Kalkulator BMI

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Kalkulator BMI

Poniżej dostępny jest kalkulator BMI, który określi czy masz nadwagę, niedowagę czy odpowiednią wagę. Musisz podać jedynie masę ciała w kilogramach, a także wzrost w centymetrach. Bez dodatkowych utrudnień. A teraz oblicz BMI!

Waga (kg):
Waga (kg):
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wzrost (cm):
Wzrost (cm):
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Twój wskaźnik BMI:
0.00
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Niedowaga

Niedobrze. Masz niedowagę. Skontaktuj się z dietetykiem. Specjaliści ustalą plan diety, dzięki której przybierzesz na wadze.

Waga prawidłowa

Świetnie! Twoja waga jest w normie. Nie masz powodów do zmartwień.

Nadwaga

Masz nadwagę. Jesteś o krok od otyłości, ale możesz jej uniknąć! Skonsultuj się ze specjalistami, aby uzyskać idealnie dopasowaną dietę.

Otyłość

Niestety, Twój wynik wskazuje, że już chorujesz na otyłość I stopnia. Koniecznie skontaktuj się z dietetykiem, który ustali plan żywieniowy dla Ciebie.

Dokładna interpretacja wyników kalkulatora BMI

Poniżej znajdują się wszystkie opisy, które może wskazywać wskaźnik BMI, obliczany przez kalkulator BMI:

  • <16,0 – wygłodzenie
  • 16,0 – 16,9 – wychudzenie
  • 17,0 – 18,9 – niedowaga
  • 18,5 – 24,9 – waga prawidłowa
  • 25,0 – 29,9 – nadwaga
  • 30,0 – 34,9 – otyłość I stopnia
  • 35,0 – 39,9 – otyłość II stopnia
  • >40 – otyłość III stopnia

Body mass index – wskaźnik czego?

BMI (body mass index z języka angielskiego) to w skrócie mówiąc wskaźnik masy ciała. Dzięki temu kalkulatorowi, można samemu sprawdzić, czy nasza aktualna masa ciała jest odpowiednia. BMI wykorzystuje masę ciała (wyrażona w kilogramach) oraz wzrost (wyrażony w centymetrach).

Wykorzystywany jest między innymi do ocenienia ryzyka wystąpienia groźnych chorób takich jak miażdżyca, choroby niedokrwienna serca, udar mózgu, nowotwory.

Niska wartość BMI oznacza tyle, że nasza waga jest za mała w porównaniu do naszego wzrostu. Wysoka wartość BMI to zbyt duża masa ciała w stosunku do wzrostu.

Wraz ze zwiększającym się współczynnikiem BMI, zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób, które wiążą się z nadwagą. Pamiętaj – waga jest tylko jednym z wielu czynników, które podnoszą ryzyko wystąpienia przeróżnych chorób. Obok nich stoi styl życia, zbilansowana dieta, używki wszelkiego rodzaju. Aby sprawdzić swój stan zdrowia, najlepszym sposobem zawsze jest skontaktowanie się z dietetykiem lub lekarzem. To oni wykonają dla nas specjalistyczne badania, a także dobiorą dietę, która będzie pasować do naszego trybu życia.

Kalkulator BMI dla kobiet i mężczyzn

Normy, które są dostępne w kalkulatorze BMI zostały wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia. Jest to idealne narzędzie dla monitorowania BMI zarówno kobiet oraz mężczyzn. Są tutaj jednak pewne ograniczenia – nie powinny go obliczać kobiety w ciąży, a także sportowcy i starsze osoby. W przypadku tych grup osób, może występować więcej tkanki mięśniowej niż tłuszczowej lub masa mięśniowa może zanikać

Kalkulator BMI dla dzieci i młodzieży

BMI zostało określone dla osób powyżej 18. roku życia, a więc nie powinny być stosowane w przypadku dzieci. Jest to spowodowane tym, że w trakcie wzrostu lub rozwoju, zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej. Do obliczania prawidłowego rozwoju dziecka używa się tzw. siatki centylowe.

kalkulator bmi

Co do samego wskaźnika BMI –  warto co jakiś czas obliczać indeks masy ciała, aby określić czy jesteśmy w granicach prawidłowej masy ciała. Oprócz wykonania podstawowego obliczenia BMI, warto skonsultować się z dietetykiem, który określi czy nasze ciało nie zawiera zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej w porównaniu do tkanki mięśniowej. Nic nie zastąpi specjalistycznych wag, które mogą określić ich zależność. BMI nie uwzględnia bowiem płci, wieku, budowy ciała, a to właśnie te czynniki mogą mieć duży wpływ na rzeczywisty prawidłowy wskaźnik BMI.