Kuchnia czeska

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Kuchnia czeska

Warunki historyczne spowodowały, że kuchnia słowacka znajdowała się pod wpływem kuchni węgierskiej, czeska natomiast przejęła do swojego menu niektóre potrawy austriackie. Bardziej popularna w świecie jest kuchnia czeska.

Obie kuchnie znane są ze znakomitych zup zasmażanych (gulaszowa, flakowa) lub zaprawionych śmietaną (ziemniaczana) oraz rosołu z różnymi kluseczkami (z wątroby, szynki itp.). Zupa stanowi pierwsze danie obiadu. Główne danie przyrządza się z mięsa, drobiu, ryb, jaj, niekiedy z warzyw, grzybów lub potraw mącznych. Wśród potraw mięsnych na pierwszym miejscu należy wymienić pieczeń wieprzową podawaną z kapustą kwaszoną i knedlami, dalej gulasze i różnego rodzaju rolady z wołowiny. Z drobiu największą popularnością cieszy się gęś – tradycyjna czeska potrawa, której nie może zabraknąć w czasie kiermaszów św. Wacława nadziewana podobnie jak u nas jabłkami, ale posypana kminkiem.

Czechy i Słowacja, kraje śródlądowe, pozbawione dostępu do morza, nastawione są przede wszystkim na ryby słodkowodne, wśród których prym wiedzie karp, szczególnie w okresie Bożego Narodzenia.

Czeska sztuka kulinarna może pochwalić się dziesiątkami przepisów na przyrządzanie tej ryby. Obok karpia można wymienić szczupaka i sandacza, które są równie wysoko cenione.

Wielki rozgłos zyskały kuchnie czeska i słowacka dzięki swoim knedlom, przyrządzanym na wiele sposobów, zwłaszcza jako dodatek do mięsa.

Osobny rozdział to potrawy mączne (moućnik) wykonywane z mąki, ryżu, kaszy manny, podawane jako dania słodkie. Znakomite są knedle ze śliwkami, naleśniki o różnych nadzieniach, strudle – wspólne zarówno kuchni austriackiej, jak i węgierskiej.

W Czechach i na Morawach narodowym napojem jest piwo, które cieszy się uznaniem daleko poza granicami kraju. Prym wiodą: znakomity Pilzner (piszemy o nim także w naszym rankingu piw) i nie ustępujący mu Budvar z Czeskich Budziejowic. Na Słowacji, gdzie ciągle jeszcze utrzymują się tradycje węgierskie, wino ma znacznie większe powodzenie niż piwo.

Poniżej możecie znaleźć niektóre potrawy czeskie, które warto spróbować.

Kuchnia czeska – tradycyjne potrawy

Zupa ziemniaczana ze śmietaną

500 g ziemniaków, 60 g masła, 30 g mąki, pół szklanki śmietany, żółtko, łyżka drobno posiekanej cebuli, natka pietruszki, pieprz, ewentualnie pół łyżeczki kminku, sól

  1. Obrane, wypłukane i pokrojone w grubą kostkę ziemniaki zalać gorącą osoloną wodą (1,25 l) i gotować do miękkości
  2. Z mąki, masła i cebuli zrobić zasmażkę, rozprowadzić wystudzonym wywarem z ziemniaków i zagotować mieszając, aby nie powstały grudki
  3. Wlać do zupy i jeszcze raz zagotować
  4. Zestawić z ognia i doprawić śmietaną wymieszana z rozbełtanym jajkiem
  5. Podawać posypaną łyżką posiekanej natki pietruszki

Gulasz wołowy z restauracji „Pod Kielichem”

750 g wołowiny bez kości (pręga), 150 g wątroby cielęcej lub wieprzowej, 100 g szynki, 200 g cebuli, 80 g smalcu, kopiasta łyżka mąki, 2 szklanki rosołu (może być z kostki), ząbek czosnku, łyżeczka kminku, łyżka słodkiej papryki, łyżeczka majeranku, sól

  1. Oczyszczone z błon opłukać, pokroić w grubą kostkę
  2. W rondlu usmażyć na złoty kolor obrane i pokrojone w kostkę cebulę, dodać mięso i po obsmażeniu posolić, posypać kminkiem i papryką, podlać rosołem i dusić około godziny pod przykryciem; od czasu do czasu podlać rosołem
  3. Po godzinie dodać pokrojoną w paski wątrobę, majeranek i roztarty czosnek, dusić do miękkości
  4. Gdy mięso będzie miękkie, oprószyć mąką i podlać pozostałym rosołem
  5. Tuż przed podaniem posypać pokrojoną w cienkie paski szynką
  6. Podawać z pieczywem

W znanej restauracji praskiej „pod kielichem” uwiecznionej przez Jarosława Haska w Przygodach dobrego wojaka Szwejka, smakosze świetnego czeskiego piwa, zamawiają ten gulasz jako zakąskę.

Kuchnia czeska jest znana z bardzo wielu specjałów. Są to m.in. vepřo knedlo zelo, wcześniej wspomniany smażony ser, svíčková na smetaně, česneková polévka (zupa czosnkowa). Ta czeska zupa zebrała chyba największą popularność wśród polaków przebywających w Czechach.

kuchnia czeska

Czeskie dania nie należą do tych z kategorii najbardziej skomplikowanych. Zupę czosnkową potrafi zrobić każdy, kto tylko nie jest wampirem ;). Warto spróbować każdego smaku z każdego zakątka świata – im więcej smaków poznamy, tym bardziej będziemy świadomi kultury i społeczeństwa, który żyje w danym państwie.

Wiele ludzi zadaje pytanie „co zjeść w pradze?”

My odpowiedzieliśmy na to dzięki naszemu krótkiemu pobytowi w Czechach! Niestety, nie udało się nam dostać do najbardziej tradycyjnej kuchni czeskiej, ale postaraliśmy się sprawdzić jak najwięcej tylko mogliśmy. Każdy, kto urządza sobie pobyt w Czechach powinien spróbować jakiegoś dania, który przygotują prawdziwi czesi, a nie podrabiańcy z Polski. Nie zatrzymuj się na jedzeniu knedlików i piciu piwa! Postaw na coś więcej! Kuchnia w Czechach może Was zaskoczyć!

Jaki przepis Ty wybrałeś/wybrałaś? Powiedz nam w komentarzu!