzo często prowadzą one do chorób układu krążenia, krwiomoczu, niewydolności nerek, zaparć, rozregulowanego poziomu cukru we krwi. Zwiększenie ilości spożywanego białka i zmniejszenie węglowodanów i tłuszczów do minimum może także doprowadzić do rozwoju zawału serca i udaru mózgu. Dodatkowo, ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest bardzo wysokie.
Początkowy etap wiąże się z przemiennym jedzeniem, pod postacią chudych produktów białkowych wymienianych z produktami białkowymi i niektórymi warzywami. Nie mogą tutaj pojawić się produkty takie jak owoce, pieczywo czy produkty skrobiowe. Z pewnością, zaletą diety Dukana jest jej to, że bardzo szybko widać jej efekty (m.in. redukcja masy ciała poprzez pozbycie się zbędnych kilogramów), co powoduje dużą motywację do działania dalej. Dieta białkowa nie ogranicza ilości jedzenia, a jedynie określa jego jakość. Proste zasady stosowania diety są dla wielu zbawienne, ale przez nią, może dojść do zaparć, a także do skończenia kontrolowania ilości zjadanych posiłków i obciążą nerki i wątrobę. Popularność stosowania diet opierających się na deficycie kalorycznym wynika raczej z pościgu za byciem chudym na lato i dotarciem do pożądanej wagi.
Jest wiele diet redukcyjnych, które będą lepszym rozwiązaniem niż dieta białkowa. Wśród najpopularniejszych diet redukcyjnych – dieta IF czy dieta paleo. Skoro już wiesz na czym polega dieta białkowa, możesz sam określić czy ta dieta jest dla Ciebie odpowiednia. Liczysz na spadek wagi? Zastanów się nad tym, czy warto zamówić catering dietetyczny.
Literatura: Nie potrafię schudnąć – przepisy specjalnie dla polaków / Dr Pierre Dukan, Jarosław urbaniuk, wydanie z roku 2010