Kotlet schabowy – przepis

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Kotlet schabowy – przepis

Przygotowanie kotleta schabowego nie jest czymś, co jest piorunująco ciężkie, ale Polacy często popełniają błędy. Schabowy jest jednym z najpopularniejszych dań przygotowywanych w Polsce i musimy go robić dobrze – w końcu to nasza chluba narodu! Sprawdź w jaki sposób przygotować zrobić kotlety schabowe, którymi każdy się zachwyci? Nie czekaj, sprawdzaj! Nasz przepis możesz wykorzystać do niedzielnego obiadu, ale także w inne dni! Sprawdź jak zrobić schabowe, którym zachwycą się wszyscy!

Najlepsze kotlety schabowe – przepis

Dzięki namoczeniu kotletów schabowych w mleku z dodatkiem cebuli, otrzymasz niezwykle delikatne i kruche mięso ze schabu, dzięki czemu na długo zapamiętasz ten sposób przygotowania!

Jak zrobić kotlet schabowy?

Tak jak widziałeś powyżej – to bardzo prosty proces złożony z kilku etapów – od porcjowania schabu, przez marynowanie, obtaczanie w mące, jajku i bułce tartej, a na smażeniu kończąc.

Oczywiście nie musisz wcześniej namaczać mięsa w mleku – właśnie w taki, nie namoczony sposób najczęściej jedliśmy kotlety schabowe na obiad. Do nich zazwyczaj jedliśmy mięte ziemniaki lub ziemniaki z wody (w zależności od tego czy dostępne były młode odmiany ziemniaków czy nie) i surówkę z tego, co zostało z poprzedniego dnia.

Oczywiście wcale nie musisz smażyć tak jak tradycja nakazuje kotleta schabowego w smalcu. Smażenie w smalcu oprócz zwiększenia kaloryczności posiłku, spowoduje zmianę smaku schabu. Nie da się odtworzyć podobne smaku innymi sposobami.

Ile smażyć schabowego?

Generalnie nie ma tu zasady co do długości smażenia kotletów schabowych – wszystko zależy od tego jakiej grubości są Twoje kotlety schabowe oraz w jakiej temperaturze je smażysz. Standardowo powinno wystarczyć około 4 – 5 minut na jeden stronie kotleta schabowego, żeby idealnie usmażyć go na złoty kolor. Przy mniej rozgrzanej patelni – czas smażenia będzie dłuższy. Nie rozgrzana patelnia będzie powodować, że kotlet schabowy zamiast się smażyć – nasącza się tłuszczem, przez co jest cięższy i bardziej kaloryczny. Im bardziej rozgrzana patelnia, tym większe prawdopodobieństwo na to, że panierka i wierzchnia część kotlet zarumieni się (a nawet spalą się), podczas gdy w środku mięso wciąż będzie surowe. W przypadku naszej indukcji, której skala mocy palnika to 1 – 9, smażymy każdy rodzaj mięsa na 4 (czyli średni ogień na tradycyjnych płytach gazowych).

Co do schabu jako dodatek?

Często możesz również zastanawiać się co może stanowić dodatek do kotletów schabowych. Najbardziej polskie i najbardziej tradycyjne to oczywiście ziemniaki z wody i buraki. Ale nawet na te podstawowe i najbardziej rozpowszechnione składniki są zamienniki.

Zamiast ziemniaków, możesz wykorzystać:

  • frytki,
  • talarki z ziemniaków z piekarnika,
  • mięte ziemniaki / puree z ziemniaków,
  • podsmażane talarki z ziemniaków,
  • bataty / chipsy z batata,
  • puree z kalafiora.

A jako drugi dodatek w formie „sałatki”, możesz użyć:

  • buraki,
  • wiosenne sałatki składające się ze składników, które akurat są w sezonie,
  • kapusta kiszona,
  • fasolka szparagowa,
  • sałata ze śmietaną,
  • ogórki kiszone / korniszony,
  • marynowane warzywa.

A Ty? Jakie kotlety schabowe przygotujesz?