Dieta bezglutenowa, jak sama nazwa wskazuje, to dieta całkowicie pozbawiona produktów glutenowych. Jeszcze do niedawna była ona stosowana tylko w przypadku celiakii, jednak obecnie ze względu na wzrost popularności glutenu, coraz częściej osób podejrzewa u siebie jego nietolerancję. Co można jeść, a czego nie na diecie bezglutenowej? Kto powinien stosować dietę bezglutenową? Jakie są jej efekty? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Spis treści
Na czym polega dieta bezglutenowa?
Podstawą diety bezglutenowej jest całkowite wyeliminowanie z jadłospisu produktów, w których znajduje się gluten. Co to takiego jest ten gluten? Gluten to ogólne określenie dla grupy białek występujących w ziarnach zbóż, np. pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia.
Dieta bez glutenu – zasady
Podstawową i najważniejszą zasadą diety bezglutenowej jest całkowita eliminacja z jadłospisu glutenu. Poza tym jednym warunkiem nie różni się ona niczym od podstawowych zasad zdrowego odżywiania. Ważne, aby spożywane posiłki były zbilansowane i bogate w takie składniki odżywcze jak: witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, cynk, żelazo oraz magnez.
Dieta bezglutenowa – co jeść
Duże zainteresowanie glutenem spowodowało, że producenci prześcigają się w walce o klientów. W związku z tym na sklepowych półkach coraz częściej możemy znaleźć produkty “free gluten”, które bez obaw można spożywać. Mowa tutaj o pieczywie czy makaronie bezglutenowym, a nawet słodyczach bezglutenowych. Podstawowe produkty, które dozwolone są na diecie bezglutenowej to: warzywa i owoce, pestki i orzechy, mleko, nabiał, jajka, mięso, ryby, owoce morza, ryż, kasza gryczana i jaglana, oleje, oliwy, octy.
Produkty zakazane na diecie bezglutenowej
Wszystkie produkty zbożowe zawierające: pszenicę, żyto, owies, jęczmień, pszenżyto, jak i inne, starsze odmiany tych zbóż. Oznacza to, że z naszego jadłospisu powinny zniknąć:
pieczywo, makarony pszenne i żytnie, ciasta i ciasteczka, bułka tarta, słone przekąski, kasze, np. manna, kuskus, pęczak, płatki śniadaniowe, jogurty, wędliny i wyroby garmażeryjne, warzywa w puszkach, majonez, musztarda oraz czekolada, pierogi, naleśniki kawa zbożowa a nawet opłatek świąteczny i proszek do pieczenia. Musimy także niestety zapomnieć o pizzy, piwie i chipsach.
Zalety diety bezglutenowej
Podstawową zaletą diety bezglutenowej jest pozbycie się uciążliwych objawów towarzyszących celiakii. Oprócz tego dieta bezglutenowa sprawia, że dużo zdrowiej się odżywiamy i dostarczamy naszemu organizmowi pożywne i pełnowartościowe posiłki, ponieważ w diecie tej nie ma miejsca na zapychające słodycze, fast-foody czy słone przekąski. Naturalne zboża, które nie zawierają glutenu, są dużo bardziej wartościowe dla naszego organizmu i dostarczają więcej składników odżywczych.
Eliminacja przetworzonej żywności wpływa również pozytywnie na naszą sylwetkę, pomagając w zrzuceniu wagi. Dodatkowo dieta ta pozwala zdobyć wiedzę temat zdrowego odżywiania i wartościowych produktów oraz motywuje do odkrywania nowych smaków.
Dieta bezglutenowa – dla kogo
Dieta bezglutenowa powstała z myślą o osobach cierpiących na celiakię – jest to jedyna dieta, która przynosi efekty i musi być ona stosowana przez całe życie. Przez eliminację glutenu jest to również idealne rozwiązanie dla osób, które borykają się z nadwrażliwością lub nietolerancją glutenu. W związku z tym, że jest to dieta eliminacyjna, nie zaleca się stosowania jej u osób zdrowych. W szczególności bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą.
Efekty odstawienia glutenu
Odstawienie glutenu w głównej mierze powoduje utratę wagi, dlatego też wiele osób decyduje się właśnie na ten sposób odżywiania. Wyeliminowanie glutenu ułatwia trawienie i łagodzi również dolegliwości żołądkowe występujące w przypadku celiakii, np. zaparcia czy wzdęcia. Dieta bezglutenowa ma również pozytywny wpływ na wygląd cery oraz dobre samopoczucie – dobrze wpływa zarówno na cerę, jak dobre samopoczucie (wyciszenie, spokój, rzadkie występowanie bólów głowy).
Dieta bezglutenowa – przykładowy jadłospis
Przygotowanie posiłków bezglutenowych wbrew pozorom wcale nie jest takie trudne. Przeczytaj nasz przykładowy jadłospis i przekonaj się sam, że to proste.
Dzień I
I śniadanie – jajecznica z pomidorem i zieloną cebulką oraz kromka bezglutenowego pieczywa
II śniadanie – mus ze świeżych owoców i warzyw (banan, marchew, szpinak, maliny, jagody)
Obiad – kasza jaglana z mięsem z indyka i szparagami oraz sałatka (sałata pekińska, pomidor, ogórek i oliwa z oliwek)
Kolacja – chleb gryczany z pastą z awokado i plastrem wędzonego łososia
Dzień II
I śniadanie – twarożek z ulubionymi owocami
II śniadanie – hummus z marchewką i chleb gryczany
Obiad – placki ziemniaczane z cukinią
Kolacja – pudding z musem z banana i kiwi z sokiem porzeczkowym
Dzień III
I śniadanie – chleb gryczany z jajkiem i awokado
II śniadanie – jogurt naturalny z malinami i borówkami
Obiad – sałatka z pomidorem, ogórkiem, rzodkiewką i serem w feta
Kolacja – ryż na mleku roślinnym z owocami
Opinie o diecie bezglutenowej
Osoby, które zdecydowały się przejść na dietę bezglutenową, zwracają głównie uwagę na zalety, jakie przyniosła im ta dieta. Najczęściej wymieniane są wewnętrzny spokój i wyciszenie organizmu, ustąpienie problemów żołądkowych czy brak bólu głowy. Osoby chorujące na celiakię mówią, że dieta ta jest bardzo skuteczna, ponieważ łagodzi nieprzyjemne dolegliwości oraz poprawia ich ogólne samopoczucie, a także wygląd (korzystnie działa na cerę i sylwetkę).