Dieta Kwaśniewskiego

Blog przez żołądek do serca

Natalia

Wielbicielka spędzania wieczorów i nocy z telefonem w ręce lub aktywnie na spacerze. Całe swoje serce oddaje pisząc. Mistrz stawiania przecinków i ortografii.
Dieta Kwaśniewskiego

Wbrew pozorom nie jest to dieta alkoholowa naszego słynnego byłego prezydenta. Dieta Kwaśniewskiego nazywana również dietą optymalną została stworzona przez polskiego lekarza Jana Kwaśniewskiego. Jest to dieta odchudzająca, która oprócz niskiej zawartości węglowodanów bazuje na produktach wysokotłuszczowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej diety, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Dieta Kwaśniewskiego – zasady

Podstawowym założeniem diety Kwaśniewskiego jest zachowanie tzw. „złotego stosunku” pomiędzy tłuszczami białkami i węglowodanami. Chodzi tutaj o zastosowanie określonych proporcji w spożywaniu posiłków. Wynoszą one: 1:3:1, co oznacza, że w ciągu dnia powinniśmy spożywać 20% białek i tyle samo węglowodanów oraz 60% tłuszczy (Kwaśniewski zaleca, żeby były to tłuszcze pochodzenia zwierzęcego).

Produkty zalecane na diecie Kwaśniewskiego

Produkty, które zaleca się na diecie Kwaśniewskiego, to m.in.: tłuste mięsa (mięso wołowe, drób), wędliny, podroby, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (smalec, masło, słonina), jajka (co najmniej 4 dziennie), sery żółte i pleśniowe, tłuste twarogi, mleko i śmietana o wysokiej zawartości tłuszczu, smażone tłuste ryby (łosoś tuńczyk, makrela), orzechy, migdały, oleje roślinne. W celu odpowiedniego nawodnienia organizmu należy także pić około 2,5 litrów wody dziennie.

Dieta Kwaśniewskiego

Produkty, których należy unikać

Na diecie tej nie zaleca się spożywania cukrów prostych i złożonych, co oznacza, że w naszym codziennym menu powinniśmy ograniczyć białe pieczywo, mąkę, różnego rodzaju kasze, owoce, rośliny strączkowe, przetwory, napoje słodzone itp.

Dieta Kwaśniewskiego – zalety

Główną zaletą diety Kwaśniewskiego jest redukcja masy ciała. Dzięki dużej ilości spożywanych tłuszczy hamuje ona apetyt, przez co w ciągu dnia nie pojawia się ochota na to, żeby podjadać między posiłkami. Jest to szybki sposób na zrzucenie wagi, ponieważ przy przestrzeganiu wszystkich założeń, pierwsze efekty można zauważyć już po dwóch tygodniach stosowania. Co więcej, dieta ta przywraca siły witalne i fizyczne oraz poprawia samopoczucie.

Dieta Kwaśniewskiego

Dieta Kwaśniewskiego – wady

Dieta Kwaśniewskiego przyczynia się do niskiego poziomu niektórych składników mineralnych: cynku, wapnia, magnezu, potasu, żelaza oraz niedoboru witamin: B, C, E oraz błonnika. Przy jej stosowaniu istnieje także ryzyko pojawienia się zatoru tętniczego, hipercholesterolemii, miażdżycy, a w dłuższej perspektywie także zawału serca, oraz ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Nadmiar tłuszczów w naszym organizmie może także powodować zaparcia i biegunki, a także może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych oraz miażdżycy. Przy niedoborze potasu podczas stosowania tej diety mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca. Należy także pamiętać, że jest to dieta bardzo kaloryczna, ponieważ możemy spożywać tyle kalorii, na ile tylko mamy ochotę, (oczywiście przestrzegając przy tym zasadę „złotej proporcji”).

Dieta Kwaśniewskiego – efekty

Najważniejszym efektem jest szybki spadek wagi. Dzięki temu, że nasza dieta bogata jest w tłuszcze proste, na co dzień nie będziemy zmęczeni czy głodni. Natomiast wysoka kaloryczność posiłków sprawia, że nie podjadamy między posiłkami.

Oprócz tego polepszeniu ulega ciśnienie krwi oraz ogólna kondycja naszego organizmu.

Dieta Kwaśniewskiego – przykładowy jadłospis

I śniadanie: jajecznica na boczku, chleb z masłem, herbata.
II śniadanie: placuszki ze śmietaną i śliwkami.
Obiad: kapuśniak, żeberka smażone na smalcu z ziemniakami na maśle, fasolka szparagowa.
Podwieczorek: sernik wiedeński i kawa z masłem.
Kolacja: galaretka z nóżek wieprzowych, chleb z masłem i jajkiem, herbata z cytryną.

Dieta Kwaśniewskiego – dla kogo

Dieta skierowana jest przede wszystkim dla osób zdrowych, które chcą szybko pozbyć się zbędnych kilogramów. Ze względu na niską zawartość węglowodanów zaleca się ją także osobom walczącym z nadwagą.

Dieta Kwaśniewskiego

Dieta Kwaśniewskiego – opinie

Według Instytutu Żywności i Żywienia w codziennej diecie tłuszcze powinno ograniczać się do minimum. Dieta Kwaśniewskiego, mimo że prowadzi do szybkiej utraty wagi, nie dostarcza wielu niezbędnych witamin! Błędnie jest więc nazywana dietą optymalną, ponieważ tym samym może prowadzić do wielu nieuleczalnych chorób. Rozwój dietetyki sprawił, że wiemy już, że tłuszcze nie powinny stanowić większości naszego codziennego jadłospisu, ponieważ wpływają one negatywnie na nasz organizm. W związku z tym zaleca się, aby przy wyborze diety, nie kierować się aktualnie panującymi trendami, a wyłącznie prawdziwymi potrzebami naszego organizmu.