Bruschetta – przepis

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Bruschetta – przepis

Przenieśmy się na chwilę do Włoch i skosztujmy włoskiej kuchni! Jedną z typowo włoskich przekąsek (antipasti) są bruschetty, czyli małe włoskie grzanki z dodatkiem pomidorów. To właśnie je często zamawiamy w restauracji jako przystawkę, która chwilowo ma zaspokoić nasz głód, a w tym samym czasie zwiększyć nasz apetyt na kolejne włoskie propozycje. Często jednak możemy spotkać się z bruschettami z mało włoskimi i zdecydowanie nie włoskimi dodatkami, przez które włochów po prostu krew zalewa (a wiecie jacy wybuchowi potrafią być). To jedna z propozycji, przez którą dania wegetariańskie nie wydają się być aż tak straszne. Sprawdź w jaki sposób zrobić prawdziwe tradycyjne bruschetty!

Przepis na tradycyjną bruschettę

Zamiast nacierać ząbkiem czosnku, możesz posypać bułki czosnkiem w proszku, choć jest to niezgodne z tradycją. Pamiętaj jednak – listki bazylii to obowiązek!

Przygotowanie bruschettę – wideoporadnik

Sprawdź jak przygotowujemy bruschettę krok po kroku!

Jeśli jednak jesteś zainteresowany inną bruschettą, sprawdź poniższe sposoby przygotowywania jej.

I to jest mój drogi tradycyjny sposób na przygotowanie bruschetty. Tak, same pomidory z oliwą z oliwek, solą i pieprzem. Żadnych zapiekanych serów, tuńczyka czy innych bzdur. Tak przygotowują ją włosi.

Bruschetta z mozzarellą lub innym serem

Jedna z nieprawidłowych propozycji podania bruschetty, no ale jak kto woli. W tym przypadku po przygotowaniu bułki, sparzeniu, pokrojeniu i doprawieniu pomidorów składamy grzanki. Na górę dodajemy startą mozzarellę (lub rozdartą w palcach). Następnie wkładamy do rozgrzanego piekarnika aż mozzarella się roztopi. Ot cała filozofia, lecz nie włoska.

Tak przygotowana bruschetta będzie dobra z kozim serem, camembertem, każdym innym serem pleśniowym.

Bruschetta z pomidorami i pieczarkami

W przypadku bruschetty z pieczarkami, musimy w pierwszej kolejności umyć i pokroić pieczarki, a następnie je podsmażyć na oliwie z oliwek z dodatkiem soli i pieprzu. W tym czasie podrumieniamy bułkę oraz przygotowujemy pomidory (sparzamy, obieramy, kroimy). Następnie dodajemy do pieczarek pomidory i chwilkę podsmażamy razem.

Po zarumienieniu grzanek, wykładamy na nie pomidory i pieczarki z patelni.

Bruschetta z szynką parmeńską

Tutaj nie ma żadnej filozofii – przygotowujemy bruschettę tak jak według przepisu tradycyjnego, a następnie po wyłożeniu na grzance pomidorów, dodajemy szynkę parmeńską. Zazwyczaj szynkę parmeńską, która jest bardzo delikatna i cienka nie smaży lub nie piecze się dodatkowo.

Bruschetta z łososiem

To również bardzo prosta propozycja podania. Kroimy pomidora, kładziemy na kromki bułki. Podobnie działamy z kawałkami wędzonego łososia, a na górę posypujemy nieco startego sera. Tak przygotowaną bruschettę wkładamy do piekarnika. Po upieczeniu posypujemy solą i pieprzem.

Bruschetta – przyprawa

Do bruschetty nie jest potrzebna żadna przyprawa! W jej składzie jest pomidor, czosnek, bazylia, oregano, papryka słodka, kukurydza i ekstrakt papryki. Z wszystkich składników przyprawy włosi wykorzystują jedynie pomidory, czosnek i bazylię. Nie musisz dodawać do swojej kalorycznej bruschetty niepotrzebną chemię, która nie sprawi, że bruschetta będzie bardziej “włoska”.

Wymowa “bruschetta”, czyli jak czytać?

Polacy bardzo często błędnie wymawiają samą nazwę tej włoskiej przystawki nazywając ją m.in.:

  • bruszczeta,
  • bruszczetta,
  • bruszet,
  • bruskieta,
  • brusketa.

“Bruschetta” wymawia się ”bruskietta”.