Korniszony – a inaczej ogórki konserwowe – otrzymuje się przez marynowanie oraz wekowanie ogórków w zalewie z wody, octu, cukru i soli kuchennej. Dodaje się do tej zalewy również odpowiednie przyprawy, które powodują, że ogórki konserwowe otrzymują dodatkową warstwę smaku, za które każdy je uwielbia.
W naszych domach rodzinnych używa się jednego i tego samego przepisu już od pokoleń. Sprawdź nasz przepis na ogórki konserwowe i jak są przygotowywane korniszony w naszych domach, skorzystaj z niego i przekazuj dalej!
Sprawdzony przepis na ogórki korniszony
Składniki
- 0,5 kg ogórków
- 5 szklanek wody
- 1 szklanka octu 10%
- na każdy litr wody 1 łyżka soli oraz 2 łyżki cukru
- angielskie ziele
- liść laurowy
- chrzan
- marchew
- cebula
- gorczyca
Instrukcje
- Wodę, ocet, sól oraz cukier mieszamy ze sobą w garnku. Dodajemy ziele angielskie, gorczycę i listek laurowy. Tak przygotowaną zalewę należy zagotować.
- W międzyczasie do słoików przekładamy ciasno ogórki, kawałek chrzanu, kawałek marchewki i cebulę w większych kawałkach. Możesz również dodać ząbki czosnku.
- Na dnie dużego garnka dajemy ścierki (dzięki nim słoiki nie będą nam podskakiwać) i zalewamy wodą – podgrzewamy ją do momentu, w którym jeszcze nie parzy nas woda, a będziemy mogli wsadzić do środka słoiki z ogórkami.
- Gorącą zalewę przelewamy do słoika z ogórkami i dodatkami. Szybko zakręcamy. Słoiki wkładamy do gorącej wody. Pasteryzujemy przez 5 minut w temperaturze 90 stopni.
- Po wyciągnięciu, obracamy do góry dnem.
To, w jakim rozmiarze będziesz mieć swoje ogórki gruntowe zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Z naszej zalewy możesz mieć małe marynowane ogóreczki lub porządne ogórki.
Pod wpływem temperatury, ogórki zmienią kolor. Pamiętaj, żeby zalać gorącą zalewą!
Do czego dodawać korniszony?
Korniszony (ogórki konserwowe) mogą bez problemu zastępować jakąkolwiek sałatkę, którą będziesz przygotowywać w swoim domu. U nas szczególnie często ogórki korniszony jada się z gulaszem (oczywiście z makaronem), karminadlami (kotlety mielone), ale będą również pasować do wszelkiego rodzaju kotletów, np. schabowego czy filetu z piersi z kurczaka. Możesz dodawać je również do kopytek.
Zalewa na korniszony
Przygotowanie zalewy na korniszony jest bardzo łatwe. Potrzeba jedynie ocet, wodę, sól i cukier z dodatkiem gorczycy, ziela angielskiego i liścia laurowego. Wszystko gotujemy i gotowe! Robimy ogórki konserwowe!