Odmiany ziemniaków jadalnych

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Odmiany ziemniaków jadalnych

Tego dodatku do obiadu chyba nie musimy jakoś szczególnie przedstawiać i opisywać. W końcu każdy z nas zna ziemniaki z pysznych domowych obiadów u mamy, których smaku nie da się zapomnieć. Co może nie być oczywiste dla każdego, ziemniak ziemniakowi nierówny. Tak jak praktycznie w każdym kulinarnym składniku, wśród ziemniaków również możemy doszukać się wielu odmian, przez co nie zawsze posiłki będą smakować tak samo.

Zebraliśmy dla Ciebie pełną listę odmian ziemniaków jadalnych, sprawdź i dowiedz się więcej na ich temat.

Odmiany ziemniaka według typów kulinarnych

Z tym podziałem można często się spotkać w sklepach – są to w końcu typy naszych ziemniaków, które determinują do czego będą nadawać się najlepiej. Klasyfikacja opiera się na zawartości suchej masy oraz poprzez określoną zawartość skrobi w bulwie. To właśnie to wskazuje gdzie najlepiej użyć dany typ ziemniaków. Odmiana jadalna ziemniaków dzieli się na:

  • typ A – sałatkowy
  • typ B – ogólnoużytkowy
  • typ C – mączysty

Każdy z tych typów pokrótce opiszemy, sprawdź!

średnio późne odmiana jadalna ziemniaków

Typ A – sałatkowy

Pierwsza odmiana jadalna ziemniaków. Jak sama nazwa wskazuje, ziemniaki typu A najlepiej będą pasować do wszelkiego rodzaju sałatek. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie rozgotowują się, a co za tym idzie – nawet po ugotowaniu mają zwartą strukturę i dobrze się kroją. Są średniej wielkości.

Najpopularniejsze odmiany bulw z tego typu to Agata, Annabelle, Almera, Belinda, Cecile, Dali, Denar, Impala, Impresja, Lord, Mozart, Musica, Nicola, Oberon, Viviana, Volumia.

Typ B – ogólnoużytkowy

Kolejna odmiana jadalna. Najczęściej spotykane w sklepach, a zarazem najpopularniejsze ziemniaki. Ich struktura zapewnia nam to, że nadają się zarówno do sałatek, zapiekanek jak i do zup. Można dobrze je wykorzystać jako dodatek do obiadu (np. pieczone ziemniaki). Również są średniej wielkości.

Rodzaje ziemniaków z typu B to Arielle, Asterix, Agria, Augusta, Bellarosa, Bellini, Belmonda, Bila, Bohun, Carrera, Colette, Cyprian, Ditta, Folva, Fresco, Gala, Ignacy, Ingrid, Irga, Irys, Jelly, Latona, Lavinia, Lilly, Michalina, Ramos, Sante, Satina, Stasia, Syrena, Victoria.

Typ C – mączysty

Trzecia i ostatnia odmiana jadalna ziemniaków. Sypkie i suche ziemniaki, które najlepsze zastosowanie będą mieć do przygotowywania frytek, puree czy placków ziemniaczanych. Często również można zobaczyć ten typ ziemniaków w przepisach na gnocchi (włoskie kluski). Wykorzystuje się go również do kopytek czy klusek śląskich. To właśnie dzięki swojej mączystości i dużej ilości skrobi w składzie spisują się wprost idealnie.

Najczęściej wybierane ziemniaki typu C to Ametyst, Agnes, Bryza, Cekin, Courage, Courlan, Donald, Etiuda, Gracja, Gustaw, Honorata, Jurata, Jurek, Justa, Jutrzenka, Lady Claire, Lady Florina, Lasakra, Legenda, Magnolia, Malaga, Marlen, Mazur, Melody.

Podział ziemniaków według pory zbiorów

Ziemniaki można również podzielić według tego, kiedy zostały zebrane. Odmiana jadalna ziemniaków może być podzielona na:

  • bardzo wczesne
  • wczesne,
  • średnio wczesne,
  • średnio późne,
  • późne.

Do bardzo wczesnych należą odmiany ziemniaków – Arielle, Berber, Courlan, Denar, Fresco, Impala (skórka żółta), Irys, Justa, Krasa, Lord, Miłek (skórka żółta, bulwy okrągłe).

Odmiana jadalna wczesna – Amora (bulwy okrągłe, skórka żółta), Annabelle, Aruba (skórka żółta), Augusta, Bellarosa, Bila, Carrera, Cyprian, Ewelina, Gracja, Innovator, Lady Claire, Lady Florina, Latona, Oman, Owacja, Rosalind, Vineta.

Odmiana jadalna średnio wczesna – Adam, Agnes, Asterix, Bartek (skórka żółta), Bondeville, Cekin, Courage, Dali, Ditta, Finezja, Folva, Glada (skórka żółta), Harpun, Ibis, Irga, Marlen, Raja, Ramos, Roxana, Rumpel, Sante, Satina, Tajfun, Veronie, Victoria, Zuzanna.

Odmiana jadalna średnio późna – Bryza, Cecile, Fianna (skórka żółta), Jelly, Paja Pomorska, Roko, Syrena.

Odmiana jadalna późna – Hinga oraz Zagłoba.

Jak kupować ziemniaki?

Kupując bulwy w sklepach czy na bazarze nie zawsze mamy dostępny typ ziemniaków (a szczególnie w tym drugim), a tym bardziej dokładnego rodzaju ziemniaka. Często po prostu nie jesteśmy informowani czy kupujemy Asterix, Mozart czy Stasia. Po prostu musimy przyjąć to, co jest.

Mamy jednak ogólnodostępne zasady wybierania ziemniaków w sklepie (jeśli nie jesteśmy w stanie zakupić ich od znanego i sprawdzonego dostawcy):

  • musimy zwrócić uwagę na wygląd ziemniaków. nie mogą być one uszkodzone, chore lub nadgniłe – w innym wypadku szybko będą się psuły. Musimy po prostu omijać zarazę ziemniaka (np. raka ziemniaka)
  • wybierajmy jasne bulwy, gdyż jeśli skórka jest ciemna, może to oznaczać, że ziemniaki były bardzo intensywnie nawożone, więc będą mieć więcej azotanów,
  • jeśli ziemniaki mają na swojej powierzchni oczka, to lepsze będą te z płytkimi “oczkami” – oznacza to mniejsze straty witamin oraz składników mineralnych w czasie obierania,
  • zielone plamy na ziemniakach oznacza to, że były one zbyt długo wystawione na działanie światła i będą mieć w swoim składzie podwyższoną zawartość solaniny. Powinniśmy omijać te ziemniaki, ponieważ ta substancja nie rozkłada się w czasie gotowania i mogą one spowodować zatrucie pokarmowe,
  • trzeba omijać kiełkujące ziemniaki – w kiełkach ziemniaków w największej mierze kumulują się toksyczne związki, które bardzo prawdopodobnie mają właściwości rakotwórcze.
średnio wczesne odmiana jadalna ziemniaków

Dobre ziemniaki, czyli jakie?

Ziemniaki powinny mieć podobną wielkość, barwę oraz fakturę skórki. Im bardziej gładka skórka, tym wyższa jakość ziemniaków. Każda odmiana jadalna powinna ją mieć!

Nie stosując się do powyższych zasad doprowadzi do tego, że zwiększymy prawdopodobieństwo tego, że podczas uprawy ziemniaków, przesadzono z nawożeniem gleby. Pamiętaj również, żeby unikać takich bulw, na których widoczna jest już zaraza ziemniaka.

Skórka żółta to miłość!

Oprócz powyższych, mamy oczywiście do czynienia z pewnym ziemniakiem, którego kształt bulw jest inny niż pozostałych z czerwoną skórką. Mowa tutaj oczywiście o słodkich ziemniakach – batatach.