Jak przyrządzić łososia?

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Jak przyrządzić łososia?

Łosoś jest chyba jedyną rybą, na którą patrzymy ze smakiem. Nic dziwnego, że raz na jakiś czas pojawia się on na naszym stole. Łososia można przygotować bez problemu na obiad czy kolację. Ta wdzięczna ryba jest również źródłem wielu wartości odżywczych, m.in. duża ilość białka. Łosoś w swoim składzie zawiera również kwas omega-3, witaminy z grup B i D.

Czasem jednak brakuje nam pomysłu na to w jaki sposób przygotować łososia. Wszyscy tylko piekarnik, masło i koniec. Ale nie musi być tak nudno! Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź co możesz zrobić!

jak zrobić pieczonego łososia

Łosoś z piekarnika z pieprzem cytrynowym

To propozycja idealna dla osób, które przygotowują swój jadłospis na dietę ketogeniczną, ale normalniejsze osoby też będą z niego zadowolone. Samo przygotowanie jest bajecznie proste, a kiedyś zapoznaliśmy się z tym przepisem przez przypadek.

Filety łososia kładziemy na folię aluminiową, obsypujemy pieprzem cytrynowym, obracamy i robimy ponownie to samo. Kładziemy mozzarellę, suszone pomidory i zawijamy łososia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni przez około 20 minut. Możesz wyłożyć łososia na papierze do pieczenia lub wykorzystać do niego naczynie żaroodporne.

Sprawdź dokładne proporcje w naszym przepisie – Łosoś z pieprzem cytrynowym.

jak upiec łososia z odrobiną soli

Łosoś na parze

Osoby dbające o linię mogą również zdecydować się na przygotowanie łososia na parze, który jest o niebo lżejszy niż usmażony na oleju. Do dobrze przygotowanego łososia na parze, skrapiamy go cytryną i dodajemy ulubione zioła – np. rozmaryn, oregano, czy bazylię. Tak przygotowaną rybę wrzucamy na parę i czekamy około 25 minut.

jak upiec łososia pieczemy rybę

Łosoś smażony

Niech rzuci kamieniem ten, którego nie skusił się nigdy na pięknie przysmażony na złoto filet łososia. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, a wielu potrawom dodaje dodatkowych walorów smakowych. Smażąc go jednak trzeba pamiętać o tym, że łosoś ma bardzo delikatne mięso i można go usmażyć zbyt szybko. Ważne też, żeby przed smażeniem dokładnie osuszyć filet, doprawić go solą i pieprzem. Smażymy na oleju i maśle. Oczywiście, po zakończeniu smażenia, odsączamy od łososia nadmiar tłuszczu za pomocą ręcznika kuchennego.

Łosoś teriyaki z dzikim ryżem

To propozycja, którą pierwszy raz próbowaliśmy korzystając z pewnego cateringu dietetycznego i to właśnie dzięki niemu zaczęliśmy lubić łososia. Do sosu teriyaki dodajemy sok z limonki, syrop klonowy, ząbek czosnku, starty imbir i trochę chilli, a następnie marynujemy w nim łososia przez około pół godziny. Następnie łososia gotujemy w rondelku przez 10-15 minut. Sos teryiaki przecedzamy i mieszamy z olejem sezamowym, a na suchej patelni rumienimy ziarna sezamu. Łososia smażymy patelni do zarumienienia, a następnie polewamy ciepłym sosem, posypujemy sezamem. Jako dodatek idealnie spiszą się warzywa takie jak brokuł czy szparagi czy dziki ryż.

pieczony łosoś wędzony

Włoska wersja makaronowa

Łosoś idealnie komponuje się też z makaronem. To również będzie bardzo dietetyczna wersja obiadu, który pokocha każdy. Będziesz potrzebować makaron (jakikolwiek rodzaj makaronu lubisz), łososia, śmietankę 30%, szpinak, czosnek. Makaron gotujemy, łososia kroimy w paseczki i smażymy na patelni. Gdy już ładnie się podsmaży, wrzucamy szpinak razem z drobno posiekanym czosnkiem. Smażymy, aż szpinak straci objętość i dodajemy śmietankę. Gotujemy ją i redukujemy. Doprawiamy solą i pieprzem. Zamiast normalnego filetu, można wykorzystać również wędzonego łososia, który spowoduje delikatnie inny smak potrawy.

Jak przygotować smażonego łososia- ze skórą czy bez?

Lepszym rozwiązaniem podczas smażenia łososia jest pozostawienie skóry. To ona będzie izolować delikatne mięso ryby od wysokiej temperatury. Później, po usmażeniu możesz jeść ją w zależności od tego jak wolisz – albo zrywając ze skóry albo usuwając skórę przed spożywaniem. Pamiętaj o podstawowej zasadzie – łososia myjemy pod bieżącą wodą, żeby pozbyć się wszelkich świństw.