Dieta OXY

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Dieta OXY

Każdy z nas czasem ma motywację, żeby zrzucić trochę nadprogramowych kilogramów lub, żeby po prostu troszkę lepiej zacząć się odżywiać. W końcu natkniemy się na dietę OXY, ale chyba warto wiedzieć czym ona dokładnie jest. W skrócie – to dieta, która przypomina dietę Dukana, która dodatkowo, pozwoli nam oczyścić organizm. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz artykuł!

Zasady diety OXY

Dieta OXY jest dietą proteinową (przez twórców nazywana także dietą białkowo-rotacyjną), która polega na czterech fazach, w ramach których mamy schudnąć. Według twórców diety, to system odchudzania, który nie jest tak szkodliwy dla organizmu jak dieta Dukana. Dzięki niej, można bardzo szybko schudnąć, ale obligatoryjnym jest tutaj spożywanie tzw. OXY Shake, który składa się z prostych składników – owoce żurawiny (łac. Oxycoocus, żurawina wielkoowocowa), kefir oraz otręby pszenne.

OXY Shake, który jest regularnie spożywany, spowoduje usunięcie toksyn z organizmu, oczyści drogi moczowe. Dzięki niemu zostaną także zneutralizowane efekty uboczne tej diety proteinowej – m.in. problemy z wątrobą i nerkami, kłopoty z wypróżnianiem (zatwardzenie), obniżenie formy, wzdęcia, uczucie ciężkości, zmęczenie.
Fazy diety OXY:

 • I-sza faza – detox – wprowadzenie do diety OXY, która polega na przyzwyczajeniu się organizmu do zmian oraz pozbywa się nadmiaru toksyn zalegających w nim.
 • II-ga faza – fat burning – bardzo szybka redukcja masy ciała (tkanki tłuszczowej). Zwiększane jest tutaj spożywanie ilości białka zwierzęcego,
 • III-cia faza – step – utrwalanie uzyskanego efektu odchudzania z pierwszej fazy. W czasie trwania tej fazy, spożywa się produkty bogate w tłuszcze roślinne. Ważne jest także, aby pamiętać o odpowiednich proporcjach między tłuszczami pochodzenia roślinnego i zwierzęcego – powinno być 50 do 50.
 • IV-ta faza – balance – faza, która ma za zadanie uchronić przed efektem jojo. Do jadłospisu dołącza się węglowodany oraz tłuszcze w odpowiednich proporcjach. Białko to 15-20% całości jadłospisu. Można zacząć jeść także owoce,
 • stabilizacja – wychodzenie z diety.

Każda faza powinna trwać 7 dni – cała dieta OXY trwa 4 tygodnie. W trakcie jej trwania, spożywa się 5 posiłków dziennie. Są to śniadanie, poranna przekąska, obiad, podwieczorek oraz kolacja.

Cały plan diety OXY powinien być dobierany na podstawie kilku czynników. Są to masa ciała, płeć, wiek, poziom aktywności fizycznej, a także cel korzystania z diety.
Dietę można także podzielić na trzy różne rodzaje – OXY, OXY Vege, OXY Vege + Fish. Dodatkowo, dzieli się ją na kilka rodzajów planów – szybki/angażujący, tradycyjny/mieszany, a w czasie jej trwania, można zmieniać posiłki zgodnie z naszymi preferencjami.

Dieta ma także swoją dedykowaną aplikację, w której można śledzić swoje postępy, a także w o wiele łatwiejszy sposób można zaplanować swój jadłospis. Motywuje ona także do kontynuowania diety oraz organizacji całości przedsięwzięcia.

dieta oxy

Dieta wysokobiałkowa – efekty po miesiącu czy dłuższym okresie

Twórcy diety OXY dumnie mówią o 0,5 – 1 kg spadku tkanki tłuszczowej (masy ciała) w ciągu tygodnia. Nie ma tutaj jednak gwarancji schudnięcia określonej ilości kilogramów. W zależności od dotychczasowego sposobu życia – odżywiania oraz stopnia aktywności fizycznej – liczby spadające na wadze będą się różnić. Wszelkie dane dotyczące kalorii, które należy spożyć w ciągu dnia, są generowane na podstawie wzorów twórcy diety. Ustalana jest jak najmniejsza ilość kalorii, które należy spożyć w ciągu dnia.

Dla każdego, efekt stosowania diety OXY, będzie różnił się w zależności od osoby, która ją stosuje. W Internecie można przeczytać opinie, że użytkownicy są bardzo zadowoleni – poprawia się kondycja skóry, a dieta sama w sobie jest bardzo łatwa do stosowania. Z drugiej strony, pojawiają się także osoby, które narzekają na efekt jo-jo, pogorszone samopoczucie, a także wysoki koszt, który jest generowany przez stosowanie się do zasad diety.

Bardzo ciężko określić dokładne efekty diety OXY, składa się ona bowiem z indywidualnych obciążeń i ułatwień każdej osoby stosującej dietę. Nie obeszłoby się jednak bez przeciwwskazań w diecie OXY.

Dieta OXY ma także swoje negatywne efekty. Bardzo często można przeczytać lub usłyszeć, że osoby na diecie OXY narzekają na kilka efektów ubocznych. M.in. są to suchość w ustach, przykry zapach potu oraz oddechu, zły stan skóry, paznokci, a także bóle mięśni i stawów, ogólne osłabienie, mdłości, rozdrażnienie, bóle głowy, problemy ze skoncentrowaniem się, biegunki, zaparcia, niestrawność. Jest to wszystko spowodowane spożywaniem białka w ilości większej niż dotychczas. Może to także doprowadzić do stanów zapalnych w organizmie, powstania kamieni nerkowych, a także obciążenia wątroby. Zbyt długie spożywanie białka w dużej ilości, często dochodzi do chorób układu krążenia, nowotworów jelita grubego, osteoporozy.

dieta oxy

Dieta wysokobiałkowa – przeciwwskazania

Każdorazowe rozpoczęcie jakiejkolwiek diety – niezależnie czy jest ona wycieńczająca dla organizmu, czy też nie – powinno być powiązane z skonsultowanie się z dietetykiem, a także z podstawowymi badaniami, które należy wykonać.
Wysokobiałkowa dieta nie powinna być stosowana, przez osoby, które cierpią na:

 • cukrzycę,
 • miażdżycę,
 • nadciśnienie,
 • osteoporozę,
 • choroby tarczycy,
 • anemię,
 • kamienie żółciowe,
 • nowotwory,
 • dna moczanowe,
 • choroby wątroby,
 • alergie pokarmowe na białko,
 • insulinoodporność,
 • choroby nerek,
 • zaburzenia na tle hormonalnym,
 • choroby układu trawiennego.
dieta oxy

Diety nie powinny stosować także kobiety w ciąży, kobiety karmiące piersią i oczywiście dzieci. Nie zalecana jest także dla osób, które przewlekle chorują, a także tych, które na co dzień stosują leki.

Dieta oxy – jadłospis i przepisy

Dieta OXY charakteryzuje się monotonnością w zakresie posiłków, które spożywa się w trakcie stosowania diety.
Śniadanie – jajko na twardo lub twaróg z dodatkami (np. w postaci warzyw),
Poranna przekąska – koktajl przygotowany z kefiru lub ryba,
Obiad – mięso i warzywa,
Podwieczorek – nabiał,
Kolacja – ryba, jajka lub danie z dodatkiem nasion roślin strączkowych.

Do całości brakuje jedynie wcześniej wspomnianego OXY Shake, który można przygotować na własną rękę z żurawiny wielkoowocowej, kefiru i otrębów pszennych. Można także zamówić mieszankę żurawiny, dodać do tego babkę jajowatą, ksylitol i oczywiście kefir + otręby pszenne. Jego zadaniem jest neutralizowanie efektów ubocznych zmiany stylu żywienia oraz detoksykacja ciała.

Dieta OXY – opinie

Dietetycy wypowiadają się na temat tej diety w bardzo różnorodny sposób. Jest to spowodowane tym, że każda z osób, która stosuje dietę OXY, otrzyma inny rezultat. Z jednej strony, dieta pozwoli na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale jest tutaj bardzo wysokie prawdopodobieństwo na to, że pojawi się efekt jo-jo. Pomimo wielu czynników wpływających na sposób stosowania tego stylu życia, nie brany jest jeden z najważniejszych czynników – stan zdrowia osoby, która przechodzi na OXY.

Pamiętaj, że każda dieta, którą chcesz wprowadzić do swojego życia, powinna być skonsultowana z dietetykiem. To dzięki niemu będziesz pewny/a, że zmiana stylu odżywiania czy trybu życia nie wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie i życie. Najgorszym jest bowiem rozpocząć zmianę stylu żywienia, która utrudni Twoje codzienne funkcjonowanie, a także wprowadzi zamęt i chaos w postaci chorób.

Największym wyzwaniem dla osób na diecie OXY jest faza fat burning, która wydaje się być najbardziej restrykcyjna dla każdego.

Podsumowanie

Dieta OXY pomimo swoich zalet w postaci szybkich efektów odchudzających i oczyszczających, posiada bardzo wiele niewiadomych, które mogą doprowadzić do dobrych skutków lub wręcz przeciwnie – do bardzo negatywnych. Modyfikacja diety Dukana, która jest o wiele praktyczniejsza i bezpieczniejsza, jest według nas delikatnie nieudana, dlatego też nie warto przechodzić na dietę OXY. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od przejścia na tą dietę, będzie zdecydowanie się na zmianę nawyków żywieniowych pod okiem dietetyka lub sprawdzenie innych rodzajów diet. To on dobierze najlepiej spisujący się jadłospis, który będzie szyty na miarę na podstawie wszystkich aspektów Twojego życia. Nie samą dietą z Internetu człowiek żyje 😉 W każdy inny sensowny sposób, możesz zrzucić zbędne kilogramy.