Owoce egzotyczne

Blog przez żołądek do serca

Maciej

Niezły obżartuszek, ale tylko i wyłącznie w dobrej wierze! Pasjonata dobrego obiadu i krótkiej siesty. Laureat nagrody #mamOplaijobla
Owoce egzotyczne

Owoce egzotyczne, południowe, tropikalne – wszystkie te nazwy oznaczają dokładnie to samo, a ze względu na swoją ograniczoną dostępność są dość popularne wśród konsumentów, którzy chcą poznać nowe smaki. Nietypowe kształty, smak oraz rzadko spotykane nazwy sprawiają, że owoce tropkilane są coraz bardziej pożądane. Potrzebujemy jednak mieć dokładną listę owoców egzotycznych, żeby wiedzieć które z nich wybrać, jakiego smaku możemy się spodziewać i koniec końców – czy warto wydać za nie zdecydowanie więcej niż owoce krajowe, które są o wiele łatwiej dostępne i tańsze. Sprawdź nasz artykuł, w którym opisujemy te najczęściej poszukiwane, a także takie które warto spróbować!

Owoce tropikalne w tradycyjnych sklepach spożywczych

Niektóre z owoców, choć tropikalne i egzotyczne, można je spotkać na co dzień w sklepach spożywczych, do których najczęściej uczęszczamy. Wśród nich na pewno znajdą się mango lassi, awokado, liczi, kiwi, granat, banan, arbuz, melon i ananas.

Owoce egzotyczne (tropikalne) – lista nazw

Poniżej przedstawiamy listę owoców egzotycznych na które wpadliśmy w czasie przebieżki w sklepie oraz przeglądając różnorakie filmy i książki o południowych owocach:

  • ananas,
  • arbuz,
  • awokado,
  • banan,
  • brzoskwinia,
  • chlebowiec,
  • durian,
  • granat,
  • guawa,
  • kaki (persymona),
  • karambola,
  • kiwano (ogórek afrykański / melon rogaty),
  • kiwi,
  • liczi (śliwka chińska),
  • mangostan,
  • marakuja,
  • melon,
  • miechunka,
  • opuncja,
  • papaja,
  • rambutan,
  • smoczy owoc (pitaja / pitaj),
  • tamarillo (cyfomandra / pomidor drzewiasty).

Znane owoce egzotyczne – nazwy i zdjęcia

Teraz czas na to, żebyś po krótce dowiedział się czym są poszczególne owoce, które wypisaliśmy w liście powyżej. Do każdej z nich oprócz nazwy, będziesz mieć również zdjęcie, żebyś nie musiał sobie wyobrażać egzotycznych owoców, a zamiast nich zobaczyć piękne grafiki.

dojrzałe owoce tropikalne są źródłem witaminy c

Ananas

Tego pana nie trzeba nikomu przedstawiać, ale jeśli ktoś jeszcze nie jadł – ma charakterystyczny cierpko-słodkawy smak. Jest źródłem witaminy C, działa również przeciwzapalnie, wspomaga układ odpornościowy. Bardzo pyszniutki owoc, który w polsce jest dość popularny. Jeden z głównych składników koktajli, sałatek owocowych i dodatek do drinków. W Polsce sprzedawany w większości sklepów spożywczych w formie owocu, a także w puszcze.

Ciekawostka – ananas był głównym bohaterem dawnej reklamy Biedronki. Galaretka była przerażona, że ananas wyszedł z puszki, bo ponoć śmietanę ubił.

owoce tropikalne

Arbuz

Słodziutki owoc z czerwonym miąższem, w formie dojrzałej jest czerwony w środku. Jego skórka jest twarda, kupując go powinniśmy patrzeć czy na jej powierzchni nie ma żółtych plam – piękny zielony kolor z czarnymi przecięciami to oznaka dojrzałości tego egzotycznego owocu. W Polsce sprzedawany w większości sklepów spożywczych w różnorakich rozmiarach – od ogromnych 3-kilogramowych owoców, aż po mini wersje arbuzów, które są idealne na zdrową przekąskę w ciągu dnia.

Ciekawostka – największym fanem arbuzów pozostaje postać Naruto, który potrafił zjeść ogromne ilości tego owocu w ciągu jednego odcinka.

owoce tropikalne wyjadając miąższ łyżeczką

Awokado

Owoc każdego hipstera, który wykorzystywany jest do wszelkiego rodzaju past, sałatek, kanapek itd. Jest jednym z najważniejszych składników guacamole. Ma neutralny smak, je się go głównie na surowo. Jeśli owoc jest twardy i gorzki, oznacza to, że awokado wciąż jest niedojrzałe – powinno być miękkie i o maślanej konsystencji. Zawiera dużo witamin, minerałów oraz wartości odżywczych i warto go spożywać w czasie chorób układu krążenia, cukrzycy czy miażdżycy.

owoce tropikalne

Banan

Ten żółty i słodziutki zbir o dużej kaloryczności i z wysokim indeksem glikemicznym jest znany każdemu. Nie trzeba go przedstawiać – dostępny wszędzie, dobra zdrowa przekąska z dużą ilością naturalnych cukrów. Używany jest do wszelkich deserów, ciast itp.

Ciekawostka – naturalnie rosnący banan nie jest tak długi jak te, które są dostępne w sklepach. W państwach afrykańskich można spotkać takie, których długość nie przekracza 5-ciu centymetrów, miąższ mają bardzo słodki i dużo bardziej zbity niż te, które są dostępne w polskich sklepach.

owoców tropikalnych

Brzoskwinia

Tego pysznego owocu również nie musimy przedstawiać. Pomarańczowa, mięsista, soczysta, kwaśno-słodka. Skórkę pokrywają krótkie, a zarazem mięciutkie włoski, których lepiej nie spożywać.

Ciekawostka – jej emotka według wielu osób przypomina tyłek i w takim kontekście jest używana.

owoce tropikalne

Chlebowiec

Chlebowiec, inaczej nazywany jackfruit jest owocem drzewa chlebowego, które podczas dojrzewania wyglądają dość niecodziennie. Ogromnie zielone bulwy zwisają z niewielkich gałązek wzdłuż pnia. Gałęzie z trudnością je utrzymują.

Owoce chlebowca mają neutralne smak, chłoną przyprawy, a swoją strukturą przypominają mięso. Chlebowiec zazwyczaj marynuje się lub mocno przyprawia, a następnie smaży – dokładnie tak samo jak tradycyjne mięso. Można wykorzystać go również na zimno jako dodatek do wszelkiego rodzaju kanapek.

Chlebowiec bardzo często wykorzystuje się w diecie wegetariańskiej, w której trzeba zastąpić wszędobylskie mięso, a zamiast tego zjeść swoje nibymięso. Posiada mnóstwo błonnika, witamin, minerałów oraz białka.

Ciekawostka – gumy do żucia Juicy Fruit mają niemalże identyczny smak jak chlebowiec – chodziły pogłoski, że producent tej gumy wzorował się właśnie na tym owocu.

owoce tropikalne

Durian

Durian jest znany przede wszystkim z tego, że śmierdzi. Przypomina zapachem zgniłe jajo lub mięso – odpowiadają za to obecne w nim siarczany. W smaku jest delikatnie kwaśny, a jego miąższ ma kremową konsystencję.

Ma za to bardzo dużą ilość kwasów tłuszczowych, witamin C, żelaza, potasu, kwasu foliowego oraz innych witamin z grupy B.

owoce tropikalne

Granat

Pomimo tego, że nazwą może źle się kojarzyć, to ten owoc jest naprawdę pyszny! Jest to jeden z tych owoców, który zjada się w bardzo specyficzny sposób. Po otwarciu owocu ujrzysz małe kawałeczki z pesteczkami, które się obgryza. W smaku jest słodki połączony z goryczką z kwaśnym posmakiem. Wykorzystuje się go w kuchni indyjskiej i perskiej.

Na co dzień jest on dostępny w sklepach spożywczych, ale chcąc zakupić granat raczej kierowalibyśmy się do sieciówek, aniżeli mniejszych do typowych osiedlowych warzywniaków.

Granat ma bardzo obszerne zastosowanie – sałatki, obiadki, soki, oleje itd.

egzotyczne owoce

Guawa (gujawa / guajawa / gruszla)

Tropikalny owoc o kształcie gruszki, której miąższ przypomina pomidora o arbuzowym kolorze. Zaskakujące? To słuchaj dalej – ma słodko-ostry smak i jest zaliczana do superowoców. Combo jakie mało kto widział.

Ten owoc charakteryzuje się również tym, że można zjeść jego skórkę. Miąższ natomiast można wyjadać łyżeczką lub pokroić cały owoc na ćwiartki i wcinać. Guawę warto spróbować z sosem sojowy, solą, cukrem czy nawet octem.

egzotyczne owoce

Kaki (persymona)

Egzotyczne owoce o kulistym kształcie i pomarańczowej barwie. Wyglądem próbuje imitować pomidora. Skórka owocu jest gładka i woskowa i nie trzeba jej obierać.

Całkowicie dojrzałą persymona ma konsystencję galaretki. Zazwyczaj kaki w smaku jest słodkie.

miąższ owocu

Karambola

Karambola jest również nazywana starfruit (gwieździstym owocem) ze względu na swój kształt, przez który złudnie wygląda jak gwiazda. Ich smak jest słodko-kwaśny. Ma przeogromną zawartość witaminy C w swoim składzie – zapewnia całkowite zapotrzebowanie codzienne dorosłego człowieka, kiedy przykładowo cała cytryna spełnia 35% całkowitego zapotrzebowania.

miąższ owocu

Kiwano (ogórek afrykański / melon rogaty)

Z wyglądu podobny do podłużnego kasztana, a biologicznie spokrewniony z ogórkiem. Jego dojrzała forma jest pomarańczowa, a miąższ jest zielono-żółty z jadalnymi pestkami. W smaku jest orzeźwiający, a sam zapach jest zbliżony do banana.

niedojrzałe owoce jego smak

Kiwi

Kolejny owoc, którego nie trzeba przedstawiać – mała kulka z owłosioną skórą, która… okazuje się być jadalna!. Po przekrojeniu w pół można wyjadać ten owoc na surowo łyżką z dodatkiem cukru.

Podobnie jak karambola, jedno kiwi może pokryć całe dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę C.

jego smak spód owocu

Liczi (śliwka chińska)

Liczi jest owocem, który jest bardzo nietrwały – najlepiej spożywać je surowe prosto po ściągnięciu z drzewa. Szczególnie trzeba również uważać na śliwkę chińską w czasie transportu – skórka łatwo może ulec zbrązowieniu, a owoc sam w sobie straci na jakości. 

Liczi przypomina owoce maliny, ale ich skórka jest chropowata, najczęściej czerwona, twarda skórka. Gdy usuniemy już skórkę, zobaczymy jędrny, białawy i oczywiście jadalny owoc, pośrodku którego znajdziemy ciemnobrązową pestkę o wielkości fasoli.

Gdy liczi jest już dojrzałe, jego biały miąższ jest słodki, mięsisty z lekko kwaśnawym posmakiem. Idealnie pasuje do bitej śmietany, owoców, sałatek czy innych pysznych deserów.

cennych minerałów kwaśny smak

Mangostan

Owoc, który w ostatnim czasie stał się bardzo popularny, szczególnie w Azji. Mangostan rośnie bardzo wolno i po 8 latach wydaje swoje owoce.

Owoce mangostanu mają grubą i twardą skórkę, pod którą kryje się delikatny i lekko galaretowaty miąższ o niesamowitym smaku.

Ciekawostka – w Azji są uznawane za dar niebios (a zarazem jeden z najsmaczniejszych owoców tropikalnych).

miąższ łyżeczką najlepiej smakuje kwas foliowy

Marakuja (passiflora / męczennica lekarska)

Marakuja często pojawia się w składnikach wszelkiego rodzaju sokach wielowitaminowych czy w innych słodkich napojach, ale… czy kiedykolwiek widziałeś marakuję w sklepie spożywczym lub w typowej sieciówce? Nam chyba jeszcze nigdy się nie zdarzyło.

Marakuja jest lekko kwaskowata, a jej miąższ jest gęsty i kleisty. Najdojrzalsza marakuja posiada ciemną i pomarszczoną skórkę z plamkami – to właśnie taką marakuję powinniśmy kupić.

miechunka ze smoczym owocem

Miechunka

Wyglądem bardzo podobna do pomidorka koktajlowego, ale o pomarańczowym kolorze zamknięty w jasnobrązowej / zielonej otoczce z listków. W smaku jest bardzo delikatna, słodko-kwaśna z nutą goryczki. Jest często podawana jako dekoracja do wszelkiego rodzaju deserów (szczególnie w kawiarniach).

najlepiej smakuje

Opuncja

Opuncja to tak naprawdę jadalny kaktus. W Polsce często spotyka się go jako dodatek do herbat. Owoce opuncji mają owalny kształt, cienką skórkę, której kolor zależy od stopnia dojrzałości (opuncja jest dojrzała, gdy jest xxx). Miąższ opuncji jest bardzo soczysty i w dodatku skutecznie koi pragnienie.

słodki smak żółtą skórkę

Papaja

Papaja nieco przypomina kształtem gruszkę, ale może osiągnąć nawet 50cm długości. Te, które są dostępne w sklepach spożywczych w Polsce (raczej w specjalistycznych z zagranicznymi produktami, niż sieciówkach) mają około 18 – 20 cm. 

Zielono-żółta skórka chroni pomarańczowy lub łososiowy miąższ o nieco pieprznym smaku z wyczuwalną goryczką. Specyficzny owoc, który spożywa się zazwyczaj na surowo – samodzielnie lub skropione cytryną i doprawione tylko solą i pieprzem.

wysoką zawartością witaminy c

Rambutan

Ten owoc może złudnie przypominać inny egzotyczny egzemplarz – liczi. Rambutan jest włochatą kulką o około 3-5 centymetrach średnicy. W smaku jest bardzo podobny do śliwki lub winogrona – ma zarówno słodki, jak i kwaskowaty smak.

intensywny zapach składników mineralnych

Smoczy owoc (pitaja / pitaj)

Najbardziej charakterystyczny z wszystkich owoców. Nigdy w życiu nie pomylisz tego owoca z jakimkolwiek innym. Owalny kształt z skórzastą, liściastą skórką z wypustkami.

Jej miąższ jest biały, a skórka różowa lub fioletowa. Z biegiem czasu dokonano również modyfikacji smoczego owocu, dlatego można spotkać również inne rodzaje smoczego owocu – fioletowo-czerwony miąższ z różową skórkę oraz biały miąższ z żółtą skórką.

W smaku jest łagodny, lekko orzeźwiający, słodki i wielu osobom może przypominać kiwi.

właściwości przeciwbólowe z owocami morza

Tamarillo (cyfomandra / pomidor drzewiasty)

Nie bez powodu ten owoc jest nazywany również pomidorem drzewiastym. Wygląda w 100% jak nasz tradycyjny pomidor, z jednym małym szczegółem, który rozróżnia go od polskich pomidorów – rośnie na drzewach.

Jest słodko-gorzki w smaku, smakują podobnie jak połączenie pomidora z pieprzem. Jest on idealny do jedzenia na surowo, np. na kanapkach, a także w konfiturach, sokach, kompostach i drinkach.

Jak podobała Ci się lista egzotycznych owoców? Niedługo więcej treści z serii egzotycznych owoców! Jedząc jakiekolwiek owoce, pamiętaj o tym, że nie do końca dobrze jest spożywać owoce na noc. Wszystko na swoją odpowiedzialność!