Łosoś jest smaczną i chętnie spożywaną przez konsumentów rybą morską, która charakteryzuje się wysoką koncentracją składników odżywczych. Jest wartościowym źródłem białka, zdrowych tłuszczów i składników mineralnych. Co zawiera łosoś i jak należy rozumieć pojęcie zdrowych tłuszczów?
Łosoś, jako źródło zdrowych tłuszczów
Wysokie spożycie ryb i owoców morza jest charakterystyczne dla ludności zamieszkującej basen Morza Śródziemnego. Pochodząca z tamtych rejonów dieta śródziemnomorska jest uznawana za najzdrowszy na świecie model żywienia. Dzieje się tak za sprawą ograniczenia spożycia mięsa na rzecz ryb, które są doskonałym źródłem białka. Ryby, jak np. łosoś MOWI nie zawierają znaczących ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, a związki lipidowe w nim zawarte określane są mianem zdrowych tłuszczy. Są to nienasycone kwasy tłuszczowe, które wykazują szereg właściwości prozdrowotnych.
Szczególne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka mają długołańcuchowe kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3. Ich spożycie będzie wpływać na poprawę stanu zdrowia w wielu jednostkach chorobowych. Zalecane są pacjentom z chorobami układu sercowo-naczyniowego np. miażdżyca naczyń krwionośnych, czy nadciśnienie tętnicze oraz osobom cierpiącym na zaburzenia lipidowe, szczególnie w hipercholesterolemii. Zwiększone spożycie ryb morskich jest ważne dla osób z otyłością, insulinoopornością i cukrzycą typu 2. Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie indukuje przewlekły stan zapalny, dlatego kwasy tłuszczowe omega-3 będą wpływać korzystnie na poprawę stanu zdrowia.
Dlaczego łosoś nie tuczy?
Łosoś to ryba, która powinna regularnie gościć na naszych stołach. Łosoś swoje kalorie zawdzięcza wysokiemu udziałowi nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne w żywieniu człowieka.
Łosoś – wartości odżywcze w 100 gramach:
- wartość energetyczna – 201 kcal;
- białko – 19,90 g;
- węglowodany – 0,00g;
- tłuszcze ogółem 13,60 g;
- kwasy tłuszczowe jednonienasycone – 5,52 g;
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone – 4,79 g;
- kwasy tłuszczowe nasycone – 2,94 g.
Łosoś jest bardzo dobrym źródłem pełnowartościowych protein, które będą korzystnie wpływać na proces redukcji masy ciała.
Poza tym ze względu na wysoką koncentrację ważnych składników odżywczych takich jak witaminy i cenne składniki mineralne jest on bardzo pożądany u osób stosujących się do zasad zdrowego odżywiania.
Dodatkowo warto zadbać o odpowiednią wartość energetyczną dziennego jadłospisu. W celu redukcji masy ciała należy wyeliminować produkty wysoko przetworzone m.in. słodkie i słone przekąski, dania typu fast-food i słodzone napoje gazowane, a nie ryby.
Łosoś a zdrowa dieta
Łosoś jest zaliczany do produktów typu superfood ze względu na dużą zawartość ważnych składników odżywczych. Doskonale sprawdzi się w diecie osób aktywnych ze względu na obecne proteiny, które będą wspierać pracę i regenerację mięśni. Dodatkowo zawiera ważne witaminy o działaniu antyoksydacyjnym (witamina A, witamina E) oraz składniki mineralne takie jak: cynk, wapń, fosfor, potas i selen.
Zalecenia żywieniowe dotyczące spożycia ryb wskazują na włączenie ich do jadłospisu przynajmniej dwa razy w tygodniu, przy jednoczesnym ograniczeniu mięsa.
Konsumenci bardzo chętnie sięgają po łososia, ze względu na to, że jest to ryba nie tylko zdrowa i smaczna, ale też prosta w przygotowaniu. Najczęściej spożywa się łososia pieczonego, grillowanego lub łososia wędzonego, kupowanego jako gotowy produkt. Na wielu stołach gości też wykwintna francuska zupa rybna – Bouillabaisse. Łosoś świetnie sprawdzi się jako dodatek do makaronów, past do smarowania, czy w wersji surowej jako tatar lub składnik sushi.
Warto wybierać łososia sygnowanego certyfikatem ASC, co oznacza, że pochodzi on ze zrównoważonych hodowli prowadzonych z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.