Na czym polega dieta niskowęglowodanowa?

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Na czym polega dieta niskowęglowodanowa?

Lato oraz sezon urlopowy sprzyja większej motywacji do zrzucenia zbędnych kilogramów. Diety niskowęglowodanowe to jeden ze sposobów na osiągnięcie upragnionej sylwetki oraz spadek masy ciała. O czym warto pamiętać przy stosowaniu diety niskowęglowodanowej? Co wyróżnia diety low carb?

1. Czym jest dieta niskowęglowodanowa?

2. Czego możesz spodziewać się po diecie niskowęglowodanowej?

3. Jakie są skutki uboczne diety niskowęglowodanowej?

Czym jest dieta niskowęglowodanowa?

Na czym polega dieta niskowęglowodanowa? Zgodnie z sugestywną nazwą dieta niskowęglowodanowa cechuje się niską zawartością węglowodanów. W efekcie jest też postrzegana jako jedna z najskuteczniejszych metod pozwalających na szybkie zrzucenie wagi.

Dieta oparta na low carb opiera się na ograniczeniu spożycia węglowodanów na rzecz większego spożycia białka oraz tłuszczów. Ten rodzaj diety był wysoce popularny w latach 80-tych minionego wieku. Istnieje kilka rodzajów takiej diety, która może dostarczać organizmowi odmienną liczbę kalorii:

– dieta niskowęglowodanowa – dostarcza organizmowi mniej niż 50 g węglowodanów dziennie,

– klasyczny rodzaj diety niskowęglowodanowej – zapewnia mniej niż 150 g węglowodanów w ciągu dnia,

– dieta niskowęglowodanowa umiarkowana – jest w stanie zapewnić mniej niż 250 g węglowodanów w ciągu doby.

Czego możesz spodziewać się po diecie niskowęglowodanowej?

Taka dieta, która cechuje się obniżoną zawartością węglowodanów, a wyższą zawartością białka z pewnością sprawdzi się u osób, które praktykują sporty wytrzymałościowe. Wtedy też zaleca się im stosowanie umiarkowanej diety niskowęglowodanowej, która jest w stanie zapewnić ok. 40% dziennej energii właśnie z węglowodanów. Dietę ketogeniczną stosuje się też niekiedy podczas zwalczania wybranych chorób o charakterze metabolicznym, takich jak np. nowotwory czy lekooporna padaczka.

Ten rodzaj diety opiera się przede wszystkim na produktach pochodzenia zwierzęcego, które nie mają węglowodanów, albo w niskiej ilości. O jakich produktach zatem mowa? Przede wszystkim jest to mięso, jaja, owoce morza oraz ryby. Niemałą rolę odgrywa tu także oliwa z oliwek, smalec oraz masło. Konieczne jest też uzupełnianie tych produktów warzywami. Z reguły bazują one na warzywach o niskiej zawartości węglowodanów. Jest to np. sałata, pomidory czy ogórki.

Po dietę low carb sięgają często te osoby, które chcą zrzucić nadmiar kilogramów. Spadek wagi to właśnie jedna z zauważalnych zalet tej diety, jednak po dłuższym czasie stosowania skuteczność tej diety w kontekście szybkiego odchudzenia maleje. Wynika z tego, że dietę niskowęglowodanową powinno się stosować raczej krótkookresowo, aby zapracować na spadek wagi czy doprowadzić do obniżenia ciśnienia krwi. Nie jest to raczej dieta przeznaczona do ciągłego stosowania.

W dłuższej perspektywie taki sposób odżywiania polegający na mniejszym spożyciu węglowodanów może doprowadzić do zwiększonego ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, chorób naczyń mózgowych i raka.

Jakie są skutki uboczne diety niskowęglowodanowej?

Dieta niskowęglowodanowa stosowana przez zbyt długi czas może doprowadzić do:

– zwiększonego stężenia cholesterolu z uwagi na to, że w tej diecie dominują właśnie produkty odzwierzęce,

– nieprawidłowo zbilansowana dieta może nie dostarczać odpowiedniej ilości witamin oraz składników mineralnych, co z kolei może skutkować pojawieniem się niedoborów pokarmowych,

– długie stosowanie takiej niskowęglowodanowej diety może prowadzić do większego ryzyka chorób nerek czy wątroby, a także osteoporozy czy chorób sercowo-naczyniowych.

Jak widać – low carbohydrate diet nie powinno być stosowane przez cały czas, a jedynie doraźnie. Diety niskowęglowodanowe nie mogą być praktykowane nieustannie. Jeżeli zależy Ci na tym, aby uzyskać spadek masy ciała – to dobre rozwiązanie.