Dieta cambridge

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Dieta cambridge

Dieta Cambridge to ekstremalna dieta odchudzająca bazująca na sproszkowanych gotowych posiłkach — zupach, koktajlach oraz proteinowych batonikach. Wydawać by się mogło, że to ekspresowa dieta cud — i jednocześnie oszczędność czasu na przygotowywaniu odpowiednio zbilansowanych posiłków. Czy na pewno stosowanie diety Cambridge jest takie kolorowe? Na czym polega dieta Cambridge i czy jest zdrowa? Przybliżamy temat tej niskokalorycznej diety.

Stosowanie diety Cambridge — zasady

Dieta oparta na sproszkowanych posiłkach wydaje się prosta. W rzeczywistości jednak okazuje się, że stosowanie się do zasad diety Cambridge jest sporym wyzwaniem przez tak niską dzienną kaloryczność. Dieta Cambridge bywa nazywaną dietą „ostatniej szansy” lub też „dietą proszkową”. Istnieją dwie wersje diety Cambridge — wersja brytyjska i amerykańska. Obydwie diety są niskotłuszczowe, niskokaloryczne oraz wysokobiałkowe.

Etapy diety Cambridge, podczas których spożywa się inną dzienną kaloryczność:

  • faza odchudzania — maksymalnie 4 tygodnie stosuje się dietę o kaloryczności do 550 kcal na dzień. Główną zasadą jest spożywanie jedynie gotowych posiłków dedykowanych tej diecie, dostępnych w sprzedaży u przedstawicieli Programu Cambridge.
  • faza stabilizacji masy ciała (stopniowe zwiększanie kaloryczności posiłków) – kaloryczność diety wzrasta od 1000 kcal do 1500 kcal na dzień, a dwa posiłki zastępuje się normalnymi,
  • przejście na standardową zdrową dietę dopasowaną do potrzeb — kontrolowanie wagi i utrzymywanie stałej ilości kalorii dopasowanej zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym, aby uniknąć efektu jojo. Jeden posiłek dziennie zastępuje się saszetką Cambridge. Na tym etapie wprowadza się do codziennej diety warzywa, drób, białe ryby oraz chudy nabiał.

Podczas stosowania diety Cambridge nie wolno jeść cukru. Jeśli lubisz słodkie, to przetestuj batoniki Cambridge – dostępne w różnych smakach.

Dieta Cambridge — produkty (sproszkowane posiłki)

Jakie produkty można jeść na diecie Cambridge? Tylko saszetki, które tworzą gotowe posiłki o niskiej kaloryczności. Taki proszek rozpuszcza się w wodzie.

Produkty diety Cambridge: napoje białkowe i smoothie w proszku — wanilia, truskawka, czekolada, cappuccino, banan, ryże, kasze, makarony, zupy, owsianki o różnym smaku, batony i ciasteczka.

Pamiętaj, że zawsze trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie. Najlepsza jest woda, ale można też pić czarną kawę oraz herbatę bez cukru. Jeśli nie smakuje Ci zwykła woda, to Cambridge oferuje też dodatki do wody o smaku cytrynowym, malinowo-bzowym oraz pomarańczowym.

efekty dieta cambridge

Dieta Cambridge warto?

Plan odchudzania z dietą Cambridge, choć daje zaskakujące efekty, powinno się skonsultować z dietetykiem i lekarzem. Lekarz musi wyrazić zgodę na stosowanie tak restrykcyjnej diety. Osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami, powinny stosować odpowiednio zbilansowaną dietę bogatą w naturalne składniki mineralne i witaminy. Tak niskokaloryczna dieta, jak dieta Cambridge może doprowadzić do niedoborów żywieniowych oraz pogłębić objawy choroby.

Dieta Cambridge skuteczność

Redukcja masy ciała z dietą Cambridge jest bardzo realna, a efekty stosowania diety zauważysz szybko. Obiecywane efekty to spadek ciała nawet o około 2 kg na tydzień. Nie jest to jednak zdrowe odchudzanie. Przy standardowych dietach redukcyjnych traci się około 2 kg, ale w ciągu miesiąca.

Dieta Cambridge efekty

Efekty diety Cambridge są spektakularne, ale większość osób doświadcza po niej efektu jojo. Aby tego uniknąć, należy ściśle stosować się do zasad diety, co okazuje się dużym wyzwaniem — zwłaszcza przez dłuższy czas.

Skąd wzięła się dieta Cambridge? Alan Howard (pracownik naukowego Uniwersytetu Cambridge) i Iaan McLean-Baird (lekarz z West Middlesex Hospital) to twórcy diety Cambridge. Już w latach 60. XX wieku stworzyli oni ten plan odchudzania, który dostarcza niezbędnych składników odżywczych (witamin i minerałów), a także umożliwia błyskawiczne efekty.

Dieta Cambridge opinie

Opinie dotyczące diety Cambridge są podzielone. Uważa się raczej, że to zbyt restrykcyjna dieta, natomiast w niektórych przypadkach jest to dobry sposób na zrzucenie tkanki tłuszczowej. Często poleca się ją osobom, które szybko muszą pozbyć się kilku kilogramów, ponieważ przygotowują się do operacji.

Dieta Cambridge jadłospis

Przykładowa lista gotowych dań diety Cambridge: 

  • owsianka jabłkowo-cynamonowa (200 kcal),
  • baton czekoladowy o smaku pomarańczowym (203 kcal),
  • zupa jarzynowa z grzankami (212 kcal),
  • smoothie z czarnej porzeczki (203 kcal).

Jeśli nie dasz rady stosować się do zasad tak niskokalorycznej diety, to w pierwszej kolejności wypróbuj dietę odchudzającą z wybranego cateringu dietetycznego. To odpowiednio zbilansowane posiłki, które pomogą Ci w walce o lepszą sylwetkę. Wybierz swoją dzienną kaloryczność diety i rozpocznij przemianę.

dieta cambridge zasady lista produktów

Dieta Cambridge — wady i zalety

Jak długo można stosować dietę Cambridge? Diety niskokaloryczne, takie jak dieta Cambridge to diety cud. Można je stosować maksymalnie 3-4 tygodnie.

Dietę Cambridge mogą stosować tylko zdrowe osoby dorosłe. Komu kategorycznie zabrania się przejście na tę dietę? Nastolatkom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz osobom w podeszłym wieku. Zabrania się też stosowania diety Cambridge tym, którzy zmagają się z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek i wątroby oraz diabetykom. Chcesz rozpocząć przygodę z dietą Cambridge? Skonsultuj się ze specjalistą.