Catering dietetyczny czy warto

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Catering dietetyczny czy warto

Dieta pudełkowa jest coraz to częstszym tematem na ustach każdej z osób, która albo chce „wziąć się za siebie” albo chce ograniczyć zajadanie się fast foodami i zacząć zbilansowaną dietę. Każdy na tym etapie zastanawia się czy warto próbować cateringu dietetycznego. Można spotkać bardzo dużo influencerów, którzy „polecają” cateringi dietetyczne. Czy warto zawsze im wierzyć? Co my o tym wszystkim sądzimy?

Dla kogo taki luksus?

Z czym kojarzą Ci się diety pudełkowe? Sportowcy, mięśniaki? Nie tylko! Dieta pudełkowa na początku była rzeczywiście dedykowana sportowcom i osobom, które występują na wielu różnych turniejach typu strongman, ale ta era się skończyła. Teraz coraz to więcej osób zamawia dla siebie i rodziny trochę jedzenia w pudełkach. Nie musisz zastanawiać się nad tym ile kalorii potrzebujesz przyjąć w ciągu jednej doby. Wszędzie jest dostępny dietetyk, z którym możesz się skontaktować w celu opracowania Twojej kaloryczności, która dieta będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia, jakich składników powinieneś unikać. Dzięki temu, masz kolejne rozwiązanie na zdrowe dania. Dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej – zapraszamy poniżej!

Dieta pudełkowa ma naprawdę wiele plusów i minusów, poniżej kilka informacji.

Gusta i upodobania

To wydaje się być pierwszym z kryterium wyboru cateringu. „Czy ta dieta mi na pewno posmakuje?”, „A co jeśli będę mieć coś, co mi nie będzie smakować?”. Na początku zawsze się nad tym zastanawiamy, ja sam zaczynając swoją przygodę z cateringiem dietetycznym miałem takie obawy. Jestem typowym mięsożercą, a widząc w propozycjach dań sałatki i małą ilość mięsa byłem po prostu przerażony. Nawet jeśli dania, które proponuje dieta pudełkowa spasują Ci, możliwe, że kwestia doprawiania potraw będzie punktem zapalnym. Te wszystkie wątpliwości mogą być rozwiane przez okresy testowe, które proponują praktycznie wszystkie cateringi dietetyczne. Przykładowo, ja pokochałem jedzenie sałatek (nawet takich, które nie mają mięsa), zacząłem jeść więcej dodatków z samą solą i pieprzem, bez dodatkowych przypraw. Swoją drogą – wszelkie posiłki musiałem delikatnie solić. Kucharz definitywnie wolał pieprzyć niż solić 😉 Nowe smaki za każdym razem będą ciekawe i chociażby dla tych rzeczy warto dać jedzeniu w pudełkach szansę.

Aktualizacja na dzień 29.01.2022 r. – znowu żyjemy z dietą pudełkową i bardzo dużo cateringów daje swoim Klientom możliwość wymiany dań – czy to na podstawie punktów w programie lojalnościowym, albo za dodatkową dopłatą. M.in. jest to możliwe w Powermealu. Dzięki temu nawet jeśli zobaczymy, że za 2 dni będzie makaron penne z sałatą, mozarellą, fasolą i oliwą z oliwek, a my ich nie trawimy – po prostu można to danie wymienić! Na pewno to pomaga wielu Klientom i daje nam wygodę i poczucie wpływu na to, co będziemy jeść 🙂

Sprawdź także czym jest dieta sokowa czy dieta ketogeniczna o których piszemy w osobnych artykułach. Często w zależności od rodzaju diety mamy różne smaki, które dominują w codziennych posiłkach. Są pewne odłamy cateringów, w których przygotowują jedynie posiłki pod keto, sprawdź w artykule – dieta pudełkowa keto.

Dostawa

W zależności od tego w jakiej odległości od cateringu mieszkacie, dostajecie swoje dania o różnych porach. Zespoły z cateringu dietetycznego pracują po nocach, żeby kurierzy dostarczali nam jedzenie nad ranem, żebyśmy mogli dostać śniadanie zanim się obudzimy. Mój dostawca był w odległości około 80 km od mojego miejsca zamieszkania, a torby z posiłkami dostawałem w godzinach od 3 do 6 nad ranem. Wszystko było przygotowane pod schodami w budynku, w którym pracuję. No właśnie – za pierwszą dostawą trzeba umówić się z kurierem, w którym miejscu będzie zostawiać Twoją przesyłkę. Jeśli mieszkasz w domu prywatnym, może przerzucać Ci przez płot, a jeśli jesteś z bloku – możesz przekazać mu klucz do klatki, a kurier będzie zostawiał Twoje jedzenie pod drzwiami mieszkania. Jedyny wymóg jest taki – jeśli nie masz domofonu na kod, musisz wyrobić kurierowi klucz (to mu bardziej na rękę niż zapamiętanie skomplikowanego kodu).

Pieniądze

A jak wygląda kwestia finansowa? Pewien dobry catering dietetyczny ma taką ofertę – przy zamówieniu na 20 dni wprzód, bez sobót i niedziel, przyjdzie nam zapłacić 1 220 zł za dietę standard 2500 kcal, co daje 61 zł za dzień pięciu pełnowartościowych posiłków z wysokiej jakości produktów.

Przy takiej cenie jeden posiłek to równowartość 12,20 zł. Teraz wyobraź sobie, że idziesz do restauracji lub samemu przygotowujesz sobie posiłek taki jak np. pełnoziarniste penne w sosie grzybowym z plastrami kurczaka w marynacie z różyczkami kalafiora i brokuła (jedno z dań, które dostawałem z cateringu). Dużo, mało za taką dawkę jedzenia?

Jesteś samotnie mieszkającą osobą, żeby kupić składniki na wyżej wymieniony posiłek musiałbyś wydać o wiele więcej. Inflacja? Ciebie jako osobę kupującą to dotknie, cateringi dietetyczne za to kupują masowo, a inflację są w stanie zamortyzować w cenie cateringu, który jest do Ciebie codziennie dowożony. Oprócz tego, musisz jeszcze liczyć się z pieniędzmi, które musisz przeznaczyć na mycie naczyń po skończeniu przygotowania posiłku, po zjedzeniu posiłku. Dochodzą do tego koszty wywozu śmieci, które są generowane przez składniki na potrawy. Jeśli kupisz składniki na jakieś zdrowe jedzenie, bardzo często zostanie Ci coś dodatkowo, więc następnego dnia najprawdopodobniej będziesz musiał zjeść to samo, a w cateringu możemy liczyć przede wszystkim na różnorodność dań. Pamiętaj też, że jeśli chcesz utrzymać linię lub schudnąć, to musisz zadbać o zbilansowane posiłki. Nie każdy jest dietetykiem i niektóre dania po prostu mogą być niedietetyczne i nie spełniające wszystkich norm.

Jesteś jednym z członków razem mieszkającej rodziny? Musisz przygotować kilka porcji, stać przy garach zamiast siedzieć z rodziną. Zamówienie cateringu dietetycznego pozwoli Ci na oszczędzeniu na rachunkach.

cały dzień najtańszej opcji

Punkty lojalnościowe

Co ciekawe, bardzo dużo cateringów dietetycznych ma też swoje programy lojalnościowe – im dłużej będziemy z jednym cateringiem, tym dla nas lepiej. Mniej więcej działa to na tej zasadzie, że dostajemy punkty za:

  • założenie konta,
  • zgodę na przesyłanie informacji marketingowych – niezależnie od tego czy to tylko dla punktów czy nie, warto zapisać się do baz cateringów – często wysyłają kody rabatowe, którymi warto się zainteresować,
  • polecanie cateringu znajomym – Twój znajomy też dostanie rabat na swoje pierwsze zamówienie,
  • ocenianie zamówionych dań,
  • zmianę droższej diety na tańszą (wtedy różnica jest dodawana na konto klienta),
  • za wydanie określonej kwoty (często jest to 1 zł = 1 punkt.

Jeśli któryś z cateringów będzie odpowiadać nam odpowiadać, po prostu warto z nimi zostać na dłużej. Często zdarza się, że cateringi otwierają swoje dodatkowe marki, a wtedy… zamówimy catering, który nam nie smakuje, rezygnujemy. Z niego i przechodzimy do innego cateringu i innej diety, która wychodzi z tej samej kuchni (xD).

Czas, a raczej oszczędność czasu

Czas także powinien doliczać się do sekcji pieniędzy. Każdy z nas, pracujących, ma określoną stawkę godzinową. Ma także określoną stawkę roboczogodziny pracy. Zakładając, że jest to 50 zł oznacza, że każda Twoja godzina może być warta 50 zł, a czynności które wykonujemy powinny być tego równowartością. Czy przygotowywanie posiłków pozwala Ci na realizowanie zadań? Będąc przedsiębiorcą lepiej przez godzinę zajmować się swoją firmą aniżeli bawić się w samodzielne gotowanie. Dziennie spędzamy przyrządzając dania około dwóch godzin. To bardzo dużo czasu, który możemy zaoszczędzić i zamiast niego zacząć uczyć się czegoś nowego (kursy online, języki itd.), zająć się rodziną lub po prostu odpocząć. To dla naszego organizmu dieta, której potrzebuje każdy 😉

Wygoda

Nie tylko czas się tutaj liczy! Możesz wreszcie odpocząć, nie przejmować się tym, że musisz przygotować posiłki. I to 5 w ciągu dnia. Taka zbilansowana dieta jak każdy z jej pięciu smakołyków każdego dnia pozwoli na to, żeby Twój organizm poczuł się o wiele lepiej. Początkowe dni to delikatny szok dla Twojego ciała, ale na pewno warto to przetrwać, żeby zobaczyć efekty diety.

Dostając swoją dietę pudełkową, miałem więcej czasu na naukę różnych rzeczy czy po prostu hobby. Dzięki niemu czułem się o wiele lepiej – miałem o wiele więcej energii, o którą naprawdę warto walczyć. Nie pochodziła ona też ze szkodliwych produktów takich jak batony, naleśniki czy pączki. Wszystkie posiłki były przygotowane w sposób zdrowy, nie posiadały cukru, czy za dużo soli. Do swojej diety dołożyłem jeszcze jedno – całkowicie odrzuciłem cukier. Warto było! Znowu, na początku było bardzo ciężko, bo organizm doszukiwał się cukru w moim organizmie, ale po czterech dniach mogłem spokojnie przeżyć dzień bez bólu głowy czy już z większą energią życiową.

To co przede wszystkim dawała mi dieta pudełkowa i pięć zbilansowanych posiłków dziennie to ogromna wygoda. Szedłem do pracy, nie musiałem w ogóle przejmować się tym, żeby coś kupić rano do pracy, wiedziałem że w biurze czekał na mnie catering dietetyczny, przez co aż chciało się pójść w poniedziałek do pracy. Gotowanie nigdy nie było dla mnie jakimś wielkim wyzwaniem, a nawet je lubiłem. Ale dlaczego bardziej podobała mi się tortilla do pracy niż obiad zamówiony w jakiejś restauracji? Na pewno dlatego, że zdrowe posiłki z cateringu są po prostu wygodne. Nie musisz się niczym przejmować czy robić jakieś planowanie posiłków czy robienie zakupów. Po prostu otwierasz paczkę i jesz. Nie przeznaczasz na posiłki aż tyle czasu jak podczas diety!

jedzenia kuchni menu pudełkach jedzeniu

Podsumowanie

Więc tak podsumowując, czy w ogóle warto zamawiać taką dietę i czy warto w ogóle interesować się cateringiem dietetycznym mieszkając w domu, bloku, gotując dla osób bliskich czy tylko dla siebie? Na pewno! Dieta tego typu bardzo pomaga na codzień, a nawet jeśli skończy Ci się dieta, przykuwasz większą uwagę do tego co jesz. Dzięki temu, że miałem przyjemność korzystać z diety pudełkowej mogłem po pierwsze zdrowo się odżywiać, dostawać dietę pod drzwi w tygodniu.

Nasza dieta pudełkowa pozwoliła także na zwiększenie ilości przepisów, które są rzeczywiście fit i pyszne. Sprawdź jeden z nich w naszym osobnym artykule – z czym jeść makaron.

Warto korzystać z cateringu dietetycznego, dzięki czemu odzyskasz trochę swojego życia i będziesz mógł/mogła przeznaczyć ten zaoszczędzony czas na przebywaniu z rodziną! Każdego na diecie złapie jeden dzień, kiedy chcemy zrobić cheat meala. Z cateringiem dietetycznym typu Powermeal lub Masterdieta nie będzie tego problemu! Przekonajcie się do pudełek z jedzeniem z jednym z tych cateringów!

Dobre jedzenie, które możesz jeść przez cały dzień to coś, o czym każdy marzy. Jeśli nie jesteś w stu procentach pewny, żeby zamówić swoje pudełka, wykorzystaj dzień próbny, który ma prawie każdy catering. Wybierając ilość kalorii, jesz dokładnie tyle, ile powinieneś jeść czy to na utrzymanie wagi czy schudnięcie lub nabranie masy. Na diecie może być każdy, ale czy każdy będzie słuchał się dietetyka lub czy produkty z pudełek będą jedynymi daniami, które się je w ciągu dnia? Wszystko zależy od osoby!

Przestawiłem się na delikatnie bardziej zdrowy tryb życia, a oszczędność czasu, który pozyskałem z czasu na gotowania – nikt mi nie da tyle frajdy i zabawy co ten czas wolny, który wtedy miałem aż w nadmiarze. Mimo to, wciąż martwiłem się, że doba ma tylko 24 godziny. Dieta pudełkowa z dowozem jest definitywnie rozwiązaniem, które warto polecić!