Kluski śląskie – przepis

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Kluski śląskie – przepis

Skoro szukasz przepisu na kluski śląskie, to zdecydowanie nie jesteś z najbardziej charakterystycznego regionu Polski – ze śląska. Na szczęście zarówno my, jak i nasze rodziny są ze śląska, dlatego przybywamy do Ciebie z najprostszym i zarazem tradycyjnym przepisem na śląskie kluski. Nie czekaj i sprawdź!

Tradycyjny przepis na kluski śląskie

Poniżej nasz przepis, z którego korzystamy. To właśnie w taki sposób przygotowywane gumiklyjzy (ze śląskiego „kluski śląskie”) były podawane na naszych stołach w domach rodzinnych.

Już na starcie musimy Cię ostrzec co oznacza „0,5l obranych ziemniaków” w składnikach klusek śląskich. Przede wszystkim musisz ze sobą mieć garnek, który ma miarkę na 0,5l i zacząć obierać ziemniaki. Gdy obrane ziemniaki zaczną wystawać ponad garnek, to znaczy to, że masz już 0,5l ziemniaków. Nie wiem, nie pytaj mnie dlaczego tak, ale rodzinne przepisy już tak mają. W tradycyjnych przepisach trudno jest o dokładnie proporcje składników, a wszystko jest na oko i z tego powodu nie mamy przelicznika ile kilograma ziemniaków powinniśmy mieć.

Jak zrobić kluski śląskie?

Gumiklyjzy byłyby niczym, gdyby nie dziurka w środku. To ona jest tu kluczowa, a to wszystko za sprawą swojej funkcji, o której mało kto wie (nie, dziurka w klusce śląskiej to nie kolejny wymysł Ślązaków). Dziurka w klusce śląskiej ma przede wszystkim zatrzymywać sos w jej wnętrzu, dzięki czemu kluska sama w sobie nie jest sucha, mdła i monotonna w swoim smaku. Takie to wszystko przemyślane!

No to co, jazda! Już wiesz jak zrobić idealne kluski śląskie! Bierz za mąkę ziemniaczaną, ugotowane ziemniaki i idziemy formować kluski i robić w nich dziurkę (bez nich nie nazwiemy ich kluskami śląskimi)! Nic tylko gotować kluski śląskie.!

Przygotowane kluski śląskie – z czym podawać?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, funkcja dziurki kluski śląskiej to przede wszystkim zbieranie sosu, który jest na Twoim talerzu. Dlatego też, wszelkie dania, w których się pojawiają powinny być z sosem. Możesz je podawać z np.:
– mięsem mielonym i siwą kapustą (jedno z najpopularniejszych dań – karminadle z gumiklyjzami i modro kapusto),
– gulasz,
– z kotletem schabowym,
sos kurkowy, borowikowy lub z podgrzybków,
– skwarkami (podobnie jak popularne pierogi),
– karkówką.
Propozycji jest wiele, a te powyżej to jedynie nasze mini sugestie.