Atopowa i skłonna do przesuszeń. Jak zadbać o skórę dziecka?

Blog przez żołądek do serca

Artykuł Sponsorowany

Atopowa i skłonna do przesuszeń. Jak zadbać o skórę dziecka?

Skóra skłonna do przesuszeń u dzieci nastręcza wielu trudności pielęgnacyjnych. Taka skóra występuje w atopowym zapaleniu skóry (AZS ), które jest chorobą autoimmunologiczną o często bardzo bolesnym przebiegu. Dzieci, których skóra jest skłonna do przesuszeń, powinny być stale monitorowane pod kątem rozwoju atopowego zapalenia skóry. Dzieci dotknięte tą chorobą wymagają kompleksowego działania opartego nie tylko na odpowiednich lekach, ale także w dużym stopniu na odpowiedniej pielęgnacji.

Domowa pielęgnacja dziecka ze skórą atopową

Prócz zaczerwienień i charakterystycznych ran jedną z głównych cech atopii jest atopowy świąd. To najbardziej uciążliwy objaw choroby zwanej AZS. Łagodzenie świądu, zwłaszcza u małych dzieci może mieć decydujące znaczenie w domowej pielęgnacji. By zapobiec mechanicznym uszkodzeniom skóry wynikającym z jej drapania przez dziecko, warto korzystać z wszystkich dostępnych i sprawdzonych środków.

Pomocne mogą być kąpiele z dodatkiem środków czy preparatów nawilżających i natłuszczających. Mogą to być środki naturalne, takie jak siemię lniane, owies lub czyste oleje, można jednak również korzystać z gotowych kosmetyków przeznaczonych do skóry atopowej.

Emolienty w kąpieli 

Kosmetyki nieodzowne przy skórze atopowej to te, które zawierają składniki zwane emolientami. Emolienty to składniki tłuszczowe chroniące przed utrata wilgoci. Stosowanie emolientów ma istotne znaczenie przy ochronie i odbudowie płaszcza hydrolipidowego, a dbałość o płaszcz hydrolipidowy jest warunkiem powodzenia leczenia zmian w atopowym zapaleniu skóry. 

Warto wybrać kosmetyk, który całościowo opracowany jest z myślą o dzieciach czy osobach dotkniętych chorobami skóry lub problemami z jej nawilżeniem. Specjalne serie przeznaczone do skór atopowych zawierają kosmetyki, z których każdy odpowiada na konkretną potrzebę zmienionej chorobowo lub przesuszonej skóry.

Warto również zwrócić uwagę na kosmetyki łączące w sobie różne funkcje. Takim kosmetykiem jest Emolium Dermocare 3w1. Zawiera on zarówno emolienty – substancje zapobiegające utracie wody, jak i humektanty, czyli substancje nawilżające skórę. Jest to więc produkt pozwalający kompleksowo zadbać o wymagającą skórę.

Balsam łagodzący, balsam na dobranoc

Odpowiednie balsamy, emulsje i kremy do ciała to również niezbędny element pielęgnacji suchej skóry. Skóra skłonna do przesuszeń, ale wciąż zdrowa wymaga użycia tego rodzaju kosmetyku przynajmniej raz dziennie, jednak skórę w zaostrzeniu atopowym smarować należy kosmetykiem co najmniej kilka razy dziennie.

Taka skóra chłonie kosmetyk niezwykle szybko, zazwyczaj już po trzech lub czterech godzinach wymaga nałożenia kolejnej jego warstwy.

Odpowiednio dobrane kosmetyki, najlepiej pochodzące z tej samej serii zawierają składniki łagodzące uporczywe swędzenie, i dzięki temu znacznie poprawiają samopoczucie dziecka. Zastosowanie takich kosmetyków na noc pozwala spać dziecku spokojnie przez całą noc. Jest to tym ważniejsze, że podczas snu dzieci drapią skórę bezwiednie.

Dieta 

Warto pamiętać, że w procesie dbania o suchą skórę niezwykle pomocna jest odpowiednia dieta.

Przy zdiagnozowanym atopowym zapaleniu skóry kluczowe znaczenie ma oczywiście kwestia alergii. Alergeny pokarmowe mogą powodować zmiany na skórze od łagodnych po bardzo ostre. W przypadku skóry suchej lub atopowej odpowiednia dieta oraz odpowiednie środki domowe i kosmetyki są równie ważną częścią dbałości o skórę, jak stosowanie odpowiednich leków.