Gotowany brokuł – z czym jeść?

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Gotowany brokuł – z czym jeść?

Znienawidzone przez dzieci, pokochane przez dorosłych. Zielone kalafiory, które wszyscy wykorzystują w ustalaniu diety, pomagają w odchudzaniu (zawierają 35 kcal w 100 g). Nie powinni ich jednak jeść cukrzycy ze względu na wysoki indeks glikemiczny, który wynosi 15. Powodują również wzdęcia i gazy. Mimo wszystko ta pyszna kapusta szparagowa może mieć bardzo dużo zastosowań w naszej kuchni. Mowa oczywiście o brokule, którego wykorzystamy zarówno jako dodatek do naszego posiłku, jak i również jako główny składnik dania. Poniżej nasza lista propozycji, z czym jeść brokuły!

Jak dobrze ugotować brokuła?

Zanim zaczniemy z propozycjami przygotowywania brokuła, musisz wiedzieć, w jaki sposób go ugotować. Do tego należy stosować się do kilku prostych zasad:

  • różyczki powinny być podobnej wielkości, żeby wszystkie ugotowały się w tym samym czasie,
  • łodygę również możesz zjeść – wystarczy, że obierzesz ją z twardej skórki i później pokroisz w słupki,
  • przed wrzuceniem brokułów do gotowania, mocz je przez kilka minut w misce z zimną wodą, żeby zachować ich kolor i chrupkość,
  • jeśli planujesz warzywo sauté (usmażone na niewielkeij ilości tłuszczu) – podziel go na różyczki.

Przygotuj garnek i wlej do niego wodę. Dodaj tyle soli, żeby po spróbowaniu wody była ona odczuwalna. Gdy woda zacznie wrzeć, wrzucamy brokuła. Standardowo brokuła trzeba gotować przez 6-7 minut, jeśli chcemy, aby był na miękko lub 4-5 minut, aby był na półtwardy. Po tym czasie odcedź brokuły i nie zalewaj ich już wodą.

gotowanie brokułów

Co ważne, brokuły mają zdolność wytwarzania sulforafanu, czyli enzymu który ma właściwości antyrakowe. Jeśli będą one przegotowane lub blanszowane (a wykonuje się to przed mrożeniem wszelkiego rodzaju żywności), to po prostu stracą tę zdolność. 

Wyjścia z tej sytuacji są dwa:

  • kupując i rozmrażając brokuły, jedzmy je z produktami zawierającymi aktywną mirozynazę, np. musztarda, rzodkiewka, rukola, wasabi i inne surowe warzywa kapustne,
  • kupujemy świeże, a nie mrożone brokuły.

Pamiętaj również, że zdrowszym i lepszym sposobem przygotowywania brokułów do jedzenia jest ugotowanie ich na parze. Zniwelujemy tym samym utratę koloru warzywa, a jego smak będzie delikatnie inny niż ten przygotowany w wodzie. Na parze musimy utrzymywać brokuły przez 7-8 minut, aby były miękkie.

Niewiele ludzi wie, że brokuły można jeść surowe – bez gotowania. Nie każdy jednak jest w stanie przełknąć go ze względu na ich smak oraz strukturę.

Z czym jeść brokuła jako danie główne?

Brokuł jest pysznym pomysłem na obiad. Nie dość, że przepisy na brokuły są bardzo łatwe, to w dodatku przygotujesz je bardzo szybko. Sprawdź propozycje przygotowane przez nas!

z czym jeść brokuły

Zupa krem z brokuła

Jedna z najbardziej oczywistych propozycji. Po przygotowaniu rosołku wyciągnij wszystko z zupy. Następnie ugotuj brokuły i ziemniaka. Dodaj do nich marchewkę i pietruszkę. Później zmiksuj całość w jednolitą masę, żeby nie było żadnych grudek. Tak przygotowany krem możesz podawać ze śmietaną jak również z grzankami na maśle czy z groszkiem ptysiowym, który dostępny jest chyba we wszystkich sklepach spożywczych. Na koniec całość możesz również posypać startym żółtym serem, żeby zwiększyć sytość kremu (który sam w sobie już jest wystarczająco syty).

Brokuł z bułką tartą

Brokuły możesz przygotować podobnie jak przygotowuje się fasolkę szparagową czy kalafiora. Do tego będziesz potrzebować ugotowanego brokuła, a także bułkę tartą oraz masło. 

Po ugotowaniu brokuła na patelni roztapiasz masło i dodajesz bułkę tartą, tworząc tym samym zasmażkę. Gdy będzie już dobrze zawiązana, przekładasz brokuły na talerz i polewasz je bułką tartą z masłem. Tak przygotowane brokuły najlepiej smakują na ciepło.

Brokuły zapiekane

Będziesz potrzebować brokuły, szynkę, ser żółty, śmietankę kremówkę, 2 jajka, sól, pieprz, oregano oraz gałkę muszkatołową.

Brokuły gotujemy i przekładamy do naczynia żaroodpornego. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni Celsjusza. W tym czasie szynkę kroimy na mniejsze paseczki lub kostkę. Ser mieszamy z kremówką, jajkami oraz przyprawami – musimy zrobić to bardzo dokładnie, żeby całość dobrze smakowała. Przygotowaną masą zalewamy brokuły i zapiekamy przez 30 minut. Pamiętaj, żeby co jakiś czas sprawdzać, czy zapiekanka już się zezłociła – ser może bardzo szybko się spalić!

Z czym podawać brokuły do obiadu?

No właśnie, możesz dodać brokuły także jako dodatek do swojego drugiego dania. Możesz użyć je do praktycznie każdego rodzaju mięs, który istnieje na świecie. Traktujesz go wtedy jako surówkę/sałatkę, którą standardowo dodawałbyś do swojego obiadu.

Najbardziej popularnymi rodzajami mięsa, do których dodaje się brokuły jako dodatek to stek, pierś (filet) z kurczaka, schab, a także wszelkiego rodzaju ryby.

brokuły gotowane z czym jeść

Sprawdzone przepisy na brokuły

My też uwielbiamy jeść brokuły i to w każdej postaci! Sprawdź nasze przepisy, w których wykorzystujemy brokuły:

To jak? Coś przypadło Ci szczególnie do gustu? A może masz jeszcze jakiś inny przepis na przyrządzenie gotowanego brokułu?