Dieta paleo

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Dieta paleo

Dieta paleo, a tak naprawdę dieta paleolityczna jest dietą inspirowaną żywieniem naszych przodków. Żywienie to, diametralnie różniło się od aktualnie spożywanych produktów. Jakie są zasady na diecie paleo, jakie produkty powinno się spożywać, a także jaki tryb życia powinniśmy mieć w trakcie tego rodzaju diety? Sprawdź artykuł!

Czym jest dieta paleo

Dieta paleo została stworzona z myślą o trybie życia naszych przodków z paleolitu (okres, w którym zostały stworzone narzędzia kamienne). Według badań, stan zdrowia ówczesnych ludzi był o wiele lepszy niż aktualnego społeczeństwa. Bardzo rzadko zdarzało się, aby ludzie chorowali na choroby układu serwcowo-naczynnego, cukrzycę typu 2, zespół metaboliczny czy nowotwory. Łowcy spożywali wtedy nieprzetworzoną żywność.

Ten rodzaj diety jest bardzo kontrowersyjna. Bardzo często można usłyszeć, że warzywa i owoce, które spożywali nasi przodkowie posiadają o wiele mniej witamin i innych składników mineralnych, przez co nie jest ona tak pożywna dla aktualnie nas. Zwierzęta także nie są odżywiane w sposób odpowiedni (m.in. przez naszpikowanie antybiotykami i inną chemią). Duża ilość przyswajanego mięsa może zwiększyć zakwaszenie organizmu, co pogorszy jego stan. Często mówi się, że paleo to nie tylko dieta, ale także styl życia.

W kwestii zmiany stylu życia. Ważnym jest także zadbanie o zdrowy sen – powinno się spać przez 8 godzin w ciemnym pomieszczeniu, zamiast kilku drzemek po obiedzie na kanapie przed telewizorem. Warto jest zacząć używać naturalnych kosmetyków, ograniczyć używanie chemii, która jest stosowana przez każdego na co dzień. Paleo to przede wszystkim ograniczenie żywności przetworzonej i zmiana na wszystko co zdrowe i naturalne! Twój organizm zacznie spalać tłuszcz, a węglowodany przestaną być źródłem energii. Powinny poprawić się także: trawienie oraz praca układu pokarmowego. Pomaga przy schorzeniach chorób hormonalnych i pomaga przy problemach z płodnością.

dieta paleolityczna

Dieta paleo – zasady

Wśród najważniejszych składników diety paleo jest mięso, owoce, warzywa korzeniowe, bulwiaste i liściaste, a także ryby, orzechy, jaja, a dla ekstremalnych zapaleńców diety – owady i larwy. Powinno się spożywać chude, ekologiczne mięso, najlepiej z chowu pastwiskowego, owoce morza, warzywa nieskrobiowe.

W ograniczonej ilości spożywać można kawę, herbatę, wino, miód, oleje kokosowy i rzepakowy.

Wyklucza się z diety za to każdy rodzaj roślin strączkowych, produkty zbożowe, nabiał i wszystkie produkty przetworzone, a także ogranicza się słodycze (w końcu w tych czasach nie znali czegoś takiego jak słodycze!).

Dietę dzieli się na 3 etapy, które nazywane są poziomami. Każdy z nich zawiera określoną liczbę dozwolonych posiłków „otwartych”, a według nich możesz dowolnie wybierać produkty:

I poziom – 3 posiłki otwarte tygodniowo,

II poziom – 2 posiłki otwarte tygodniowo,

III poziom – 1 posiłek otwarty tygodniowo.

Pierwszy poziom trwa przez 2-4 tygodnie, ale może się zdarzyć, iż trwa on dłużej. Można pozostać na tym etapie, ale każde przejście „na poziom wyżej” w teorii ma zwiększać korzyści zdrowotne. Według dietetyków, przez całe życie można wykorzystywać poziom drugi, a osoby z przewlekłymi chorobami powinni stosować trzeci poziom.

Dieta paleo jest bardzo restrykcyjna i ogranicza produkty, które spożywa się w aktualnych czasach, ale nie jest ona aż tak restrykcyjna i ciężka jak dieta ketogeniczna.

Czego spodziewać się po diecie paleo?

Zalet, które są oczywiste

Dzięki usunięciu z codziennego spożywania produktów, które są bogate w cukry lub te, które są przetworzone, ograniczamy spożycie soli i nienasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczy trans. Pozwala to na ograniczenie rozwoju chorób takich jak cukrzyca i otyłość. Dostarczamy także naszemu organizmowi wiele, odpowiednich składników odżywczych. Ograniczane w ten sposób są ciężkostrawne produkty, dzięki czemu każda osoba na diecie paleo czują się zdrowiej i lżej. Wpływa pozytywnie na tolerancję glukozy, profil lipidowy i ciśnienie tętnicze. No i oczywiście najważniejsze – dzięki tej diecie można także stracić zbędne kilogramy!

Nieuniknionych wad

Ograniczenie produktów mlecznych oraz produktów zbożowych może źle wpłynąć na ogranizm, tym bardziej jeśli wcześniej były one spożywane na co dzień. Dlatego też, nie jest to dieta odpowiednia dla osób, które nie cierpią na nietolerancję laktozy i nie miały żadnych problemów żołądkowych. Można wtedy narazić się na niedobór witamin, które wcześniej normalnie się spożywało. Jeśli jednak ktoś cierpi z powodu nietolerancji laktozy – dieta paleo jest idealna dla niego. Duża ilość białka w diecie może także doprowadzić do bardzo mocnego obciążenia nerek i zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.

W przypadku długiego czasu na diecie paleo, można doprowadzić do:

  • hipercholesterolemii,
  • chorób nerek i wątroby,
  • chorób nowotworowych,
  • osteoporozy i złamań,
  • niedoborów witaminy D i niektórych minerałów (przede wszystkim wapnia).
dieta paleo zasady

Kto może przejść na dietę paleo?

Ten rodzaj diety jest odpowiedni dla osób, które mają problemy z tolerancją laktozy lub mają problemy żołądkowe przy spożywaniu produktów wysoko przetworzonych (np. fast foody).

Dodatkowo, każda osoba, która zastanawia się nad przejściem na ten rodzaj diety (a raczej chce zmienić swój styl życia), powinna pierwsze skonsultować się ze swoim lekarzem lub dietetykiem. Każde nieumiejętne próbowanie diety (niezależnie od rodzaju) może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia organizmu.

Dieta paleo – przepisy

Jeśli nie jesteś jeszcze zdecydowany na zamówienie cateringu dietetycznego i masz dużą ilość czasu, który możesz poświęcić na stanie w kuchni i na zakupach – poniżej przedstawiamy krótkie menu diety paleo. Zdecyduj sam na co masz ochotę!

Na diecie paleo możesz przygotować: frittatę ze szpinkiem, fetą, pomidorem i koperkiem, muffiny czekoladowo – ananasowe, pulpeciki drobiowe z makaronem, filet z kurczaka w ziołach, awokado faszerowane krewetkami, sałata z oliwkami.

Twoimi przekąskami mogą zostać: jajka na twardo, jakiegokolwiek rodzaju, niesolone orzechy, korzeń selera, pomidory, marchew.

Nie jesteś pewny ile dokładnie kalorii powinieneś przyjąć każdego dnia? Najlepiej przed rozpoczęciem swojej diety udać się do lekarza i dietetyka, aby wykonać odpowiednie badania. Pamiętaj, że każdy z nas ma inne zapotrzebowanie kaloryczne, które zależy od stylu życia, a także celu rozpoczynania zmian w diecie. Najważniejsze jest Twoje samopoczucie, a jeśli odczuwasz, że Twój organizm źle reaguje na sposób żywienia z epoki paleolitycznej – od razu zgłoś się do lekarza czy dietetyka, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Każda dieta, która jest realizowana w nieodpowiedni sposób, będzie miała negatywny wpływ na Twoje życie lub zdrowie.