Gotowana pierś z kurczaka

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Gotowana pierś z kurczaka

W czasie odchudzania każdy musi uciec się do różnego rodzajów zmian w codziennym żywieniu. W Polsce z niewiadomego problemu wszystko jest smażone na tłuszczu, a najlepiej na smalcu (który oczywiście jest najbardziej kaloryczny). Z wielką pomocą może przyjść gotowana pierś z kurczaka, która nie będzie tak bardzo nasiąknięta tłuszczem (a więc nie będzie aż tak kaloryczna), a wciąż będzie pyszna i sycąca. Sprawdź, jak dobrze ugotować pierś!

Jak ugotować pierś z kurczaka?

Gotowanie piersi z kurczaka jest prostsze, niż odebranie dziecku lizaka. 

W pierwszej kolejności musisz oczyścić filet z wszelkiego rodzaju błonek, tłuszczu czy kości. Następnie przekrawamy pierś w poprzek. W tym momencie decydujesz, czy chcesz pokroić swoją pierś w mniejsze kawałki, czy zostawić ją w całości. Dzięki pierwszemu rozwiązaniu zdecydowanie szybciej ugotuje się Twoje mięso, w drugim natomiast będziesz musiał nieco dłużej poczekać, aż pierś będzie gotowa do spożycia. My w zależności od posiłku albo decydujemy się kurczaka pokroić albo przygotowujemy go w całości.

Drugi krok wiąże się z przygotowaniem warzyw do pysznego wywaru z piersi. My najczęściej używamy marchewkę, seler, korzeń pietruszki (może być również natka), pora, cebulę, czosnek. Możesz dodać jakiekolwiek inne warzywo, które lubisz – będzie dobre tak czy siak! My zostajemy przy klasyce – dodajemy to, co dodalibyśmy przygotowując rosół. Oczywiście wszystkie warzywa obieramy i kroimy w mniejsze kawałki.

Nie pozostaje nic innego niż ugotować pierś. Trzecim krokiem jest przygotowanie wody pod gotowanie. Do garnka wlewamy wodę, dajemy na palnik, a następnie wrzucamy sól, vegetę, pieprz, 2 liście laurowe, 4 ziela angielskie, marchewkę, selera, natkę pietruszki (i wszystkie pozostałe warzywa), maksymalnie 2 ząbki czosnku, opcjonalnie zioła (np. tymianek, bazylię itd.). Wszystko musi być dość mocno doprawione, żeby mięso przeszło smakiem wszystkich składników wywaru. Do tego włóż kurczaka.

Taką pierś gotujemy około 20-30 minut (w zależności od wielkości kawałków).

Po ugotowaniu najlepiej wysuszyć filety za pomocą papierowego ręcznika.

Najlepiej przygotowywać to gotowane mięso z zimną wodą wlaną do garnka. Nie powinniśmy drobiu zaczynać gotować od momentu wrzenia wody, a od samego początku, żeby samo powoli dochodziło do środka.

Tymi prostymi krokami możemy ugotować pierś z kurczaka! Oczywiście warzywa, które ugotują się wraz z piersią możesz normalnie skonsumować. Bulion powstały z gotowania (zazwyczaj jest bardzo delikatny) możesz wykorzystać w innych przepisach.

Ile czasu gotować pierś z kurczaka?

Pierś z kurczaka powinniśmy gotować około 20-30 minut (zależy od wielkości gotowanych kawałków piersi kurczaka).

Dlaczego gotowanie piersi jest zdrowsze?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, gotowanie piersi kurczaka jest o wiele zdrowsze niż przygotowanie go w tłuszczu. Jest to spowodowane w największej mierze tym, że zazwyczaj smażenie wiąże się z panierką (mąka, jajko, bułka tarta). Panierka sama w sobie jest sucha i ma wysokie zdolności chłonne, przez co po przełożeniu piersi na patelnię, cały tłuszcz, który w czasie smażenia znika, jest po prostu w panierce. Olej, oliwa z oliwek czy smalec są bardzo kaloryczne (jak na tłuszcze przystało), więc jedząc smażone filety, pijemy również wcześniej rozlany na patelni tłuszcz.

Podczas podgrzewania tłuszczu dochodzi do wielu procesów, których nie widać gołym okiem. Jest to m.in. powstanie szkodliwych aldehydów czy utlenianie tłuszczów wielonienasyconych (przez to stają się niezdrowe, a nawet rakotwórcze). Podczas smażenia zmniejsza się również zawartość witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wszystko wypalamy z tłuszczem, a szkoda! Tracimy w ten sposób wiele witamin, m.in. B3 i B6, dzięki którym dochodzi do prawidłowych procesów metabolicznych w naszym organizmie oraz składniki mineralne.

Dzięki gotowanej piersi z kurczaka nie będziesz po prostu ociężały po posiłku, a zamiast tego będziesz czuć się lekko i będziesz mieć ochotę do życia – a to jest najważniejsze!

Ugotowana pierś z kurczaka – kcal

Pierś z kurczaka, która została ugotowana, ma ten jeden plus – nie zwiększa ilości kcal. 100 g gotowanej piersi z kurczaka to około 99 kcal. Alternatywnie, 100 g smażonej piersi to aż 240 kcal.

Dla kogo jest gotowana pierś kurczaka?

Oczywiście, że dla wszystkich! Każdy może i nawet powinien ją jeść jako zdrową alternatywę przygotowywania typowo polskich i tłustych potraw przygotowywanych na tłuszczu.

Szczególnie dobra będzie dla osób na diecie redukcyjnej, dzieci oraz osób, które starają się na co dzień wdrażać dietę lekkostrawną (pierś z kurczaka to produkt lekkostrawny).

Gotowana pierś z kurczaka – przepisy na obiad

Często przygotowujemy przepisy z wykorzystaniem gotowanej piersi z kurczaka – a bo to zdrowsze, a bo lepiej nie raz będzie się komponować z pozostałymi rzeczami z talerza. Gotowaną pierś kurczaka możesz podać na takie sposoby:

Oprócz tego powyższego, możesz również zrobić wiele wariacji na temat gotowanego fileta. Możesz przygotować z niej m.in. pastę, która będzie służyć jako przepyszne smarowidło na kanapkę – czy to z rana czy na kolację.

Jeśli zaczniesz przygotowywać pierś z kurczaka w taki sposób, w jaki proponujemy, jesteśmy pewni, że również ją pokochasz!