Ostatnie trendy pokazały, że diety bezglutenowe stają się coraz bardziej popularne, ze względu na tak zwaną „teorię glutenu”, która wskazuje na szkody, jakie ten składnik może wyrządzić naszemu organizmowi. Moda nie jest jednak jedynym powodem wykluczania glutenu. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej!
Spis treści
Dlaczego dieta bez glutenu i laktozy?
Gluten eliminuje się z diety ze względu na celiakię, czyli nietolerancję glutenu, której bardzo często towarzyszy też nietolerancja laktozy. Osoby chore na tę chorobę trudzą się z uszkodzeniem kosmków jelitowych, a to przyczynia się do zmniejszenia wydzielania laktazy odpowiedzialnej za rozkład cukru mlecznego (laktozy). Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety powinno się skonsultować z lekarzem prowadzącym, aby sprawdzić, czy określona dieta nie stanowi zagrożenia zarówno dla nas, jak i naszego zdrowia.
Gluten – czym jest i gdzie występuje
Gluten jest grupą białek, która występuje w wielu różnych produktach spożywczych. Ten składnik odpowiada za odpowiednią elastyczność ciasta, a także ogranicza jego wysychanie. Można wykryć go przez test płynem Lugola lub jodyną – wtedy w testowanym produkcie znajdziemy skrobię.
Przede wszystkim źródłem glutenu są pszenica, żyto, jęczmień. Gluten jest we wszelkich produktach zbożowych oraz mącznych (pieczywo, makaron, płatki i inne produkty powstałe na bazie zbóż). Oprócz tego znajduje się w innych produktach, które nie są wytwarzane na podstawie zbóż. Są to m.in. wędliny, konserwy, wyroby garmażeryjne, produkty mleczne (np. jogurty, maślanki owocowe, produkty mleczne nisko tłuszczowe, śmietana, tanie żółte sery, sery pleśniowe), a także majonezy, gotowe sosy i przeciery pomidorowe. Gluten znajduje się również w suszonych owocach, niektórych słodyczach i przyprawie vegeta. Bardzo ważne jest, aby sprawdzać dokładnie etykietę kupowanego produktu, żeby nie natknąć się przez przypadek na gluten.
Laktoza – czym jest i gdzie występuje
Laktoza to dwucukier. Jest to jeden ze składników mleka, który ulega rozkładowi na cukry proste w jelicie cienkim za pomocą enzymu zwanego laktazą.
Najczęściej spotykana jest w mleku i nabiale. Dodaje się ją też do innych produktów spożywczych jako polepszacz smaku. Laktoza ukrywa się także w gotowych daniach, pieczywie, niektórych mięsach i słodyczach.
Objawy nietolerancji glutenu i laktozy
Nietolerancja glutenu najczęściej objawia się przez bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunki, częste wzdęcia, uczucie pełności, ciągłe zmęczenie, skurcze mięśni, migrenowe bóle głowy i złe samopoczucie.
Jeśli chodzi o nietolerancję laktozę, to pierwsze jej objawy pojawiają się już po kilku godzinach od spożycia. M.in. jest to biegunka, bóle brzucha, wzdęcia, ogromne gazy i “przelewanie się w brzuchu”.
Efekty diety bez glutenu i laktozy
Niezależnie od tego czy chorujesz na celiakię, czy przejście na tę dietę zalecił Ci lekarz, pozytywnymi efektami diety bez glutenu i laktozy będą:
- zmniejszenie dolegliwości trawiennych, wzdęć, uczucia pełności i biegunek,
- obniżenie oraz regulacja tłuszczowej masy ciała,
- uregulowanie gospodarki wodnej,
- poprawa kondycji cery,
- zminimalizowanie występowania migren z aurą i nudności.
Produkty bez glutenu i laktozy – lista
To, co przede wszystkim powinieneś widzieć to to, że produkty bezglutenowe zazwyczaj pochodzą z ekologicznych plantacji oraz upraw z certyfikowanych źródeł, dlatego można stwierdzić, że są one lepszej jakości niż pozostałe, które znajdują się na sklepowych półkach bezglutenowych.
Za wysoką jakość stosowanych produktów podczas diety bez glutenu i laktozy przychodzi niestety jednak zapłacić często o wiele więcej, niż dotychczas płaciliśmy za niektóre produkty.
Do produktów bez glutenu i laktozy zalicza się:
- kasza jaglana,
- kasza kuskus,
- maślanka,
- kwaśna śmietana,
- kefir,
- jogurt,
- cheddar,
- gouda,
- parmezan,
- mleko sojowe, ryżowe migdałowe (w sklepach nazywane napojami),
- makarony ryżowe, gryczane,
- ziemniaki,
- kasza gryczana,
- kukurydza,
- ryż,
- komosa ryżowa,
- jaja,
- rośliny strączkowe,
- brokuł,
- kalafior,
- orzechy,
- migdały,
- mąka na bazie ryżu, siemienia lnianego, dyni lub gryki czy proso.
Oprócz powyższych do listy produktów powinniśmy zaliczyć również wszystkie produkty, które są dostosowane do spożywania przez osoby nietolerujące glutenu czy laktozy – zawsze są one oznaczone na etykiecie!
Co jeść na diecie bezglutenowej?
Nie martw się! Z produktów, które wypisaliśmy wcześniej, możesz przygotować pyszne ciasto na pizzę bez glutenu i laktozy! Sprawdź sam!
Chleb? Zamiast chleba wykorzystujesz wafle ryżowe, które są bardzo lekkie i często pasują do składników, które użyłbyś na standardową kanapkę. Możesz również zainwestować w dużo droższe bułki lub chleb bez glutenu.
Pamiętaj też, że tak naprawdę ta dieta wykluczająca spożywanie glutenu i laktozy nie różni się za dużo w porównaniu do tradycyjnego żywienia. Ogranicz również spożycie kwasu foliowego. Oczywiście musisz tu odrzucić wszelkiego rodzaju fast foody czy źródła cukrów prostych dla lepszego samopoczucia. Wszystko, co musisz robić to sprawdzać etykiety produktów, które kupujesz, szukać ewentualnych zamienników, które nie będą mieć glutenu czy laktozy, dzięki temu na pewno… będziesz czuć się lepiej!
Z całą pewnością Twój portfel poczuje się lżej. Zwykłe płatki owsiane kosztują około 2,00 zł, kiedy te w wersji bezglutenowej kosztują około 6,50 zł. To już od Ciebie zależy czy będziesz szukać zamienników, czy szukać całkowicie innych produktów!
Nie masz czasu, żeby przygotowywać swoją dietę? Sprawdź jeden z tych cateringów – Masterdieta lub Powermeal. Oba przetestowaliśmy i możemy polecić z czystym sumieniem!