Z roku na rok rośnie liczba osób zmagających się z nadwagą, ale i otyłością. Warto tutaj wiedzieć, że według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce ma kilka kilogramów za dużo. Do tego trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. Zatem te dane są wręcz przerażające, a pomyślcie tylko, że wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach liczba osób otyłych będzie rosła w szybki tempie. Czy można coś z tym zrobić? Oczywiście. Czas wziąć się za siebie. Konieczna na pewno jest zmiana nawyków żywieniowych. Poznajcie zasady zdrowej diety.
Spis treści
Złe pojmowanie diety
Wiele osób źle pojmuje słowo „dieta”. Często kojarzy się ona z odchudzaniem, a tak nie do końca jest. Otóż „zdrowa dieta” nie oznacza, że trzeba mało jeść i odczuwać głód. Chodzi tutaj o wprowadzenie zdrowych nawyków tyle tylko, że kluczowy jest czas ich wprowadzenia. Wybierając zdrową dietą, trzeba już cały czas jadać zbilansowane posiłki, a nie tylko przez okres miesiąca czy dwóch. Jeżeli zależy Wam na utrzymaniu prawidłowej wagi, nie możecie po krótkim czasie wrócić do starych nawyków, bo wtedy kilogramy również do Was wrócą. Do tego wszystkiego wiele osób sądzi, że wystarczy zjeść jeden duży posiłek, bo to lepsze niż jedzenie kilku mniejszych. A tak rzecz jasna nie jest. Jeżeli będziecie jeść jeden posiłek, to i tak możecie przytyć, a do tego jeszcze doprowadzicie organizm do niedoborów. Metabolizm bardzo szybko zwolni, co przełoży się na zdecydowanie powolniejsze spalanie tłuszczu i przyrost masy ciała. Niestety nawet małe błędy będą skutkować problemami z wagą.
Dieta kobiet – czym różni się od diety mężczyzn?
Zasadniczo dieta mężczyzn i kobiet powinna się różnić. Przede wszystkim różnica jest znaczna w zapotrzebowaniu kalorycznym. Standardowo uznaje się, że zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet jest niższe o około 400 do 600 kalorii, biorąc pod uwagę podobny styl życia. U mężczyzn najczęściej dochodzi do nadwagi czy otyłości na skutek nieprawidłowej diety, ale też siedzącego trybu życia. Tak też jest u kobiet, ale do tego kobiety na skutek wahań hormonalnych czy zażywania antykoncepcji hormonalnej mogą zmagać się z przerostem dodatkowych kilogramów. Wynika to z działania estrogenu, który spowalnia spalanie tłuszczu, czego wynik jest już znany. Dlatego nawet prowadząc względnie zdrowy styl życia, można zmagać się z nadwagą, właśnie na skutek wahań hormonów. W takim przypadku dieta redukcyjna dla kobiet jest niezbędna. Należy jeszcze bardziej obniżyć wartość kaloryczną o około 200 tak, by nie doprowadzić organizmu do niedoborów. Do tego trzeba wprowadzić większą ilość ruchu.
Zdrowa dieta to podstawa – jak o nią zadbać pracując dużo?
Każdy z nas powinien jadać zdrowe, zbilansowane posiłki. Dzięki temu ryzyko wielu chorób w tym otyłości znacząco się zmniejsza. Ale to nie wszystko. Otóż trzeba pamiętać o tym, by jadać regularnie i częściej, za to mniejsze porcje. Jeżeli nadal odczuwa się głód, nic nie stoi na przeszkodzie, by zjeść seler naciowy czy też marchewkę. Wiele osób zastanawia się jak wprowadzić do życia zdrową dietą skoro pracuje się dużo. Zasadniczo i to nie jest żadnym problemem. Prostym rozwiązaniem, które swoją drogą jest bardzo trafne jest catering dla kobiet i mężczyzn. Dania są zbilansowane, różnorodne i smaczne. Swoją drogą zyskacie też nico czasu, bo zamiast gotować, możecie wypocząć, poczytać książkę czy wyjść na spacer. Swoją drogą aktywność także jest bardzo ważna. Codzienny spacer, jogging czy jazda na rowerze są niezbędne, by zachować prawidłową wagę.
Jakie zasady wprowadzić do swojego życia?
Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i nie inaczej jest w przypadku diety i zdrowego stylu życia. Wprowadzając proste zasady można sporo zyskać. Przede wszystkim zyskuje się mniejsze ryzyko chorób, smukłą sylwetkę, ale i większą pewność siebie. Czas więc poznać te zasady. Oto one:
- jedz minimum 5 posiłków dziennie;
- nie objadaj się przed snem;
- nigdy nie jedz w łóżku;
- zadbaj o sen;
- gdy nie potrafisz zasnąć, wstań i wykonaj kilka ćwiczeń;
- nie zasypiaj przy włączonym telewizorze;
- zwracaj uwagę na to co jesz;
- unikaj przetworzonego jedzenia;
- całkowicie zrezygnuj z fast foodów;
- zrezygnuj z picia alkoholu i papierosów.