Odpowiedni i systematyczny trening jest bardzo ważny, ale nie da Ci zadowalających rezultatów, jeśli nie uwzględnisz też codziennej zdrowej diety, dopasowanej do Twoich zamierzonych celów sylwetkowych. Organizm, a przede wszystkim Twoje mięśnie będą potrzebowały odpowiedniej regeneracji i energii do dalszych działań. To wszystko zapewni im zbilansowana dieta. Zastanawiasz się, co jeść po treningu? Jak powinien wyglądać odpowiedni posiłek potreningowy? Przekonaj się, że zdrowa dieta ma ogromne znaczenie i zwróć uwagę na to, co jesz.
Spis treści
Zbilansowany posiłek potreningowy
Posiłki potreningowe są ogromnie ważne dla prawidłowej regeneracji mięśni. Zbilansowany posiłek pełen cennych składników pokarmowych wspiera kondycję mięśni i zapobiega rozpadowi białek mięśniowych. Lekceważenie posiłku potreningowego może mieć przykre skutki. Wsparcie w postaci odpowiedniej diety minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji w trakcie ćwiczeń i uzupełnia straty wody po wysiłku. Zdrowy sposób żywienia ma wpływ na samopoczucie i przekłada się na efektywność wykonywanych ćwiczeń. Zobacz, na co zwracać szczególną uwagę.
Co jeść po treningu siłowym?
Trening siłowy z reguły trwa krótko, ale jest bardzo wymagający dla określonych partii mięśniowych. Głównym celem takich ćwiczeń jest zwiększenie siły w mięśniach, więc kluczową rolę gra tutaj podnoszenie poprzeczki i stopniowe zwiększanie obciążenia oraz powtórzeń danych ćwiczeń. Po tak intensywnym treningu siłowym należy Ci się odpoczynek i wsparcie. Zadbaj o odpowiednie spożycie białka (produkty mleczne, koktajl bananowy z dodatkiem odżywki białkowej, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe). Dlaczego? Ponieważ pełnowartościowe białko odbudowuje zużywające się tkanki i skutecznie hamuje utratę tkanki mięśniowej. Mówi się, że w idealnie skomponowanym posiłku potreningowym powinno znajdować się około 20 do 25 g białka.
Po treningu siłowym postaw na posiłki o wysokim indeksie glikemicznym. Dzięki temu zapobiegniesz ubytkom masy mięśniowej.
Standardowe posiłki potreningowe:
- ryż lub kasza gryczana z indykiem/kurczakiem i warzywami,
- omlet z łososiem,
- makaron z fetą i warzywami.
Co jeść po treningu, żeby schudnąć (redukcja)
W diecie redukcyjnej najważniejszy jest ujemny deficyt kaloryczny, który pozwala zgubić zbędne kilogramy. Wprowadzenie deficytu energetycznego należy dokładnie przemyśleć. Mimo mniejszych posiłków trzeba zadbać o prawidłowe rozłożenie wszystkich składników odżywczych: białka, węglowodanów złożonych, zdrowych kwasów tłuszczowych oraz warzyw i owoców.
Redukcja masy ciała to proces złożony. Połączenie aktywności fizycznej z odpowiednio zbilansowaną dietą gwarantuje osiągnięcie zamierzonych celów bez efektu jojo.
Co jeść przed i po treningu?
Zastanawiasz się, czy jeść cokolwiek przed lub po treningu wieczorem? Tak! Często osoby, które trenują wieczorem, popełniają duży błąd, nie dostarczając sobie cennych składników mineralnych i odżywczych. Twój organizm potrzebuje solidnej dawki witamin i minerałów, które pomogą mu się zregenerować po wysiłku fizycznym. Pamiętaj jedynie o swoim dziennym bilansie kalorycznym. Wieczorem postaw na lekkostrawny posiłek, na przykład:
- jogurt naturalny zblendowany z bananem i odżywką białkową, suszone owoce,
- owsianka z owocami,
- pełnoziarnista tortilla z serkiem i warzywami.
Jeśli trenujesz wczesnym rankiem i nie masz ochoty na jedzenie, to przygotuj sobie pożywny owocowy koktajl białkowy.
Co jeść po treningu cardio?
Posiłek potreningowy po ćwiczeniach wytrzymałościowych nie różni się zbytnio od standardowego dania spożywanego po innym treningu. Jeśli jednak poświęcasz więcej czasu na aktywność fizyczną w ciągu jednego dnia (na przykład rano biegasz, a wieczorem idziesz na siłownię), to po cardio postaw na posiłki pełne łatwo przyswajalnych węglowodanów. Takie jedzenie zadba o szybszą regenerację i przygotuje organizm do dalszych ćwiczeń.
Co jeść po treningu na ketozie?
Na diecie ketogenicznej organizm zachowuje mięśnie, a spala tłuszcz, który dostarczany jest w większych ilościach w postaci prawidłowo zbilansowanych posiłków. Po treningu należy uzupełnić odpowiednią ilość białka, aby mięśnie były jeszcze silniejsze. W diecie keto uwzględnij takie produkty jak: mięso, tłuste ryby, jaja, warzywa (zwłaszcza awokado), i orzechy oraz zdrowe tłuszcze roślinne. Swoją dietę możesz uzupełnić o białko serwatkowe czy też kolagen w proszku.
Posiłki potreningowe w wersji keto:
- grillowany kurczak z warzywami,
- pieczona ryba z awokado,
- biały twaróg z pestkami słonecznika i oliwą.
Jeśli nie chcesz się przejmować co przygotować po treningu będąc na ketozie, to na pewno pomoże Ci z tym dieta pudełkowa keto, która przygotuje Ci odpowiednią ilość kalorii i wartości odżywczych w każdym z posiłków.